KSA silmakliinik pääses juriidilise trikiga terviseameti ettekirjutusest

KSA silmakeskus Tallinnas.
KSA silmakeskus Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Terviseamet tegi aasta aega väldanud järelevalvemenetluse tulemusena KSA silmakliinikule ettekirjutuse, kuid kuna keskus vahetas juriidilist keha, siis uue osaühinguna tegutsevat ettevõtet ettekirjutus ei puuduta.

KSA Silmakeskuse OÜ lõpetas tegutsemise mullu mais ning jätkas seejärel tegutsemist Allvar Gullstrand OÜ-na. Keskus oli terviseameti tähelepanu all juba alates 2017. aasta lõpust, kuna oli oma blogis jaganud teaduse arusaamadest väljapoole jäävat infot vaktsineerimise ning erinevate ravivõtete ja -soovituste kohta ning mullu alustas amet ka järelevalvemenetlust.

Terviseameti Lõuna regionaalosakonna menetlusgrupi juht Anne Mari Roost rääkis ERR-ile, et nüüdseks on menetlus lõppenud: amet tegi Allvar Gullstrand OÜ-le tänavu jaanuari alguses ettekirjutuse, millest üks osa puudutas ettevõtte blogis jagatavat teavet.

"Keskendusime sellele, mida olime arstide erialaseltsidelt küsinud ja saanud vastuse konkreetsete blogipostituste kohta. Tahtsime, et nad võtaksid need maha," selgitas Roost.

Amet palus kliinikul püsida oma eriala piires - ettevõte tegutseb oftalmoloogia erialal ning vaktsineerimisega ei tegele, mistõttu ei peaks ta jagama ka sellekohast teavet.

"Isikliku arvamuse avaldamine võiks toimuda selliselt, et lugeja saab samuti aru, et tegemist on ühe inimese vaadetega, mitte tervishoiuteenuse osutaja soovitustega," lausus Roost.

Paraku selgus pärast ettekirjutuse tegemist, et Allvar Gullstrand OÜ on oma tegevuse lõpetanud. Kliinik tegutseb KSA nime all edasi, kuid ettevõte, mis seda peab, on KSA Medica OÜ. See tähendab ühtlasi, et ettekirjutus uuele äriettevõttele ei kehti ja seda KSA Medicale ümber vormistada ei ole võimalik, sest järelevalvemenetlus on seotud konkreetse ettevõtte, Allvar Gullstrandiga.

Roost tunnistas, et kuna mullu kevadel ärinime muutes oli KSA sellest terviseametit teavitanud, tekkis ametnikel petlik mulje, et ettevõte hoiab neid niisuguste sammudega kursis ka edaspidi.

Uuele ettevõttele pole alust ka tegevusloa andmisest keelduda, kui see vastab nõuetele ehk seal on olemas kvalifitseeritud personal, ruumid, aparatuur ja muu selline.

Roost rõhutas, et ettekirjutus ei ole karistusmeede - sellega kohustatakse ettevõtet oma tegevust parandama ja õigusaktidega kooskõlla viima. Seega oleks silmakliinikul tulnud eksitav info blogist eemaldada või viia sissekanded kooskõlla tunnustatud meditsiini põhimõtetega.

Ettekirjutuse täitmata jätmisel on võimalik määrata sunniraha ning seda saab teha teatud aja tagant sisuliselt lõputult, kuni tegevuse kooskõlla viimiseni. Sunniraha maksmata jätmise korral saab juhtumi edastada kohtutäiturile. Ainult maksmisest aga ei piisa, täita tuleb ka ettekirjutust.

Samas ei saa juriidilist keha vahetades lõputult tegutseda. "Kui ta kavatsebki nii tegutseda, et iga natukese aja tagant uut luba taotleda, siis terviseamet võtab kõrgendatud tähelepanu alla, kas see on põhjendatud," lausus Roost, kelle sõnul on selline käitumine tegelikult tervisevaldkonnas pigem erandlik probleem.

Tavalisem on see, et kui terviseamet juhib mõne teenusepakkuja tähelepanu rikkumistele, piisab sõbralikust meeldetuletusest ja enamasti pole menetlust vaja alustada.

"Terviseamet on alati valmis menetlusosalisega kohtuma, selgitama, rääkima. Nad võiksid seda võimalust kasutada, põgenemine ei ole tulemuslik ei meile ega neile," tõdes Roost.

KSA advokaat: ettekirjutuses oli palju vigu

Krediidiinfo andmetel on praeguse KSA Medica, nagu ka selle eelkäija Allvar Gullstrandi ainuosanik kliiniku juht Ants Haavel.

ERR palus Haavlil vastata, mis põhjusel eelmine ettevõte tegevuse lõpetas ja miks ta ei teavitanud sellest terviseametit, kuid KSA juht ei pidanud võimalikuks vastamiseks sel nädalal aega leida. Ta edastas oma advokaadi Rando Maisvee kommentaari.

"Ajakirjanik on saanud ilmselt vildaka sisendi artikliks. Näiteks väidetakse, et ühing pääses ettekirjutuse täitmisest, sest ettevõte lõpetas tegevuse. See ei ole päris täpne. Terviseamet tunnistas ise oma ettekirjutuse kehtetuks ja selles ettekirjutuses oli palju vigu, mistõttu see võis olla ka tühine algusest peale," ütles Maisvee.

"Samuti ei ole õige, et ettevõte lõpetas tegevuse. Tegelikkuses loobus ettevõtte vaid tegevusloa alusel lubatud teenuste osutamisest. Terviseamet pidi sellest eelnevalt ise oma ülesannete tõttu seaduse kohaselt teadlik olema ja infot anti terviseametile menetluse käigus rohkelt," lisas KSA advokaat.

Maisvee märkis kokkuvõtteks, et terviseamet rahuldas Allvar Gullstrand OÜ taotlused ja tühistas eelnevalt tehtud ettekirjutused ning kuigi terviseameti haldusakt on napilt põhjendatud, pole äriühingul põhjust terviseameti ettekirjutuste kehtetuks tunnistamise otsust vaidlustada.

Allvar Gullstrandi majandusaasta aruande kohaselt oli nende käive 2016. aastal 1,775 miljonit eurot ning puhaskasum 1,2 miljonit eurot. 2017. aasta majandusaruande jättis firma esitamata.

Menetlus algas märgukirjale reageerimata jätmisest

Tallinnas ja Tartus tegutsev KSA silmakeskus sattus terviseameti huviorbiiti 2017. aasta sügisel, kui üks tähelepanelik inimene märkas kliiniku blogis kaheldava sisuga sissekannet ning teavitas sellest ka ametit.

Kaebuse aluseks oli blogist leitud artikkel, milles väideti, nagu soovitaks USA haiguste kontrolli ja tõrje keskus emadel vaktsiinide tõhusamaks toimimiseks rinnaga toitmine lõpetada. Kaheldava väärtusega sissekandeid oli aga veelgi.

Sama aasta detsembris saatis terviseamet KSA-le märgukirja ettepanekuga mitteteaduspõhised sissekanded blogist eemaldada ning kui seda juhtunud, algatas jaanuaris järelevalvemenetluse.

Probleemid sellega ei lõppenud. Aprillis sai terviseamet kaebuse oma lapsega silmakontrollis käinud emalt, sest keskuse meedikud jagasid talle vaktsineerimisvastaseid nõuandeid. 

Eesti Arstide Liidu eetikakomitee liige Indrek Oro ütles toona ERR-ile, et arstieetika koodeksi järgi tuleb arstil oma tegevuses lähtuda teaduslikust meditsiinist ja mitte kasutada teaduslikult põhjendamata diagnoosimis- ja ravimeetodeid.

"Kuivõrd dr Ants Haavel ei ole Eesti Arstide Liidu liige, siis saame küll taunida tema sellist tegevust, kuid puuduvad distsiplinaarsed võimalused tema korrale kutsumiseks," nentis Oro.

Augustis kirjutas ERR, kuidas KSA-s silmi kontrollinud skisofreenik sai kliinikult kaasa soovituse psühhotroopsetest ravimitest loobuda, sest psüühikahaigust saavat ravida ka jooga ja mõtteviisi muutusega.

Haavel on varem ERR-ile öelnud, et kõik blogipostitused on võetud usaldusväärsetest allikatest ning kogu tekst tagatud ka teadusartiklitega.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: