Hakkepuidu hinnatõus tõstab kaugkütte hinda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1535950080000 | amCalendar}}
Foto: Utilitas

Algaval kütteperioodil tõuseb toasooja hind, mõnel pool Eestis võib hinnatõus olla kuni seitse protsenti. Hakkepuidu hind on võrreldes mullusega kallinenud veerandi võrra, teiseks oluliseks põhjuseks on maagaasi hinnatõus.

"Paljud kaugkütteettevõtted on seda hinnatõusu lükanud edasi nii palju kui võimalik, aga enam pole kuhugi minna," ütles ERR-i raadiouudistele Utilitase soojaettevõtete juht Andres Veske.

Näiteks 65-ruutmeetrise Tallinna korteri soojaarvele lisandub algaval kütteperioodil olenevalt ilmast kolm kuni kuus eurot kuus.

"Tallinnas on meil kõige rohkem tarbijaid. Siin tõuseb soojuse hind momendil umbes viis protsenti ja siin on selle põhjuseks põhiliselt gaasi hind, mis on viimase kahe aasta jooskul tõusnud rohem kui 60 protsenti. Aga muidugi on siin oma osa ka puiduhakke hinnal. Mujal Eestis on põhiliselt põhjuseks puiduhakke hind, mis on ka viimasel ajal tõusnud väga palju," rääkis Veske "Aktuaalsele kaamerale".

Tema sõnul tõuseb seega erinevates piirkondades soojuse megavatt-tunni hind kaks kuni seitse protsenti.

Kui maagaasi hinda Eesti mõjutada ei saa, siis hakkepuidu hind kallines eelkõige väga niiske eelmise talve tõttu, mis raskendas oluliselt metsatöid.

"Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on hinnatõus suurusjärgus 25 protsenti ehk kui me vastu sügist uuele küttehooajale liigume, siis kui muud tingimused jätta samaks, siis on tõesti üle Eesti igal pool hakkepuidu hind kuskil viis-kuus eurot tihumeetri kohta kõrgem," rääkis riigimetsa majandamise keskuse (RMK) puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi.

Ta selgitas, et kui ka tänavune talv peaks tulema väga pehme, tõuseb hakkepuidu hind veelgi.

Hakkepuidu hind pole Kaubi hinnangul tõusnud ekspordi tõttu, sest väljavedu pole viimastel aastatel märkmisväärselt suurenenud.

"Kui vaadata Eestist väljapoole eksporti, siis ei ole märgata, et see tõuseks ja siin ekspordiga spetsiaalselt tegelevad ettevõtted ka ei ole teab mis hinnaliidrid turul, pigem kohalikud suuremad koostootmisjaamad on täna need, kes on valmis täna rohkem maksma kui need, kes sadamatest välja viivad," rääkis Kaubi.

Hakkepuidu hind muutub toasooja kujunemisel üha olulisemaks. Eesti 240 kaugkütte piirkonnast pooled kasutavad hakkepuitu.

Kaugkütte hinnatõusu pole siiski oodata Narvas, Tartus ja Pärnus.

Hakkepuidutootjatele on turutingimused soodsad

Tootsi Turba juht Matti Puuronen ütles, et hakkepuidutootjatele on praegu Eestis soodsad turutingimused. Kerkinud toormehind aitab katta kahjumit, mis tekkis eelmise väga pehme talve tõttu.

"Praegu siin tegelikult on turg olemas ja toimib. Kohalike suurte tarbijate ja meie kohustus on muidugi esimesena täita nende tarneid ja siis kui jääb üles, siis saame pakkuda mujale," rääkis Puuronen.

"Ütleme nii, et siin on turg muutunud oluliselt. Ütleme eelmise talve kohta, et võsa hinnad ikka tõusid eelmine talv ja meil oli kokku lepitud juba müügihinnad eelmine suvi. Ühe sõnaga, kõva kahjum tuli eelmine talv sellega, et toormehinnad olid tõusnud. Nüüd, kui müügihinnad on tõusunud, siis see katab selle kulu vahe, mis on tekkinud juba eelmine sügis," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: