Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Terviseamet algatas KSA silmakeskuse suhtes riikliku järelevalvemenetluse

Silmakeskuse blogi avaleht.
Silmakeskuse blogi avaleht. Autor/allikas: kuvatõmmis

Terviseamet algatas riikliku järelevalvemenetluse KSA silmakeskuse suhtes, kes sai detsembri algul ametilt märgukirja ettepanekuga eemaldada kliiniku blogist mitteteaduspõhised sissekanded, kuid ei ole seda teinud.

"Terviseamet sai KSA silmakliinikult vastuse oma märgukirjale. Saadud vastuse peale otsustas terviseamet alustada riiklikku järelevalvemenetlust KSA silmakliiniku suhtes," ütles ameti kommunikatsiooninõunik Iiris Saluri ERR-ile ja lisas, et otsus saadeti KSA-le kolmapäeval.

Silmakeskus sattus terviseameti tähelepanu alla, kui amet sai mullu oktoobris kaebuse keskuse blogis kahtlast sissekannet märganud inimeselt, kes uuris, kas tervishoiuteenuse osutajal on lubatud sellist infot kajastada.

5. detsembril saatis terviseameti peadirektori asetäitja Mihhail Muzõtšin KSA-le märgukirja, kus palus eemaldada blogist mitteteaduspõhist teavet sisaldavad postitused, ning kliinik sai aega kuni 8. jaanuarini kirjale vastata.

KSA silmakeskuse omanik, silmaarst Ants Haavel ütles toona ERR-ile, et kõik postitused pärinevad usaldusväärsetest allikatest ning tegu ei ole laest võetud, vaid teadusartiklitega tagatud faktidega.

Kui ERR sel nädalal Haavelilt uuris, kuidas nad terviseametile vastasid ja kas blogisissekandeid on kavas eemaldada, ütles ta, et ametile vastab kliiniku advokaat ning KSA ei ole terviseametilt sellist kirja saanud, kus oleks nõutud postituste eemaldamist, palutud on ainult viited lisada.

Silmakeskuse blogist leiab jätkuvalt sissekandeid väidetega, et piim tekitab opioididega sarnaselt sõltuvust, et vähemalt 90 protsenti lastearstide poolt välja kirjutatud ravimitest ja laste kirurgilistest protseduuridest on ebavajalikud, et Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) eksperdid on täielikult korrumpeerunud, et USA valitsus tunnistab vaktsiinide vältimatut ohtlikkust jpm.

Viimati on uus postitus lisatud 9. jaanuaril ning seal on muu hulgas kirjas, et arstid aitavad kaasa autismi põhjustamisele. 

Märgukiri puudutas kuut artiklit

Iiris Saluri sõnul puudutas terviseameti märgukiri kuut artiklit ning muu hulgas paluti blogisse lisada ka viiteid. Eri artiklite kohta anti Saluri sõnul eri soovitusi.

"Kuna on alustatud järelevalvet ja märgukiri on üks järelevalve osa, ei saa praegusel hetkel seda avalikuks teha," lausus ta, põhjendades rohkemate detailide avaldamata jätmist.

Märgukiri ei ole Saluri sõnul kohustuslik, vaid soovituslik, ning järelevalvet alustati põhjusel, et neid soovitusi ei võetud tõsiselt.

Terviseameti järelevalveosakond on varem selgitanud, et Eesti arstieetika koodeksi järgi peab arst oma tegevuses lähtuma teaduslikust meditsiinist. Tervishoiuteenuste korraldamise seadus tervisega seotud info levitamist ei puuduta, küll aga teeb seda rahvatervise seadus. Selle kohaselt ei tohi levitada inimese tervist ja elukeskkonda kahjustada võivaid ideid, arvamusi, veendumusi ja muud teavet sõnas, trükis või muul viisil.

Kui mõni tervishoiuasutus jagab väärinfot, selgitab terviseamet harilikult neile kehtivaid õigusakte ja põhimõtteid ning annab võimaluse valeinfot muuta või see eemaldada. Reeglina on selgitustöö olnud tulemuslik, kuid kui mitte, ongi järgmine samm riikliku järelevalvemenetluse algatamine.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: