Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

KSA silmakliinik jagas patsiendile vaktsiinivastaseid soovitusi

Silmakontrolli vahendid.
Silmakontrolli vahendid. Autor/allikas: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees/Scanpix

Tallinnas KSA Silmakeskuses lapsega silmakontrollis käinud ema esitas terviseametile kaebuse, kuna sai keskuse meedikutelt vaktsineerimisvastaseid nõuandeid. Terviseametis on KSA suhtes juba varasemast käimas riiklik järelevalvemenetlus ning Eesti Arstide Liit taunib silmakliiniku omaniku Ants Haaveli tegevust, ehkki tema korralekutsumiseks ei ole neil võimalusi.

Lapse ema (nimi toimetusele teada) rääkis ERR-ile, et käis märtsis koos oma kõnehäirega pojaga KSA Silmakeskuses, kus optometrist ühel hetkel tema käest uuris, kas last on vaktsineeritud ning kas ema on mõelnud, et äkki peitub poja kõnehäire põhjus just seal.

"Seejärel tõi ta isikliku näite, kus arvatakse, et arenguhäire põhjus peitub vaksiinides. Minu jaoks tundus see küll kohatu, sest enam ei puudutanud see silmauuringut, jäi optometristi pädevusalast välja ning kuna mu poeg sai tegelikult kõigi korraldustega ja ülesannetega hakkama, siis ei näinud silmauuringust lähtuvalt põhjust selle teema tõstatamiseks," kirjeldas ema, kes sai optometristilt soovituse tutvuda vaktsiinide kahjulikku mõju käsitlevate materjalidega.

Pärast uuringut edastas silmakliinik lapsevanemale raporti uuringutulemustega, milles optometrist kirjeldas lühidalt lapse silmade olukorda, kuid lisaks oli seal ka silmakirurg Ants Haaveli kommentaar.

Raportis sedastas Haavel: "Optometristi kommentaaridega nõus, on välja selgitatud, et mitmed kõnehäired võivad olla seotud vaktsineerimistega või muude medikamentide kasutamisega imikueas, saate ise analüüsida olukorda, vaadata lapse digitaalset tervisekaarti ja ehk mäletate, millal võis lapsel käitumine muutuda. Soovitan tutvuda ka lisatud infolinkidega ja tulevikus olla medikamentide ja meditsiiniliste protseduuridega konservatiivne".

Seepeale pöördus lapsevanem terviseameti poole, sest tema hinnangul ei kuulu silmaarsti pädevusvaldkonda soovitused lapse kõne arengu kohta ning arsti antud soovitused on ebaeetilised ja propageerivad ebateadust. Ta tõi ametile saadetud kirjas välja, et ei mõista, kuidas puudutavad KSA meedikutelt saadud soovitused tema lapse silmi. Seda enam, et doktor Haaveli endaga ema ega poeg kokku ei puutunudki.

"Lisaks lisas ta uuringuraportile suure hulga erinevaid allikaid, millega soovitas tutvuda. Tõsi, osa on neist seotud silmadega, kuid teine pool on kahtlase väärtusega dokumentaalfilmid, kus arutletakse piimatoodete, vaksineerimise ja muu kahjulikkusest. Juba põgusal tutvusel nendega tekkis mul küsimusi nende teadusliku tõenduspõhisuse kohta," nentis naine.

Arstide liit taunib Haaveli tegevust

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa ütles, et KSA Silmakeskusega on kahjuks sarnaseid probleeme olnud ka varem.

Arstide liidu eetikakomitee liikme Indrek Oro sõnul ütleb Eesti arstieetika koodeks selgesõnaliselt, et arst peab oma tegevuses lähtuma teaduslikust meditsiinist ja mitte kasutama teaduslikult põhjendamata diagnoosimis- ja ravimeetodeid.

"On kahetsusväärne, et mitte kõik arstid ei järgi arstkonna "mängureegleid”. Kuivõrd dr Ants Haavel ei ole Eesti Arstide Liidu liige, siis saame küll taunida tema sellist tegevust, kuid puuduvad distsiplinaarsed võimalused tema korrale kutsumiseks," nentis Oro.

Haavel: vaktsineerimiskahjustusi esineb palju

Ants Haavel vastas ERR-i küsimusele, kas vaktsineerimist puudutavad soovitused on nende keskuse tavapraktika, et nad jagavad kliinikus infot nägemisest, üldtervisest, tervislikest eluviisidest, ravimitest ja muust sellisest.

"Soovitame kõigil võtta vastutus enese ja oma laste tervise eest, harida end ning küsida enne meditsiiniste protseduuride tegemist vajadusel kas või tuhat küsimust, enne kui nad teevad lõpliku otsuse. Iga arsti unistus on omada vaid informeeritud ja terviseteadlikke patsiente. Organism on üks tervik ja enamus nägemise või silmadega seotud küsimusi on seotud üldtervisliku seisundiga," sõnas Haavel.

Tema sõnul käib kliinikus iga nädal nägemisuuringutel kümneid lapsi ja veel enam täiskasvanud ning osal patsientidest on tervisehäire, mida nad seostavad mõne meditsiinilise protseduuri või ravimiga.

"Tihti on ka juhtumeid, kus vanemad ei oska leida põhjust, miks nende varem terve lapse areng jäi seisma, tekkis taandareng või miks laps jäi järsku krooniliselt haigeks. Sel juhul on vaktsineerimine üks versioonidest, mida me vanematega arutame, kuna vaktsineerimise kahjustusi lastel esineb palju," lausus silmaarst.

Haavel ütles, et inimeste jagamine vaktsineerimisvastasteks ja -pooldajateks on tendentslik ja asjatundmatu. Ta tõi näite, et ei söö kala, sest ei pea seda tervislikuks, kuid see ei tähenda, et ta oleks kalavastane.

Samuti leiab Haavel, et vaktsineerimise alal toimetavad Eestis 80 protsendil juhtudel ebapädevad inimesed, tõsiseltvõetavat patsientide valikut ei toimu ning arstid ei tunne kahjustusi ära, lisaks eitavat enamik lastearste probleemi olemust.

KSA omaniku hinnangul püüab ajakirjanik teda sildistada ning on saanud korralduse vaktsineerimisteemat valvata ning ühtlasi takistada teema tõstatamist teiste vaatenurkade alt.

Terviseamet liitis lapsevanema kaebuse käimasolevasse menetlusse

Terviseamet viib läbi riiklikku järelevalvemenetlust seoses KSA Silmakeskuse blogis avaldatud ebateaduslike tekstidega ning ameti kommunikatsiooninõuniku Simmo Saare sõnul liidetakse käesolev juhtum juba käimasolevasse menetlusse.

Ta selgitas, et amet teeb järelevalvet peamiselt tervishoiuteenuste korraldamise seaduse, rahvatervise seaduse ja tarbijakaitseseaduse alusel.

"Arstieetika rikkumise osas saame menetlust alustada ainult juhul, kui see rikkumine on seadusest tulenevalt karistatav ning kui seaduseandja on selle meile menetleda delegeerinud," sõnas Saar. "Küll aga on meie jaoks oluline, et tervishoiuga seotud inimesed ei kahjustaks oma tegevusega teiste tervist ning oleme tänulikud kõigi meile saadetud vihjete eest".

Kui ametil tekib kahtlus, et toime on pandud mõni nende menetlusvaldkonnast väljapoole jääv süütegu, siis annavad nad oma kogutud materjali edasi pädevale menetlejale.

"Kahjuks käimasoleva järelevalvemenetluse sisu ei ole meil võimalik hetkel avada, rohkem infot saame teile anda peale menetluse lõpetamist," lausus Saar.

Ants Haaveli sõnul koguvad nad oma artiklite ja seisukohtade tagamiseks rahvusvahelistelt organisatsioonidelt ja ekspertidelt kirjalikke tõendeid. "Seega soovitan ka teil hakata koguma tõendeid ja eksperte enda selja taha, et suudaksite tõestada kohtus, et KSA Silmakeskuse blogis esitatud väited on välja mõeldud," teatas Haavel ajakirjanikule.

Silmakeskus avaldas blogis ebateaduslikku infot

ERR kirjutas mullu detsembris, et tervisamet andis KSA-le korralduse eemaldada oma blogist ebateaduslik info.

Blogist leidis muu hulgas sissekandeid, kus väideti, et piim tekitab opioididega sarnaselt sõltuvust, et vähemalt 90 protsenti lastearstide poolt välja kirjutatud ravimitest ja laste kirurgilistest protseduuridest on ebavajalikud, et Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) eksperdid on täielikult korrumpeerunud, et USA valitsus tunnistab vaktsiinide vältimatut ohtlikkust ning et arstid aitavad kaasa autismi põhjustamisele. 

Niisugust infot võis KSA blogist leida aga ka ligi kuu aega hiljem pärast ameti antud korraldust ning jaanuaris algatas terviseamet kliiniku suhtes riikliku järelevalvemenetluse.

Uusi kaheldava meditsiinilise väärtusega artikleid lisandub blogisse siiani.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: