KSA Silmakeskuses käinud skisofreenik sai kaasa soovituse ravimitest loobuda

KSA Silmakeskus jagab teaduslikult tõendamata infot autismi, vaktsineerimise, piimajoomise jms kohta nii oma blogis kui annab nõuandeid ebateaduslikest videotest juhindumiseks kaasa ka patsientidele.
KSA Silmakeskus jagab teaduslikult tõendamata infot autismi, vaktsineerimise, piimajoomise jms kohta nii oma blogis kui annab nõuandeid ebateaduslikest videotest juhindumiseks kaasa ka patsientidele. Autor/allikas: kuvatõmmis

KSA Silmakeskus, mille omanik ja juhataja dr Ants Haavel on silma torganud patsientidele jagatud soovitustega loobuda vaktsineerimisest ja piimatoodetest, võttis õiguse soovitada ka skisofreenia all kannatavale patsiendile psühhotroopsetest ravimitest loobumist, kuivõrd psüühikahaigust saavat ravida ka jooga ja mõtteviisi muutusega. Terviseameti menetlus KSA Silmakeskuse suhtes on pooleli.

Märtsikuus pöördus KSA Silmakeskusesse noormees, et teha oma silmadele põhjalik kontroll. Mees kannab prille ja suguvõsas on esinenud rasket silmahaigust, nii et kaebuste esinemise tõttu soovis ta olla kindel, et silmadega on kõik korras.

Uuringut läbi viinud optometristile sai selgeks ka asjaolu, et noormees tarvitab igapäevaselt psühhotroopseid ravimeid.

Uuringute põhjal valminud raportist sai noormees teada, et silmadega on kõik korras.

Optometristi lühihinnangule järgnes raportis aga silmakliiniku juhi dr Ants Haaveli sissekanne. Silmade tervist puudutava osa võttis ta kokku kahe lausega, kus nõustus optometristi hinnanguga. Tunduvalt pikem lõik üllatas aga patsienti. Nimelt väljusid järgnenud soovitused silmatervise raamidest.

"Soovitan teil läbi vaadata ja lugeda läbi lisatud info ja videolingid, lisasime ka paar raamatusoovitust. Kui võtate kasvõi mõned ideed sealt kasutusele, saate mõne aja jooksul lahti ravimite kasutamisest, saavutate suurema hingerahu ning võtate tagasi täieliku kontrolli oma elu üle. Psühhotroopsete ravimite kasutamine pikemas perspektiivis ei ole jätkusuutlik ning tervist toetav lahendus. Toitumise ja mõttetegevuse muutmisega on väga lihtne neid eesmärke saavutada, samuti soovitan uurida teil mediteerimist ja joogat," seisis dr Haaveli soovitustes.

Sellele järgnes 17 linki ebateaduslikele või täiesti asjassepuutumatutele tõlkevideotele ja -raamatutele, näiteks videoloeng "Hämmastavad udarad/Täisväärtuslik elu", kus seitsmenda päeva adventistist ja kreatsionistist zooloog räägib, kuidas enamik inimeste tervisehädadest tuleneb piimajoomisest; mediteerima õpetavate teosele jm, mis nüüdseks on KSA Silmakeskuse poolt ära peidetud.

Lisatud oli ka link KSA Silmakliiniku blogile, kus levitati samasuguseid nõuandeid, kuniks terviseamet laekunud kaebuse peale nende kuvamise ära keelas. Vaatamata ameti ettekirjutusele on teadusliku tõestuseta soovitused blogisse tasapisi tagasi imbunud. Näiteks leiab sealt taas artikleid, millega hirmutatakse vaktsineerimisest hoiduma väitega, et see võib põhjustada autismi. Autoriteetidena, kelle arvamusi vaktsineerimise ohtlikkusest peaks teadusliku väitena piisavaks pidama, loetletakse näitleja Robert De Nirot ja USA president Donald Trumpi.

Spetsialisti soovitus hoidis halvima ära

Noormees, kellel dr Haavel soovitas ravimite asemel oma skisofreeniat jooga ja toitumisega ravida, funktsioneerib igapäevaste psühhotroopsete ravimite abil, mis ajukeemia tasakaalus hoiavad, täisväärtuslikult. Ent varasemalt, kui ta on omal käel ravimite tarvitamise mõnel korral ajutiselt lõpetanud, on see kaasa toonud haiguse ägenemise. Need korrad lõppesid tema jaoks haiglas. Ta ei või päevagi ravimeid vahele jätta.

Farmakoloogiaalase haridusega inimesele KSA Silmakeskusest saadud soovitusi tutvustades suudeti ära hoida see, et mees taas omal käel ravi katkestanud oleks. Samuti esitas ravimiteadlane terviseametile raporti põhjal kaebuse.

"Tulemusena seati psühhiaatrilise patsiendi tervis tõsisesse ohtu," põhjendas ta kaebuses.

Haavel vaikib

ERR küsis kommentaari ka dr Ants Haavelilt, kes aga ööpäeva jooksul küsimustele ei vastanud.

ERR.ee on varem korduvalt kajastanud KSA Silmakeskuse praktikat väljuda nõuannetes silmatervise valdkonnast ja anda silmi kontrollima tulnud kõnedefektiga patsiendile kaasa teaduslikult tõestamata soovitusi loobuda näiteks vaktsineerimisest ja piimatoodetest.

Patsiendile antud silmauuringute raportis seisid järgmised dr Haaveli koostatud soovitused: "On välja selgitatud, et mitmed kõnehäired võivad olla seotud vaktsineerimistega või muude medikamentide kasutamisega imikueas, saate ise analüüsida olukorda, vaadata lapse digitaalset tervisekaarti ja ehk mäletate, millal võis lapsel käitumine muutuda. Soovitan tutvuda ka lisatud infolinkidega ja tulevikus olla medikamentide ja meditsiiniliste protseduuridega konservatiivne."

Silmaarsti konsultatsioonil käinud lapse ema rääkis pärast visiiti, et dr Haavel väljendas neile isiklikku seisukohta, et arenguhäired peituvad vaktsiinides.

Toona kommenteeris dr Haavel seda ERR-ile järgmiselt: "Tihti on ka juhtumeid, kus vanemad ei oska leida põhjust, miks nende varem terve lapse areng jäi seisma, tekkis taandareng või miks laps jäi järsku krooniliselt haigeks. Sel juhul on vaktsineerimine üks versioonidest, mida me vanematega arutame, kuna vaktsineerimise kahjustusi lastel esineb palju."

Patsientidele levitatavad videolingid ja lugemissoovitused olid leitavad ka KSA Silmakeskuse kodulehel asuvast blogist. ERR-i artiklite peale algatas terviseamet menetluse ning keelas ebateaduse levitamise, millele keskus esialgu vilistas. Hiljem peideti blogipostitused avalehelt ära, ent need on endiselt sealt leitavad.

Menetlus ikka veel kestab

Nii lapsele vaktsineerimisest hoidumise soovituse kui skisofreeniahaigele patsiendile psühhotroopsest ravist loobumise soovituse peale sai terviseamet kevadel kaebused. Mis neist saanud on?

"Terviseamet on saanud kokku kaks avaldust, milles käsitletakse KSA Silmakeskuses jagatud konkreetseid soovitusi, mis pole olnud seotud silmaprobleemiga. Hetkel on meie menetlus veel pooleli ja täpsemat teavet me seetõttu jagada ei saa," teatas terviseameti kommunikatsiooninõunik Iiris Saluri nüüd.

Seega on terviseameti menetlus KSA Silmakeskuse praktika suhtes kestnud juba umbes pool aastat.

Saluri tsiteeris rahvatervise seadust, mis ütleb, et ei avalik ega eraõiguslik juriidiline isik, nagu ka füüsiline isik ei tohi levitada inimese tervist ja elukeskkonda kahjustada võivaid ideid, arvamusi, veendumusi ja muud teavet sõnas, trükis või muul viisil.

"Riiklik järelevalvemenetlus saab lõppeda ettepanekutega tegevuse parandamiseks, hoiatuse või ettekirjutusega. Teatud juhtudel on ametil võimalik ettevõtte tegevusluba ka ajutiselt peatada," andis Saluri aimu, mis võib KSA Silmakeskust ees oodata, juhul kui menetlus kinnitab, et just seda seaduses keelatud tegevust dr Haaveli juhitav keskus viljeleb.

Kaua aga menetlus veel kesta võib, terviseamet prognoosida ei oska.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: