Kaul Nurm: Vabaerakonna juhiks võiks kandideerida Krista Aru

{{1535964420000 | amCalendar}}
Kaul Nurm.
Kaul Nurm. Autor/allikas: Vabaerakond

Vabaerakonna aseesimehe Kaul Nurme sõnul võiks erakonna esimeheks kandideerida fraktsiooni liige Krista Aru. Nurme sõnul oleks erakorraline üldkoosolek Vabaerakonnas kodurahu taastamiseks vajalik.

"Tänases olukorras ilmselt teist teed ei ole. Ma ei näe teist mõistlikku lahendust selleks, et erakond saaks oma kodurahu tagasi, ühtsuse tagasi. Võib-olla tuleks veelkord defineerida ka eesmärgid, mille nimel me kõik tegutseme ja ehk see aitab meil uuesti normaalsesse töörütmi tagasi jõuda," ütles Nurm ERR-ile.

Vabaerakonna põhikirja järgi on erakorralise üldkoosoleku kokkukutsumiseks vajalik erakonna liikmetest kümne protsendi allkirjad. 3. septembri seisuga on Vabaerakonnas 613 liiget.

Kuigi Vabaerakonna praeguse juhi Andres Herkeli taandumist nõudvad erakonna liikmed näeksid uue liidrina just Nurme, pakub Nurm ise esimeheks hetkel erakonda mitte kuuluvat Krista Arut.

"See on inimene, kes on võimeline erakonna looma taas ühtseks. Tal on väga suur autoriteet, tema suhtes on väga suur lugupidamine. Tal on niivõrd võimas kultruuri taust all, et Kristat ei ole võimalik postamendilt lihtsalt kerge müksuga maha lüüa," ütles Nurm ERR-ile.

Nurme esimehe kandidaadina välja pakkunud Monika Haukanõmm ütles ERR-ile, et kui Krista Aru kandideeriks, oleks sellele erakonnas kindlasti suur toetus, kaasa arvatud Haukanõmme oma.

Samas ei välistanud Kaul Nurm olude sunnil ikkagi ka ise kandideerimist. "Ma ei pea ennast kõige paremaks erakonna esimehe kandidaadiks. Aga kui olukord läheb nii, et ma olen sunnitud kandideerima, siis võib-olla ka see otsus tuleb, aga täna ma ei ole midagi otsustanud," ütles Nurm.

Juhul kui Nurmele tehakse ettepanek esimeheks kandideerida, peab ta enda sõnul kompama toetust erakonna sees. "Ei ole mõtet minna kandideerima, kui on ainult kümne protsendi erakonna liikmete toetus. Selleks, et minna kandideerima, peaks olema see toetus oluliselt kõrgem. Kui suur see on, ma ei ole tänaseks mingisuguseid uuringuid teinud," sõnas Nurm.

Tühjalt kohalt probleemid ei tule

Nurm rääkis, et päris tühjalt kohalt erakonna liikmete protest Andres Herkeli juhtimise vastu tulla ei saa, samas leidis ta, et lahendamata probleemide arutelu võib teinekord võtta põhjendamatult teravad toonid.

"Ei saa öelda, et nende mõtete algatajad on imenud välja probleemid tühjalt kohalt, kindlasti on teatud probleemid olemas," ütles ta.

Nurm pidas aga kahetsusväärseks, et sellised protsessid erakonnas vahetult enne valimisi käima läksid. Ta täpsustas, et tema nende protsesside algatamise taga ei ole.

"Kindlasti olen ma väga murelik erakonna saatuse üle. Tegelikult Vabaerakonnal on väga palju mõtteid selleks, kuidas eestlaste elu Eestimaal paremaks muuta. Aga selleks, et neid ideid teostada, tuleb see usaldus taastada, tuleb jõuda üle künnise ja tuleb jõuda riigikokku. Me näeme, kuidas kõrvalt õpetades ja arvamusartikleid tootes me Eesti poliitilist elu olulisel määral ei mõjuta," lausus ta.

Pisikeses laevukeses ulgumerel purjetamist ei poolda

Nurm rääkis, et Vabaerakonna toetuse tõusmise eelduseks on kodurahu erakonna sees, aga ka koostööpartnerite leidmine väljaspoolt erakonda. Koostööd näeks Nurm Roheliste, Eesti 200 ja Artur Talviku loodava uue poliitilise jõuga.

"Me võiksime konsolideerida parempoolsed jõud, mis on praegu suhteliselt killustatud. See on selline reaalne ja tõsiseltvõetav alternatiiv sellele, kui igaüks peab oma pisikeses laevukeses ise ulgumerel purjetama," lausus Nurm.

"Ma näen, et Vabaerakond võiks olla see jõudusid koondav keha, mille ümber võiks seda protsessi hakata tulevikus juhtima. Ma usun seda, et on võimalik välja filtreerida see ühisosa, mis meie vaateid ühendab," lisas ta.

Aru: mul ei ole poliitilist ambitsiooni

Krista Aru ütles ERR-ile, et ta ei soovi Vabaerakonna liikmeks astuda ja selle esimeheks kandideerida. "Minus ei ole seda poliitilist ambitsiooni. Mulle meeldiks teha veel palju muid asju. Erakonda astumiseks ja 100 protsenti selle elus osalemiseks peaks olema poliitiline ambitsioon. Aga ma arvan, et Eesti elu saab teha paremaks ka läbi paljude muude väikeste asjade," ütles Aru.

Samas on Aru sotsiaalmeedia vahendusel mitmel korral Vabaerakonna tuleviku pärast muret tundnud. Näiteks on ta seadnud kahtluse alla riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni töövõime.

Pühapäeval kirjutas Aru Facebookis, et tema jaoks on selgeks saanud, et Vabaerakonnas võitjaid ei ole. "Vabaerakond sellisena nagu see aastal 2015 riigikokku tuli, on ribadeks kistud," seisis Aru sissekandes.

ERR-ile antud kommentaaris ütles Aru, et Vabaerakonna sarnast jõudu oleks Eestile siiski vaja, aga ta ei ole kindel, millisel kujul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: