Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaul Nurm: kuu aja pärast võib Vabaerakonnal olla uus esimees

{{1536037320000 | amCalendar}}
Kaul Nurm Terevisioonis.
Kaul Nurm Terevisioonis. Autor/allikas: ERR

Vabaerakonna aseesimees Kaul Nurm ütles ETV hommikusaate Terevisioon intervjuus, et kõige hiljem kuu aja pärast võib kriisis erakonnal olla uus esimees.

"Kõige hiljem kuu aja pärast, kui neljapäeval kogunev juhatus peaks otsustama selle kuupäeva [erakorralise üldkogu kokkukutsumiseks], siis võib juhtuda, et erakonnal on uus esimees," ütles Nurm

Vastuseks küsimusele, kas temast võib saada Vabaerakonna uus esimees, ütles Nurm, et kõigepealt tuleks ära oodata, kas valimised tulevad või ei tule. "Teiseks, kui ma peaksin tõesti kandideerima, siis saavad sellest kõigepealt teada erakonna liikmed - ja mitte avalikkuse vahendusel," lisas ta.

Nurm kritiseeris Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli juhtimisstiili, "mis ei ava erakonna liikmete kogu potentsiaali". Tema sõnul on vähe erinevate erakonna liikmete kaasamist, tööjaotus on nõrk või tagasihoidlik.

"Ei ole ka kõneisikute jaotust. Inimesed, kes kannaksid mõtteid, positsioone, pole välja toodud ja seetõttu meie programm pole jõudnud avalikkuseni," ütles Nurm.

Nurm märkis, et Vabaerakond on jäänud "demokraatia valvekoera kitsasse rolli", kuigi potentsiaali oleks tegeleda laiemate teemadega. "Me ei ole ühe teema erakond."

Herkel on valmis uuesti esimeheks kandideerima

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles Vikerraadio hommikuprogrammis, et on valmis esimeheks uuesti kandideerima, kui Krista Aru seda teha ei soovi. "Kui minu toetajad leiavad, et tuleb lõpuni olla sellel väljal ja neid väärtusi kaitsta, siis sellisel juhul ma kandideerin," teatas Herkel. "Olen öelnud, et sellises olukorras tuleb minna uutele valimistele. See on kõige kindlam viis mandaati uuendada."

Vabaerakonnas on praegu Herkeli sõnul veel üheks probleemiks, et mitmed inimesed on avaldanud soovi lahkuda. "Erakonna liikmed, kes tulnud enda meelest viisakasse seltskonda, on hakanud erakonnast lahkuma. See protsess tuleb peatada."

Herkel tegi pöördumise

Andres Herkel tegi teisipäeva hommikul ka avaliku pöördumise erakonnakaaslaste poole. ERR avaldab järgnevalt selle teksti:

"Austatud Vabaerakonna liikmed!

ENAM EI SAA VAIKIDA, KÕIK KOOSTÖÖKATSED ON LUHTUNUD

Minu kohus on kõigile teatada, et 30 augustil pakkus Jüri Adams Vabaerakonna juhatusele 8-punktilise aluse, et leppida kokku erakonna üldkoosoleku rahumeelne kokkukutsumine juhatuse poolt koostöös ja suhtluses allkirjade kogumise rühma liikmetega. Seda lähenemist toetas seitse juhatuse liiget, vastu oli kaks juhatuse liiget, Haukanõmm ja Kollom, kes selle järel astusid järgmisel päeval juhatusest välja.

Adamsi põhimõtete järgi oleks üldkoosoleku päevakorras erakonna esimehe valimine, erakonna juhatuse valimine, valimiskampaania ja valimiste strateegiaga seotud küsimused. Samuti panime ette, et päevakorda ei võeta punkte, mille sisuks on sisevõitlus ja osapooled loobuvad algusest peale erakonnasisese võitluse sellistest vormidest, mis satuvad ajakirjandusse ja kujundavad erakonnale halba mainet. Nõudmised esimehe kohesest tagasiastumisest lõpetatakse ning keegi ei piira kellegi õigust uuesti kandideerida.

Juhatusest lahkunud nelja liikme tegevus on olnud kõigi rahupunktide sisu vastu. See on ka peamine põhjus, miks mitu päeva kestnud katsed silda ehitada põrkusid taas koostöösoovi puudumisele. Samal ajal hoopis hoogustati allkirjalehtede levitamist liikmeskonnas. Sellega eelistati konfliktsust koostööle.

Järelikult on kõik katsed otsida lahendusi tänaseks liiva jooksnud, mitte ükski kompromiss ei tööta ja viisakad inimesed on juba asunud hääletama jalgadega, erakonna liikmeskond väheneb. Paljude inimeste vaev, mis on kulunud Vabaerakonna ülesehitamisele, hävitatakse teadliku ja osalt ka kogenematusest tuleneva lammutustööga. Sellise infosõja ja meediafooni juures ei ole võitjaid ja kaotajaid, nii me kaotame kõik!

Ultimaatumid ja ühepoolsed inforünded, mis ei peatunud ka kokkuleppelise kodurahu ajal, eriti aga katsed juhatuse tööd mandaadist loobumisega halvata ja naeruvääristada ei saa kuuluda mõistliku ja demokraatlikult toimiva kodanikuühiskonna juurde. Veelgi enam, selline tegutsemine on vastuolus kõigi ideaalide ja ideedega, mida Vabaerakond on Eesti poliitikas kaitsnud ja oluliseks pidanud. Seega ei lammutata mitte üksnes Vabaerakonna struktuuri, vaid selle ideed ja olemasolu mõtet.  

Kutsun kõiki Vabaerakonna liikmeid ja toetajaid tagasi nende väärtuste juurde, kutsun üles Vabaerakonna kaitsele! Ärgem uskugem neid, kes ütlevad, et väärtused ja ausad mängureeglid poliitikas ei maksa! Vastupidi, just meil tuleb neid lõpuni kaitsta. Kui Vabaerakond oma missioonis ebaõnnestub, siis tähendab see suurt lööki kogu Eestile, meie ühiskonnale ja koos tegutsemise kultuurile.

Meelekindlust!

Andres Herkel"

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: