Hundimägi: eelarves tuleb ilmselt arutusele kütuseaktsiisi alandamine

Aivar Hundimägi
Aivar Hundimägi Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi sõnul tuleb valitsuses uue eelarve puhul tõenäoliselt arutusele kütsuseaktsiisi alandamine.

Hundimägi rääkis "Terevisoonis", et Jüri Ratasele on viimased aastad olnud head, kuid võib arvata, et järgmine valitsus enam lõpupoole nii head eelarvet koostada ei saa.

"Laekumine on olnud väga hea, kui see aktsiisidega möödapanek välja arvata. Majandusel läheb üldiselt hästi, tööpuudus on väga madal, väga soodne seis on. Hinnkasv on küll kiirenenud, mis samas aitab riigieelarve laekumistele kaasa," tõdes ta.

"Eelarve tasakaalu teema on see, mida praegune valitsus tahab näidata, et nad sellega tegelevad ja tegelikult 50 miljonit ei ole suur summa arvestades üldist eelarve mahtu. Kui on soovi, siis selle saab väga kiiresti kokku tõmmata," arvas ta.

Hundimägi sõnul tahetakse enne valimisi näidata, et valitsus on tasakaalu poolt ing võtta Reformierakonnalt ära mõned kriitikanooled või need nüriks teha.

Aktsiiside võimaliku langetamise kohta arvas Hundimärgi, et seda on
alkoholiaktsiisi puhul raske öelda, sest see sõltub väga palju sotsidest.

"Nende esimees Jevgeni Ossinovski on endale selle templi külge jätnud, et tema on selle alkoholiaktsiisi tõstmise eestvedaja ja eestlased Lätti ostma ajanud ja see muidugi sotsidele ei meeldi," nentis ta.

"Mulle endale tundub, et aktsiisikoht, mida hakatakse selle eelarve raames arutama on kütuseaktsiis ja siis on valikute küsimus, kas diisliaktsiisi või bensiiniaktsiisi alandada. Diisli puhul oleks eelarves laekumata tuluosa suurem, kui bensiini puhul. Samas on diisel selles mõttes olulisem, et seda tarbitakse rohkem transpordi- ja veofirmade poolt ning on vaja nemad meelitada tagasi Eestisse tankima," märkis Hundimägi.

Tema sõnul on tankimine Lätis kerkinud üle kahe korra viimase paari aastaga.

"Ma arvan, et aktsiiside teema tuleb valitsuses lauale, kuigi selles eelarves ei ole rahandusministeerium seda arvestanud, et aktsiise alandatakse. See kõik on valimiste teema, sest valitsus tahab kriitikast pääseda ja nad ju tegelikult on aktsiisidega pannud puusse ja neil on tuli takus," nentis Hundimägi.

"Selle eelarve üldine probleem on see, et see on igav. Me ei näe seal suuri muutusi, me ei näe suuri investeeringuid, mis on üldse olnud Eesti riigi häda viimastel aastatel. Et Ratase valitsusele mitte liiga teha, siis ühe otsuse nad tegid, mis sel aastal kehtima hakkas - see oli tulumaksuvabamiinimumi tõus, mis oli rahaliselt päris suur otsus," ütles Hundimägi.

Hundimägi arvas, et vaatamata lähenevatele valimistele mingit lubadustega ülekülvamist ning väga suuri ja põhimõttelisi muutusi eelarvesse ei tule.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: