Urmas Reinsalu: kõigil võlgnikel tuleb oma võlad kinni maksta

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Täitemenetluse reformi alus on seisukoht, et võlgnikud peavad võla sissenõundmisega seotud kulu kindlasti ise kinni maksma. Nii et maksumaksjale uus süsteem koormavam ei ole, kinnitab justiitsminister oma vastulauses.

Soovin ümber lükata mõned väärarusaamad, mida viimastel päevadel kuulda on olnud ja mille kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja kantsler Kristi Hunt oma artiklis ka kokku võttis.

Täitemenetluse süsteemi muutmise idee ei ole midagi uut, vastupidi. Vajadusele süsteemi kriitiliselt hinnata on viidanud nii valitsus kui ka riigikohus, mis juhtis tähelepanu vajadusele hinnata kehtiva täitesüsteemi jätkusuutlikkust laiemalt ja otsida võimalusi kulude vähendamiseks, sh kohtutäiturite arvu ja ülesannete optimeerimise teel.

Vale on väita, et "reformiarve maksab kinni maksumaksja, mitte võlgnik". Valitsuskabinet andis justiitsministeeriumile ülesande koostada mõjuanalüüs ministeeriumi esitatud reformiettepanekute alusel, mida valitsus toetas. Ettepanekute aluseks on seisukoht, et võlgnikud peavad võla sissenõundmisega seotud kulu kindlasti kinni maksma. Nii et maksumaksjale kindlasti uus süsteem koormavam ei ole.

Justiitsministeeriumi ettepanek korraldada ümber täitemenetlussüsteem ei tähenda kuidagi võlgnike põhinõuete vähenemist, vaid nõuete maksmisel esinevate kulude vähenemist. Kui sissenõudmiskulud kordades vähenevad, jäävad need summad kohtutäituritel arestimata ja kinni pidamata. Alles jääva raha arvelt saab tasuda teisi põhinõudeid, seega ei lähe see raha kohtutäiturite tasudeks ja nii võidavad sissenõudjad, sh erasissenõudjad.

Ülepaisutatud on ka väide, et "kohtutäituri amet sisuliselt kaob", sest alles jäävad kohtutäiturid, kes ei peaks muudatuste jõustumisel enam tegelema lihtsamate igapäevaste arveldusarve arestide ja inimeste teenindamisega, vaid saaksid keskenduda keerukamatele juhtumitele. Minu hinnangul annab see kohtutäituri positsioonile vastupidiselt usaldusväärsust juurde.

Ühtlasi ei saa nõustuda ka sellega, et "seda teemat pole arutatud asjaomastega, sh kohtutäiturite kojaga". Eelmisel kuul toimus täitemenetluse ümberkorraldamist käsitlev ümarlaud. Sellel osalesid ministeeriumide ametnikud, maksu- ja tolliameti ametnikud, kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja, Eesti maksumaksjate liidu, Eesti võlausaldajate liidu ja Julianus Grupi esindajad. Tutvustati plaanitavaid ümberkorraldusi ja osalejad said avaldada arvamusi ning kriitikat.

Mullu juulis arutas valitsuskabinet sama küsimust ja otsustas, et rahandusministeerium koostöös justiitsministeeriumiga peab analüüsima riiginõuete sundtäitmise süsteemi ja esitama oma ettepanekud võimalikeks ümberkorraldusteks hiljemalt tänavu 1. detsembriks. Seega on teemapüstitus otseselt seotud valitsuskabineti varasema otsuse täitmisega. Vastavast otsusest on teadlik ka kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koda, samuti on kehtiva täitesüsteemi analüüsimine ja jätkutegevused ministeeriumi käesoleva aasta tööplaanilised tegevused, millest on koda ja eelduslikult ka enamik tema liikmetest teadlik.

Nüüd teeb ministeerium valitsuskabinetis kujundatud seisukohtade pinnalt uue mõjuanalüüsi, kus muuhulgas hinnatakse ka probleemi seoses sellega, et elatisvõlgade täitmise resultatiivsus ei ole rahuldav. Kindlasti saavad mõjuanalüüsi koostamisel kõik võimalikud poolt- ja vastuargumendid objektiivselt läbi arutatud. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: