Eesti suurim kaugkütteettevõte Utilitas vahetas omanikku

{{1543407480000 | amCalendar}}

Infrastruktuurifond European Diversified Infrastructure Fund II, mille varasid juhib First State Investments ostis 85-protsendilise osaluse energiakontsernis Utilitas.

Utilitase senised omanikud ja juhtkonna liikmed säilitavad ettevõttes kokku 15-protsendilise osaluse.

Tehingu hinna kohta soostus senine suuromanik Kristjan Rahu ütlema ühe numbri: "See raha, mis liigub praegusele omanikfirmale, on 320 miljonit eurot."

See summa ei hõlma seejuures tulevasi kohustusi ning investeerimiseks suunatud kapitali

Utilitas on Eesti suurim kaugkütteettevõte ning üks suuremaid taastuvenergia tootjaid. Ettevõte haldab 521 kilomeetri ulatuses kaugküttetrasse ning ta varustab soojusega ligi 166 000 kodumajapidamist kaheksas Eesti linnas, kaasa arvatud Tallinnas.

Utilitase nõukogu esimees Kristjan Rahu ütles, et ostjal on mitmeid investeeringuid Lääne- ja Põhja-Euroopas ning ligipääs rahvusvahelistele kapitaliturgudele.

"Utilitas on fondi esimene investeering Balti riikides ning seni ainus suure rahvusvahelise infrastruktuurifondi investeering siin piirkonnas. Ootame EDIF II ja First State'i tiimiga pikaajalist koostööd. Meie eesmärk on tagada, et Utilitas püsiks rohelise energia arendajana esirinnas," märkis Rahu.

Utilitase kontserni kaugkütteettevõtete Utilitas Eesti AS ja Utilitas Tallinn AS ning koostootmisjaamade operaatori Utilitas Tallinna Elektrijaam OÜ juhtkondades muudatusi ei toimu.

Utilitase kontserni juhina jätkab Priit Koit ja nõukogu esimehena Kristjan Rahu.

Nõukogu täiendatakse kahe uue liikmega, kelleks on First State'i direktor Gregor Kurth ja sõltumatu liikmena Andreas Greim, kes on Dalkia Internationali, Areva ja Électricité de France'i kogemusega kaugkütte- ja energiasektori ekspert.

First State'i infrastruktuuriinvesteeringute valdkonna partner Niall Mills kinnitas, et uus omanik ei ole seadnud endale väljumisstrateegiat.

Tehingut finantseeris rahvusvaheline pankade sündikaat, kuhu kuulusid Skandinaviska Enskilda Banken ja Crédit Agricole Corporate and Investment Bank garanteerijatena ning HSH Nordbank.

Utilitase konsolideeritud müügitulu oli 2017. aastal 117 miljonit eurot ning varade maht 301 miljonit eurot.

Utilitas kingib igale töötajale 50 000 eurot

Intervjuus Eesti Ekspressile ütles Kristjan Rahu, et Utilitase 260 töötajat ootab ees jõulukink, milleks on 50 000 eurot ja milleks kulub kokku 13 miljonit eurot.

"Teeme oma tiimiga tehtud töö eest igale kontserni inimesele – olgu ta tavaline tööline või juhtkonna liige – võrdselt 50 000eurose tänusumma. Seda tuleb käsitleda kui palka, mis ei tule tööandjalt, vaid omanikelt. Seetõttu peame igast kingitusest paraku 20 000 eurot riigile maksma. Ja kink on tegelikult 30 000 eurot inimese kohta," rääkis Rahu.

"Rääkisime maksukonsultantidega ja maksuametiga ja keegi pole sellist asja varem teinud. Et kindel olla, siis tasumegi sellelt ka kõik tööjõumaksud," lisas ta.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: