Julgeolekujuhi saatus tekitab Saksa valitsuses uusi pingeid

BfV juht Hans-Georg Maassen (vasakul) ja siseminister Horst Seehofer.
BfV juht Hans-Georg Maassen (vasakul) ja siseminister Horst Seehofer. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saksa julgeolekuameti BfV juhi tulevik tekitab uusi pingeid kantsler Angela Merkeli valitsusega, kellega ta sattus vastuollu Chemnitzi rändevastaseid meeleavaldusi kommenteerides.

Siseminister Horst Seehofer ütles neljapäeval parlamendis, et Hans-Georg Maassen on tema silmis jätkuvalt usaldusväärne BfV juht. Ministri sõnul selgitas Maassen oma avaldust veenvalt.

Merkeli koalitsioonivalitsuse vasaktsentristlikud sotsiaaldemokraadid aga ütlesid, et neid see ei rahulda.

Saksa mehe tapmine, milles kahtlustatakse iraaklast või süürlast, vallandas augusti lõpus Ida-Saksamaal Chemnitzis mitmepäevased rändevastased protestid, mis ajuti muutusid vägivaldseks.

Maassen seadis eelmisel nädalal ajalehes Bild kahtluse alla video, milles näidati välismaalast taga ajavaid ja ründavaid protestijaid. Ta ütles, et BfV-l ei ole usaldusväärseid andmeid välismaalaste tagaajamisest tänavatel, mida taunis teiste hulgas ka Merkel.

Maassen teavitas enne kahtluste avalikustamist neist oma otsest ülemust Seehoferit, kuid ei informeerinud valitsust. Seehofer ja Merkel on konservatiividena liitlased, kuid Baieri sõsarparteisse CSU kuuluv siseminister nõuab rangemat rändepoliitikat ja juunis ähvardas nende vastuseis valitsuse kukutada.

Maassen andis kolmapäeva õhtul aru kahes parlamendikomisjonis.

"Ta selgitas igakülgselt ja minu arvates veenvalt, miks ta nii käitus," ütles Seehofer rahvaesindajatele. "Maassen paljastas vandenõuteooriad ja asus veenvalt paremtiiva radikalismi vastasele seisukohale," lisas minister.

Merkelit ei näi huvitavat Maasseni märkuste suurekspuhumine. Ta ütles kolmapäeval parlamendis, et semantika üle arutamisest ei ole midagi kasu.

Sotsiaaldemokraadid aga ütlevad, et siseministri otsus luurejuht ametisse jääda ei saa olla viimane sõna.

Sotsiaaldemokraatide parlamendiliige Eva Högl ütles, et julgeolekuteenistus peab olema täiesti usaldusväärne ja kui selles on vähimgi kahtlus, on see probleem.

Erakonna noortetiib, mis püüdis aasta algul edutult sotse Merkeli valitsusest välja jätta, leidis nüüd, et sotsiaaldemokraadid peaksid koalitsioonist lahkuma, kui Maassen ametisse jääb.

Högl tõdes raadiousutluses, et Maassen ei suutnud vankuma löönud usaldust taastada, aga "sotsiaaldemokraadid ei hakka muidugi härra Maasseni pärast koalitsioonist lahkuma".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: