Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teehoiukava: mitmele maanteele lisandub peatselt kolme- ja neljarealisi lõike

Haabersti viadukt.
Haabersti viadukt. Autor/allikas: Sander Koit

Peatselt valitsuses kinnitatavas uues riigiteede teehoiukavas nähakse ette Tallinna-Tartu maantee neljarealise osa pikendamist Mäoni kokku 40 kilomeetril ning 2+2 lõike nii Tallinna-Narva kui Pärnu-Uulu ja Pärnu-Sauga suunal.

Teehoiukavas pannakse paika, mida tehakse Eesti riigiteedel vahemikus sellest aastast kuni 2022. aastani ning kui palju on selleks raha tarvis.

Riigiteede võrgustikus on kilomeetrite poolest suurim Kose-Ardu-Võõbu-Mäo teelõigu ehitamine neljarealiseks. Kava näeb ette, et 40 kilomeetri pikkusele teelõigule tuleb uus 2+2 maantee ning tänavu alanud ehitus kestab kuni 2022. aastani.

Tallinna-Tartu-Võru-Luhamaa teelõigul on plaanis ka Tartu Variku viaduktist Raja tänavani ehk niinimetatud Riia ringi ümberehitus. Tartu läänepoolsele ümbersõidule rajatakse eritasandilised ristmikud aastatel 2020-2021.

Tallinna-Tartu maanteele tulevad 2+1 sõidurajad, kus lubatakse sõita kiirusega 100 kilomeetrit tunnis, ka viiele kilomeetrile Pikknurme-Puurmani vahel, neljale kilomeetrile Annikvere-Neanurme lõigul ning seitsmele kilomeetrile Valmaotsa-Kärevere lõigul. Neist kaks peaksid valmima juba tänavu, kuid Pikknurme-Puurmani lõik tuleval aastal.

Tallinna-Narva maantee suurimaks ehitusobjektiks on sellest aastast kuni 2020. aastani toimuv eritasandilise ristmiku ehitus Väo sõlmes. Neljarealine tee ehitatakse ka Aaspere-Haljala vahelisele ligi 12-kilomeetrisele lõigule.

2020. aastal tehakse valmis Sillamäe raudtee ja Pavlovi tänava ning Sillamäe-Viivikonna maantee eritasandilise ristumise teine etapp.

Graafikul tähistavad värvid tee-ehituse algusaega. Punane - 2018, roheline - 2019, sinine - 2020. Täpsem info avaneb teelõigule klõpsates.

Tallinna-Pärnu-Ikla vahel ootab sel ja järgmisel aastal ehitust Topi sõlm Tallinna piiril ning ühtlasi Saue-Topi sõlme ühendustee koos Vääna jõe sillaga. Samas ajavahemikus ehitatakse uueks ka Kernu ümbersõit.

2+1 tee Are möödasõidust Nurmeni ligi 12 kilomeetril tehakse valmis järgmisel ja ülejärgmisel aastal. 2+2 maantee tuleb ka Pärnu-Sauga ja Pärnu-Uulu vahele, mõlema ehitusajaks on ette nähtud aastad 2020-2021.

Pärnu-Rakvere-Sõmeru maanteel ehitatakse järgmisel aastal valmis Tapa linnaku ja kaitseväe keskpolügooni ühendustee ja riigitee viietasandiline ristumine.

Tallinna ringteel valmib sel aastal Veneküla liiklussõlm, tulevaks aastaks saavad valmis Karla liiklussõlm ning 2+2 teelõik Luige ja Juuliku sõlme vahel. 2020. aastal valmib 2+2 teelõik Kanama-Keila ristmikust kuni Välja tee ristmikuni ning Valingu viadukt.

2019. aastal peaks valmis ehitatama ka 2+2 tee Tallinna piirist kuni Tiskre ristmikuni.

Viie aasta jooksul kavatsetakse riigiteede hoiuks kulutada üle 2,5 miljardi euro.

Tänavu kulub riigiteede hoiuks ligi 289 miljonit eurot, millest ligi 243 miljonit tuleb riigitulust, ligi 46 miljonit aga Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist.

Üle 159 miljoni euro tänavustest kulutustest läheb teedevõrgu säilitamisele, eelolevatel aastatel vähenevad aga selleks tehtavad kulud: 2019. aastal 143 miljonit, 2020. aastal 148 miljonit, 2021. aastal 140 miljonit ning 2022. aastal 163 miljonit eurot.

Teehoiukava koostas majandusministeerium, arvestades muu hulgas valitsuse antud suuniseid ja riigieelarve strateegiat aastateks 2019-2022.

Eestis on kokku 16 605 kilomeetrit riigiteid, millest üle kolmveerandi moodustavad kõrvalmaanteed ning muud riigiteed. Kattega teid on ligi 12 000 kilomeetrit.

Toimetaja: Karin Koppel, graafik: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: