Terviseamet uurib KSA silmakeskuse tegevust juba kolmveerand aastat

KSA silmakeskuse omanik Ants Haavel.
KSA silmakeskuse omanik Ants Haavel. Autor/allikas: Andres Teiss/Eesti Meedia/Scanpix

Tänavu jaanuaris KSA silmakeskuse suhtes riikliku järelevalvemenetluse algatanud terviseamet uurib keskuse tegevust senini, sest menetlus on ameti teatel keeruline ja mahukas.

Kuna KSA blogis avaldatud eksitava sisuga sissekannete tõttu algatatud menetlus alles käib, ei soovinud terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar ERR-ile öelda, mis selle käigus tehtud on ning mis põhjusel on see nii pikalt väldanud.

"Paraku ei saa me menetluse sisust rääkida ning seetõttu ei saa me rääkida ka sellest, mida menetluse raames teinud oleme. Saame siiski öelda, et tegemist on keerulise ja mahuka menetlusega, mille tõttu on ka selle ajaline kestvus pikk," sõnas Saar.

Tema sõnul hoiab amet KSA blogis ilmuvatel postitustel pidevalt silma peal ja riiklikus järelevalvemenetluses tehakse lõpuks üks otsus, kus võetakse arvesse kõiki asjaolusid.

Silmakeskus sattus terviseameti tähelepanu alla mullu sügisel, kui ametile tuli kiri küsimusega, kas silmakeskuse blogis olev info on raviasutusele kohane. Nimelt avaldas kliinik oma blogis eksitavat infot muu hulgas ravimite, vaktsiinide ja ka toitumise kohta. 

Detsembris saatis terviseamet KSA-le märgukirja ettepanekuga mitteteaduspõhised sissekanded blogist eemaldada ning kui seda juhtunud, algatati jaanuaris järelevalvemenetlus.

Pärast menetluse algatamist ei ole aga probleemid lõppenud. Aprillis sai terviseamet kaebuse oma lapsega silmakontrollis käinud emalt, sest keskuse meedikud jagasid talle vaktsineerimisvastaseid nõuandeid. Augustis kirjutas ERR, kuidas KSA-s silmi kontrollinud skisofreenik sai kliinikult kaasa soovituse psühhotroopsetest ravimitest loobuda, sest psüühikahaigust saavat ravida ka jooga ja mõtteviisi muutusega.

Nüüdseks on terviseameti menetlus käinud kolmveerand aastat, silmaarst Ants Haavelile kuuluv kliinik jätkab aga oma blogilehel senini kahtlase väärtusega info levitamist. Näiteks märtsis ilmunud vaktsiinikriitilises artiklis nimetatakse arste, kes vaktsineerimist toetavad, inimese vereringe saastamise pooldajateks. 

Silmakeskuse omanikfirma muutis nime

Seni KSA Silmakeskuse OÜ nime kandnud ettevõte muutis tänavu mais nime - nüüd on see Allvar Gullstrand OÜ.

Ants Haavel jäi ettevõtte nimevahetust kommenteerides lakooniliseks, saates ERR-ile selle põhjenduseks üksnes Wikipedia lingi, mis viis Rootsi silmaarsti Allvar Gullstrandi kirje juurde.

Kliiniku mulluste majandustulemuste kohta ei ole teavet, sest 2017. aasta majandusaruanne on neil Krediidiinfo andmetel esitamata, kuid näiteks 2016. aastal oli KSA puhaskasum 1,2 miljonit eurot, 2014. aastal aga koguni 1,7 miljonit eurot.

Haavel on varem ERR-ile öelnud, et kõik blogipostitused on võetud usaldusväärsetest allikatest ning kogu tekst tagatud ka teadusartiklitega.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: