Urmas Vadi | Suvepäevad ({{commentsTotal}})

Foto: Kaader videost

ERRi portaali andunud jälgijad kindlasti teavad ja mäletavad, et suvel rääkisime Peeter Helmega vaheldumisi sellistest elementaarsetest asjadest nagu muru või õlu, lõpetades aga selliste keerukate teemadega nagu näiteks teetööd. Aga ühest nähtusest me siiski ei osanud rääkida – suvepäevadest. Parandan siinkohal selle vea.

Ei teagi, miks me seda teemat jutuks ei võtnud. Kas me alateadlikult ei tahtnud kurja välja kutsuda, või tundusid suvepäevad juba kadunud nähtusena, ehk isegi reliktina.

Ma ei ole ise kunagi suvepäevi korraldanud, ka pole sellistest osa võtnud, nii et ma pole mingi ekspert. Kuid sel suvel juhtusin kohtadesse, mille läheduses ainult suvepäevi peetigi, justkui vastukaaluks minu arvamusele, et suvepäevadega inimesed enam ei tegele. Pean tunnistama, et see traditsioon on vägagi elujõuline. 

Tahaks öelda nagu Juhan Liiv, et eile nägin ma Eestimaad. Ma nägin korralikes pintsakutes ja kostüümides inimesi, kes hetkega riietusid ümber hipideks: parukad pandi pähe, avanes kolmas silm. Järgmine hommik aga oli raske ja tuuletu, ükski lokk ei lehvinud, keegi ei hõisanud enam üle küla "Love forever". Isegi vesipiipu ei tahtnud keegi tõmmata, istuti raskelt omaette, pilk murul.

Nägin ka inimesi, kes olid end riietanud taksojuhtideks. Hiljem selgus, et tegemist oligi taksojuhtidega, kes sõidutasid sind terve öö läbi üheksakümnendate eesti disko saatel. Ilmselt otsiti kiisukest.

Nägin ka ühte nii viiekümneaastast meest ja kahte naist, kõik kolm ilmselgelt suvepäevalised ja vastavas meeleolus. Mees oli lausa uljas: hakkas muuli peal hõikuma ja karjuma, siis õhku hüppama… tema taga loojus päike, aga ta ei mallanud seda vaadata, vaid hakkas jooksma, aga ka sellest oli vähe… korraga haaras ta muulilt hiiglaslikke kive ja veeretas neid merre. See oli muljetavaldav. Naised aga kilkasid, et Endel, mis sa nüüd teed, Endel, ära nüüd! Aga samas kõlas naiste hääles ka uhkus, et neil on selline Endel, kes tõstab kive!

Räägitakse, et talviti lõhub ja räsib muule jää. Pärast seda suve arvan, et tegemist võib olla ka suvepäevalistega.

Miks ma seda kõike räägin? Ei, mitte selleks, et öelda, et issanda loomaaed on suur, mitmekesine ja rikkalik, viidates uuele loodavale Elurikkuse erakonnale, ei. Hetkel on suur probleem tänaval märatsevad noortekambad, nii meil kui ka näiteks Saksamaal Chemnitzis. Tulevad kokku linnapead, valitsused, politsei, arutatakse, miks need noored seda kõike teevad.

Põhjus aga on väga lihtne – neil noortel lihtsalt pole olnud suvepäevi. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain KooliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: