Saksimaal jätkusid mehe pussitamisega seotud rahutused

Saksamaal Chemnitzis puhkesid esmaspäeval kokkupõrked paremäärmuslaste ja vasakäärmuslaste protestide käigus. Protestid said alguse pärast seda, kui välismaalane pussitas linnas surnuks Saksa mehe.

Üle tuhande vasakpoolse protestija kogunes esmaspäeval Chemnitzis Karl Marxi kuju juurde, et avaldada meelt välismaalaste vastu suunatud rünnakute vastu, mis toimusid pühapäevasel meeleavaldusel pärast seda, kui sotsiaalmeedias levisid teated 35-aastase sakslase pussitamise kohta, vahendas Reuters.

"Stseenid selle kohta, kuidas inimesed jahivad neid, kes paistavad välismaalaste moodi, on hirmutav. Me tahame näidata, et Chemnitzil on teine pool, mis on kosmopoliitne ja ksenofoobia vastane," ütles Vasakpartei Chemnitzi haru juht Tim Detzner.

Peaaegu sama palju meeleavaldajaid, kes lehvitasid Saksa ja ka näiteks Baierimaa lippe, kogunesid samasse lähedale. Neist osad tungisid läbi politseibarjääri, mis püüdis osapooli lahus hoida. Paljud hõikasid loosungit "Meie oleme rahvas" ("Wir sind das Volk"), mida parempoolsete toetajad kasutavad.

Politsei teatas, et kasutas üksteise pihta ilutulestikurakette loopinud protestijate vastu veekahureid.

Nii riigi- kui kohalik võim kutsus inimesi olema rahumeelsed ning liidukantsler Angela Merkeli pressiesindaja ütles, et Saksamaa ei salli omakohut.

Rahutused peegeldavad üha kasvavat lõhet Saksamaa ühiskonnas pärast seda, kui Merkeli valitsus lubas 2015. aastal riiki umbes miljon varjupaigataotlejat.

Politsei vahistas esmaspäeval iraaklase ja süürlase, keda kahtlustatakse pussitamises.

Siseminister: Saksamaa on valmis liidumaa politseid aitama

Saksamaa valitsus on valmis pakkuma Saksimaa politseile abi, kui nad seda paluvad, ütles siseminister Horst Seehofer teisipäeval.

Seehofer, kes on Baierimaa konservatiivide liider, ütles, et avalikkuse mure mehe pussitamise pärast on arusaadav, kuid vägivallale ühiskonnas kohta pole.

"Saksimaa politsei on keerulises olukorras. Kui küsitakse, siis föderaalvalitsus valmis pakkuma politseile toetusmeetmeid," ütles minister pressiteates.

Ametnik: paljud paremäärmuslastest protestijad tulid väljastpoolt liidumaad

Saksimaa siseminister Roland Wöller ütles, et umbes 6000 parempoolsete toetajat, kes osalesid esmaspäeval meeleavaldustel, nende hulgas paljud huligaanid, tulid väljastpoolt liidumaad.

Wöller ütles, et meeleavaldused said alguse Saksa mehe pussitamisest ja internetis levivatest libauudistest.

Saksimaa peaminister Michael Kretschmer ütles, et liidumaa tugevdab võitlust parempoolse ekstremismi vastu. 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: