Eelarve on põhimõtteliselt koos - aktsiisilangetusi oodata pole

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Kuigi kõik valitsusparteid panid eelarveläbirääkimistel lauale ettepanekud aktsiiside ja maksumuudatuste osas, on eelarve sisuliselt koos ja suuri muudatusi sealt oodata pole.

Läbirääkimiste käigus pani Isamaa ette alkoholiaktsiise langetada, Keskerakonna ettepanek oli elektriaktsiisi alla tuua ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna ettepanek oli tõsta tulumaksuvaba miinimumi 540 euro tasemele.

"Kõik need teemad olid arutelul jah. Vastab tõele. Aga kõik nad on seotud ka suurte rahaliste mõjudega. Mina saan aru, et valitsus esitab eelarve nii, et neid muudatusi seal sees ei ole," ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ERR-ile.

Mis puudutab alkoholiaktsiisi, siis Seederi sõnul ainus asi, mida valitsus teeb, on varasemalt kokku lepitud 2019. ja 2020 aasta aktsiisitõusude ärajätmise seadustamine.

"Kabinet muidugi veel arutelusid jätkab, aga ma usun, et revolutsioonilisi pöördeid läbirääkimiste käigus praegu enam ei tule," ütles Seeder.

Seeder lisas, et parlamendis eelarve kindlasti mõnevõrra veel muutub, kuid mitte liialt palju.

"Parlamendis on alati on eelarve muutunud. Midagi on juurde lisatud, muudatusettepanekuid on arvestatud ja rahandusministeeriumist on tulnud täpsustusi. Aga koalitsiooni osapooled nüüd küll ei lähe seda teed, et nad hakkavad opositsiooniga koos hääletama teistmoodi kui nüüd koalitsioonis saavutatud kokkulepe on," rääkis Seeder.

Seda kui valutult sellel aastal eelarve kokkupanek läheb näitab ka see, et kui esmaspäeval plaaniti kell 15 algava riigieelarve arutelu lõpuajaks 19, siis lõpetati läbirääkimised rahulikus meeleolus pool tundi varem, et neid peale mõnede aspektide täpsustamist kolmapäeval jätkata.

Tuleva aasta riigieelarve maht on umbes 11 miljardit eurot. Riigikogu on eelarvearutelud lõpetanud tavaliselt detsembri keskpaigas.

Valitsuskabineti nõupidamine riigieelarve teemal jätkub kolmapäeva hommikul juba kell 8 ning pole välistatud, et pärast paaritunnist arutelu saab see ka heaks kiidetud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: