Pompeo USA kaubandussõjast Hiinaga: me võidame

USA välisminister Mike Pompeo Fox Newsis.
USA välisminister Mike Pompeo Fox Newsis. Autor/allikas: Video stoppkaader

USA välisminister Mike Pompeo lubas pühapäeval, et Ühendriigid väljuvad võitjana hoogustuvast kaubandussõjast Hiinaga.

"Me võidame selle," ütles Pompeo usutluses televõrgule Fox News päev enne seda, kui jõustuvad USA imporditollid 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele.

"Me saavutame tulemuse, mis sunnib Hiinat, kui ta tahab olla globaalne suurvõim, käituma läbipaistvusest, seaduse ülimuslikkusest lähtudes ja mitte varastama intellektuaalset omandit," sõnas ta.

Pompeo sõnul meeldib Ühendriikide presidendile Donald Trumpile tema Hiina ametivend Xi Jinping väga, kuid riigipea kavatseb viia ellu poliitikaid, mida "väärivad Ameerika töölised".

USA kurtis veel enne Trumpi valimisvõitu 2016. aasta novembris selle üle, et Hiina kohtleb USA firmasid ebaõiglaselt ning on sundinud neid ligipääsuõiguse eest Hiina turule avaldama oma ärisaladusi.

Trump on võtnud pärast 2017. aasta jaanuaris presidendiks saamist Hiina suhtes karmi hoiaku. Praeguseks on maailma kaks suurimat majandust kehtestanud imporditollid 50 miljardi dollari väärtuses teineteise kaupadele.

Esmaspäeval jõustuvad USA imporditariifid 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele.

Lisaks on Trumpi valitsus karistanud Hiina kaitseministeeriumi relvaarendusega tegelevat osakonda ka hävitajate ja rakettide ostmise eest Venemaalt Moskvale kehtestatud USA sanktsioone rikkudes.

Pompeo sõnul peaksid Trumpi kriitikud USA valitsusest lahkuma

Pompeo ütles laupäeval, et USA valitsusametnikud peaksid president Donald Trumpi kas toetama või ametist lahkuma.

Päevaleht New York Times kirjutas sel nädalal anonüümsele valitsusametnikule viidates, et asejustiitsminister Rod Rosenstein tegi ettepaneku salvestada salaja Trumpi väljaütlemisi, et valmistada ette pinnast USA põhiseaduse 25. paranduse rakendamiseks, mis annab valitsuskabinetile ja kongressile volitused sundida lahkuma riigipea, kes ei suuda täita ametikohuseid.

Pompeo ütles usutluses Fox Newsile vastuseks küsimusele, kas ta on kuulnud juttu presidendi lindistamisest või 25. paranduse rakendamisest: "Kaugeltki mitte".

"Olen öelnud alates oma teenistuse algusest selles administratsioonis küllaltki selgelt, et kui te ei suuda olla meeskonnas ja ei toeta seda missiooni, siis peaksite ehk leidma endale midagi muud, mida teha," sõnas välisminister Rosensteini kohta.

Pompeo, kes on olnud Trumpile järjekindlalt lojaalne ja kes juhtis enne aprilli lõpus välisministriks saamist Luure Keskagentuuri (CIA), ütles, et administratsioon vajab presidendi missiooni elluviimiseks kõigi liikmete panust.

Rosenstein on Timesi väiteid eitanud.

Teise ametniku sõnul ütles asejustiitsminister vastuolulised märkused naljaga pooleks.

Rosenstein on Trumpi sagedase kriitika sihtmärk, sest pärast justiitsminister Jeff Sessionsi otsust end Venemaa sekkumise juurdlusest taandada teostab just asejustiitsminister eriprokuröri juurdluse üle järelevalvet.

Trump on nimetanud korduvalt nõiajahiks eriprokurör Robert Muelleri uurimist Venemaa sekkumise suhtes USA 2016. aasta presidendivalimistesse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: