Analüütik kaubandussõjast: Hiinal ei ole palju ruumi USA-le vastata

Foto: ERR

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina tõdes, et Hiinal ei ole enam palju ruumi USA kõrgematele tollimaksudele vastata. Samas ei soovi tema sõnul ei USA ega Hiina olukorra laienemist.

Kas see, mida Donald Trump Hiinaga teeb on loogiline?

Seda on raske öelda, kas ta on loogiline. Aga, jah, kui vaadata neid põhjuseid, mis Trumpi häirivad, siis tegelikult võiks öelda, et see on selline loogiline tulemus tema käitumisele. Mis mind on mõtlema pannud, on see, kui Trump on öelnud, et kuidas see on võimalik, et eelmised presidendid on lasknud tekkida nii suurel kaubandusdefitsiidil USA-s.

Nii et Trumpi jutus on ikkagi sisu?

On. See ei ole lihtsalt üks lahmimine ainult. Kritiseerida loomulikult võib, ta ei tee seda võib-olla piisavalt diplomaatiliselt, liiga järsult, aga see on võib-olla hoopis teine teema.

Kui ohtlik see on, pidades silmas igapidi ühendatud maailma kaubandust? Me teame neid kujundeid liblika tiivalöökidest ja orkaanidest. Kas see, mida Trump praegu teeb, on kahe suurriigi omavaheline madistamine või peaks me seda kõik murelikult vaatama?

Kindlasti on see midagi enamat kui liblika tiivalöök sellepärast, et kui mõelda seda, et kogu maailma ekspordimaht on suurusjärgus 16 triljonit USA dollarit ja USA praegused kõrgemad, uued kaubandustariifid Hiina vastu on 250 miljardit, Hiina omalt poolt vastu 110 miljardit, pluss paneme veel juurde tariifid terasele, alumiiniumile, siis kindlasti see mõjutab.

Praegune olukord ei ole maailma majanduskasvule väga oluline. On hinnang kuskil 0,25 protsendipunkti, kuigi sellesse tuleb väga kriitiliselt suhtuda. Aga kui olukord halveneb veel edasi - sest teatavasti on Trump lubanud täiendada tollitariife veel umbes 267 miljardi dollari ulatuses, mis tegelikult kataks kogu Hiinast tuleva impordi, ja kui sellele peaks Hiina veel vastama, kuigi Hiinal ei ole ruumi palju, sest Hiina praegu juba katab 85 protsenti USA impordist -, siis selline olukord on tegelikult kahjulik. Kui vaatame ka, kust on tulnud viimase paari aasta majanduskasv, mis on ka Eestit väga palju mõjutanud, siis on selle taga just maailma kaubandusmahu kasvu kiirenemine. Ja kui seda kaubandust hakatakse piirama, siis sellisele avatud riigile nagu Eesti mõjuks see väga negatiivselt.

Millistes sektorites mõju esimesena ilmneda võib? Kuidas see Eesti majandust haavaks?

Seda on praegu raske öelda sellepärast, et see mõju tuleks eelkõige läbi meie suuremate kaubanduspartnerite, läbi Euroopa Liidu. Praegu teatavasti on Junckeri ja Trumpi vahel eskalatsioon pidurdatud juulikuise kohtumise tulemusena. Praegu on küll üleval tollitariifid terasele ja alumiiniumile, kuid nende otsene mõju Eestile on marginaalne.

Kui peaks toimuma kaubandussõja või protektsionismi eskaleerumine USA ja Euroopa Liidu vahel - see sõltub sellest, milliseid tooteid see puudutab -, siis läbi selle see mõjutab ka Eestit. Kui näiteks USA peaks kehtestama kõrgemad tollitariifid autodele, siis see mõjutaks kindlasti Saksamaad. Saksamaa on Eesti kolmas kaubanduspartner, pealt seitsme protsendi meie kaupade ekspordist. See pidurdaks ka meie kaupade ekspordikasvu.

Kas Hiina peab sellele survele vastu? Juba kostuvad Pekingist signaalid, et Hiina juhtkond ei saa seda lubada, Hiina keskklass muutub väga rahulolematuks, sest majanduskasvu lubaduses on inimesed ikkagi väga ränka tööd teinud?

Kui me vaatame, kuidas on praegused tollitariifid Hiinat mõjutanud, siis Hiina keskpank on lasknud jüaanil nõrgeneda - alates kevadest on jüaan nõrgenenud umbes üheksa protsenti - ja see on osaliselt kompenseerinud praegu kõrgemad tollitariifid.

Seda muidugi Hiina kaua teha ei saa ja iseenesest Hiinal ei ole ka palju ruumi USA-le vastata. Üks asi on lisada tollitariife, sinna võib juurde panna ka kõrgemad tollitariifid, kvoodid ja erinevad muud kaubandustõkked, aga iseenesest ma usun, tegelikult pole ei USA ega ka Hiina huvitatud sellest, et see olukord eskaleeruks väga suureks.

See on ju Trumpilt teada taktika, mis on dokumenteeritud tema raamatutes - ta esitab võimalikult vastuvõetamatu ultimaatumi oma vastasele ja ootab, et vastane kapituleeruks. Kas Peking kapituleerub selle surve all, vaadates kui sõltuvad nad on oma ekspordist USA-sse?

Ma arvan, et me peaks vaatama ühte teemat veel. 6. novembril on USA-s vahevalimised ja ma arvan, et Trump praegu sihiteadlikult või teadlikult forsserib konflikti Hiinaga, teades, et see on üks võimalus, kuidas saada vabariiklastelt hääli juurde.

USA enda tööstus selle kaubandussõjaga ei kannata?

Kannatab, sest paljud tooted, millele tollitariifid kehtestatakse, on tegelikult seotud vahetarbekaupadega, mis mõjutavad ka tootmist USA-s. See muudab osade tarbekaupade hinnad kõrgemaks. Muidugi, eks aeg näitab kui palju sel mõju on, aga põhimõtteliselt praegu seda näha on.

Nii et suuri soodusmüügi kampaaniaid Hiina veebikaubamajadest tuleks oodata enne jõule?

Raske öelda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: