Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Silmakliinik jätkab terviseameti korraldusest hoolimata ebateaduse levitamist

KSA silmakeskuse blogi
KSA silmakeskuse blogi Autor/allikas: kuvatõmmis

Detsembri alguses saatis terviseamet KSA silmakeskusele märgukirja, et ettevõte eemaldaks oma blogist mitteteaduspõhised sissekanded, aga tegelikult leiab sealt senini kaheldava väärtusega infot. Terviseamet on asjast teadlik ning on seadnud jaanuariks tähtaja, mil KSA peab aru andma.

Terviseamet saatis 5. detsembril KSA-le ettepaneku kahtlase sisuga postitused oma kodulehelt eemalda, viidates muu hulgas Eesti Lastearstide Seltsi hinnangule, et keskuse blogi sisaldab vastuolulist ja mitteteaduspõhist infot laste immuniseerimise kohta.

Toona öeldi terviseametist, et reeglina piisab sellisest korralekutsumisest, kui aga asutus koostööd ei tee ning valeinfot ei muuda ega eemalda, on võimalik algatada riiklik järelevalvemenetlus.

Ligi kuu aega hiljem võib KSA blogist jätkuvalt lugeda väiteid, et piim tekitab opioididega sarnaselt sõltuvust, et vähemalt 90 protsenti lastearstide poolt välja kirjutatud ravimitest ja laste kirurgilistest protseduuridest on ebavajalikud, et Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) eksperdid on täielikult korrumpeerunud jpm.

Terviseameti järelevalveosakonna nõunik Eve Pilt ütles ERRile, et amet on ebateaduslike sissekannete jätkuva leitavusega silmakeskuse lehelt kursis, riiklikku järelevalvemenetlust pole aga KSA suhtes algatatud.

Pildi sõnul esitas KSA pärast märgukirja saamist taotluse tutvuda terviseameti materjalidega ja sellega seoses pikendas amet märgukirjale vastamise tähtaega kuni 8. jaanuarini. Mida silmakeskusega edasi ette võetakse, otsustab terviseamet pärast neilt vastuskirja saamist.

"Järelevalvemenetluse raames ohu või korrarikkumise tuvastamise korral on ametil õigus panna ettevõttele ettekirjutusega ohu tõrjumise või korrarikkumise kõrvaldamise kohustus ning hoiatada ettevõtet haldussunnivahendite kohaldamise eest, kui ettevõte ei täida ettekirjutust," ütles Pilt.

KSA silmakeskuse omanik, silmaarst Ants Haavel on varem öelnud, et kõik blogipostitused on võetud usaldusväärsetest allikatest ning kogu tekst tagatud ka teadusartiklitega.

"Kavatseme koostöös terviseametiga vaadata läbi kõik postituste laused ja selgitada välja, millised neist tekitavad küsimusi. Kokkuvôtteks, tegemist ei ole laest võetud faktidega, vaid teadusartiklitega tagatud faktidega," ütles Haavel detsembri algul ERR-ile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: