Väikeettevõtjad panustaksid enam teadusmahukasse tootmisse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kui Eesti suurtootjad on valmis üha enam töötegijaid sisse tooma välismaalt, siis väikeettevõtjad panustaksid tööjõunappuse leevendamiseks senisest enam teadusmahukasse tootmisse ja inimeste elukeskkonna parandamisse. Nii leiti Paides Arvamusfestivali arutelul "Töötaja leidmine ei ole keemiline valem!".

Tippkokk Märt Metsallik tahtnuks laupäeval tööd murda Põhjaka restoranis, kuid pidi süüa tegema Arvamusfestivali toidutänaval. Tööjõupuudus kollitab toidukohtade omanikke juba pea kolm aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Töötasu soov on väga kõvasti tõusnud, isegi väga-väga noortel algajatel kokkadel. Ja see on muutunud järjest keerulisemaks. Peab väga-väga tugevalt vaeva nägema, et üldse inimesi leida," rääkis Põhjaka restorani omanik Märt Metsallik.

Tööjõunappusele Järvamaal otsiti lahendusi laupäeval ka Arvamusfestivali aruteludel. Piimandusühistu E-Piim toob juba mõnda aega lihtsa töö tegijaid Ukrainast. Ettevõtte juht Jaanus Murakas ütleb, et ukrainlased on väga motiveeritud töötajad ja kuna Eesti tööjõuturul pakkumist pole, peaks riik veelgi leevendama võõrtööjõu sissetoomise poliitikat.

"Nii Eesti Pank kui ka OECD annavad Eesti majandusele küll väga kõrgeid hinnanguid, kuid siiski kärbivad viimastel aastatel meie majanduse väljavaateid just selle tõttu, et meie tööjõuturg ei tööta. Ja meil ei ole poliitilisi lahendusi selle tööjõuturu liberaliseerimiseks," ütles Murakas.

Esnas tegutsev väikeettevõtja Martin Bristol leiab aga, et võõrtööjõu sissetoomine pole mingi lahendus.

"See ainult pikendab agooniat. Teatud tingimustel lühiajaliselt jah, aga see ei ole lõplik lahendus. Küsimus on ikkagi selles, et kui on kriis, siis astuvad esile need kellel on ideid ja lahendusi. Ja võtmesõna on loovus," sõnas Bristol.

Riigiteadlane Viljar Veebel ütles, et ideede nimel tasub pingutada. "Mina pingutaksin Paide puhul just selle esimese viiendikuga ühiskonnast, kes asju käima veab, kellel on kapitali, kellel on ideid. Ma arvangi, et kui igal aastal paar-kolm sellist inimest Paidesse tuleksid ja siin midagi nähtavat käima lükkaksid, siis tuleksid need ülejäänud inimesed, keda on vaja, ise," lausus Veebel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: