Chemnitzi rahutustes on viga saanud 18 inimest

{{1535859960000 | amCalendar}}
Meeleavaldajad Chemnitzis.
Meeleavaldajad Chemnitzis. Autor/allikas: SCANPIX / IMAGO

Saksamaa idaosas Chemnitzis on nädal tagasi alanud võõravaenulike protestide ja vastumeeleavalduste käigus viga saanud 18 inimest.

Chemnitz on olnud tähelepanu keskmes sestsaadik, kui möödunud pühapäeval vallandusid seal 35-aastase sakslase tapmise järel paremäärmuslaste protestid. Pussitamises kahtlustatuna on kinni peetud iraaklane ja süürlane.

Jõugud on rünnanud tänavatel valimatult inimesi, kes tundusid olevat välismaalased.

Laupäeval vastas paremradikaalse erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja islamivastase tänavaliikumise PEGIDA ühisele üleskutsele 8000 inimest.

Seda oli palju rohkem 3000 vastumeeleavaldajast, kelle hulgas oli nii rohelistest kui sotsiaaldemokraatidest seadusandjaid.

Kohalik politsei, kellele oli appi tulnud korrakaitsjaid kogu riigist, üritasid ära hoida kakluste puhkemist poolte vahel.

Kuid meeleavalduste laiali minnes läksid käsipidi kokku väiksemad rühmad.

Sotsiaaldemokraadist parlamendiliige Sören Bartol kirjutas Twitteris, et tema Marburgist pärit rühma ründasid natsid ajal, mil nad bussi poole liikusid.

"Kõik SPD lipud hävitati ja osa meist rünnati füüsiliselt," märkis ta, lisades, et politsei saabus kiirelt ja tegi vägivallale lõpu.

Ühtekokkku on kokkupõrgetes kannatada saanud 18 inimest, neist kolm korrakaistjat, on öeldud politsei pühapäevases avalduses.

Saksa politsei võttis Chemnitzis meeleavaldustel kinni ligi 300 inimest.

Politsei uurib vähemalt 37 võimalikku rikkumist, sealhulgas kehavigastuste tekitamist, vara kahjustamist ja vastuhakku korrakaitsetöötajaile.

Stseenid Chemnitzis välismaalasi taga ajavatest ja "välismaalased välja" karjuvatest meestest on raputanud kogu riiki.

Pühapäeval möödus kaks väiksemat ksenofoobiavastast meeleavaldust vahejuhtumiteta.

Veel üht suuremat üritust on oodata esmaspäeval, kui Saksa punkbändi Die Toten Hosen eestvedamisel toimub tasuta kontsert rassismi vastu.

Saksa välisminister Heiko Maas ärgitas pühapäeval kaasmaalasi laiskusest jagu saama ja pead tõstva rassismi vastu välja astuma.

"Me peame diivanilt tõusma ja suu avama," ütles Maas ajalehele Bild am Sonntag laupäeva õhtul  Chemnitzis kantsler Angela Merkeli rändepoliitika pooldajate ja vastaste vahel puhkenud kokkupõrkeid kommenteerides.

"Meie põlvkonnale on kingitud vabadus, õigusriik ja demokraatia. Meil ei ole tulnud selle eest võidelda ja nüüd võtame seda liiga enesestmõistetavana," rääkis minister.

"Vaikiv enamus peab muutuma valjemaks," lisas ta.

Pinged Chemnitzis on taaskord toonud ilmsiks lõhed Saksamaal, mille tõi kaasa kantsler Angela Merkeli otsus Saksamaa piirid asüülitotlejaile laht hoida.

Välisminister kannustab sakslasi rassismi vastu välja astuma

Saksa välisminister Heiko Maas ärgitas pühapäeval kaasmaalasi laiskusest jagu saama ja pead tõstva rassismi vastu välja astuma.

"Me peame diivanilt tõusma ja suu avama," ütles Maas ajalehele Bild am Sonntag laupäeva õhtul Chemnitzis kantsler Angela Merkeli rändepoliitika pooldajate ja vastaste vahel puhkenud kokkupõrkeid kommenteerides.

"Meie põlvkonnale on kingitud vabadus, õigusriik ja demokraatia. Meil ei ole tulnud selle eest võidelda ja nüüd võtame me seda liiga enesestmõistetavana," rääkis minister.

Chemnitzi meeleavalduste ajendiks sai 35-aastase sakslase tapmine nädal tagasi. Kahtlusalustena on kinni peetud iraaklane ja süürlane.

Pärast vahistamisi ründasid jõugud tänavatel valimatult inimesi, kes tundusid olema välismaalased, nende seas afgaane, süürlasi ja ka üht bulgaarlast.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: