Moskva: Vene luureagent vahistati USA-s tippkohtumise kahjustamiseks

Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova.
Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova. Autor/allikas: EBU/ERR

Moskva taunis kolmapäeval Vene kodaniku vahistamist Ühendriikides riigi poliitika mõjutamiskatse eest, öeldes, et selle eesmärk oli kahjustada USA ja Vene riigijuhtide kohtumise positiivseid tulemusi.

"See juhtus ilmse ülesandega viia miinimumini sel nädalal peetud tippkohtumise positiivne mõju," lausus Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ajakirjanikele pressibriifingul.

USA president Donald Trump ja Vene riigipea Vladimir Putin pidasid esmaspäeval Helsingis esimese kahepoolse kohtumise.

Tema sõnul rakendab Venemaa kõiki võimalikke meetmeid USA-s vahistatud Maria Butina õiguste ja huvide kaitsmiseks ning Vene saatkond Washingtonis taotleb konsulaarjuurdepääsu tema juurde.

"Omalt poolt rakendame kõiki võimalikke meetmeid Vene kodaniku seaduslike õiguste ja huvide kaitsmiseks. Venemaa Washingtoni saatkond on võtnud ühendust USA võimudega, taotledes konsuli kohtumist Butinaga. Meile tuleb see kohtumine võimaldada," sõnas Zahharova.

USA föderaalvõimud vahistasid laupäeval Butina (29) süüdistatuna vandenõus imbuda USA poliitilistesse organisatsioonidesse, et mõjutada poliitikat.

Talle esitati süüdistus vandenõus tegutseda Venemaa agendina, "arendades suhteid USA isikutega ja imbudes organisatsioonidesse, millel on mõju Ameerika poliitikas", märgiti ministeeriumi avalduses.

Kohtu paberitest selgus, et Butina tegutses aastail 2015-2017 ühe Vene ametniku juhtnööride järgi ja rikkus Ühendriikide võime sellest teavitamata jättes seadust.

Justiitsministeeriumi sõnul püüdsid Butina ja Vene ametnik arendada suhteid USA poliitikutega salajase sidekanali loomiseks, mida Venemaa saaks kasutada USA otsustusprotsessi juurde pääsemiseks.

Prokuröride sõnul on USA selle Vene ametniku suhtes kehtestanud sanktsioonid.

Zahharova sõnul paistavad sellised alusetud süüdistused meie kaasmaalase kohta lihtsalt veidrad. Ta ütles ajakirjanikele, et Butina oli elanud Ühendriikides avalikult pikka aega ja ei varjanud end kellegi eest.

"On jäänud mulje, et FBI viib lihtsalt ellu selgelt poliitilist käsku," lausus Vene välisametkonna pressiesindaja.

Venemaal teatakse Butinat ägeda relvakandmisõiguse eestkõnelejana ning sidemete poolest Vene keskpanga ametniku ja endise seadusandja Aleksandr Toršiniga.

Butina vahistamine tehti teatavaks ajal, kui Trump lendas Helsingist tagasi kodumaale.

Trumpi on pärast esmaspäevast liigaupaklikku esinemist ühisel pressikonverentsil Putiniga süüdistatud isegi riigireetmises.

Trump ei suutnud pressikonverentsil öelda Venemaa tegevuse kohta maailmas ühtegi kriitilist sõna ja näis aktsepteerivat Putini eitust, et Venemaa ei sekkunud 2016. aasta USA presidendivalimistesse.

USA luurekogukonna hinnangul sekkus Venemaa ulatusliku küber- ja desinformatsioonirünnakute kampaaniaga 2016. aasta presidendivalimistesse, et kahjustada demokraatide kandidaati Hillary Clintonit ja aidata Trumpi.

USA asejustiitsminister Rod Rosenstein tegi reedel teatavaks, et USA vandekohus on esitanud 12 Vene luureohvitserile süüdistuse Demokraatliku Partei meilidesse häkkimises enne 2016. aasta presidendivalimisi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: