Sotsiaalministeerium plaanib andmemajanduse riigifirma loomist

Sotsiaalministeerium plaanib asutada uue riigile kuuluva aktsiaseltsi, mis hakkab tegelema andmemajandusega ehk kaardistab terviseandmed ja vahendab neid nii teadusasutustele kui ka näiteks meditsiiniettevõtetele. See süsteem võimaldaks andmete kiirema liikumise ja kasutamise, kuid nõuab samal ajal ka suurt andmete kaitset.

Uus riigifirma hakkaks esialgse plaani järgi kandma nime Digital Innovation Estonia ehk DigInEst. Sinna investeeriks riik 1,5 miljonit eurot ja edasi peaks see end ise majandama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesmärk on luua Eesti andmemajanduse keskpunkt. DigInEst teaks, kus millised andmed on, milleks neid kasutada ja kellele neid müüa.

"Eks ta on keerukas küsimus. Meil ühelt poolt on inimeste isiklikud andmed. Me keegi ei tahaks, et nad oleks turul lihtsalt saadaval ja nendega tehtaks ei tea mida. Teiselt poolt on hästi suur potentsiaal. Nende andmetega saaks luua kasu. Esimene valdkond on tervis. Aga kui me mõtleme laiemalt, siis neid valdkondi, kus suurandmeid kasutatakse, on päris palju. Olgu ta siis keskkonnahoid, logistika - kus inimesed tegelikult liiguvad, millal nad kuhugi liiguvad, kust kuhu liikuda," selgitas sotsiaalministeeriumi digitaalvõimekuse arendamise nõunik Andrus Treier.

DigInEst oleks partner nii teadusasutustele, startup'idele, diagnostikaettevõtetele kui ka näiteks farmaatsiatööstusele.

Geenivaramu vanemteaduri Tõnu Esko sõnul leevendaks riiklik süsteem mitmeid praeguseid kitsaskohti.

"Asi ei ole mitte selles, et andmeid ei ole. Neid andmeid aktiivselt ei kasutata. Ka mitte tervishoiuteenuse pakkumisel. Need andmed võiksid olla igapäevases kasutuses, et arstid saaksid ennetada, mitte keskenduda ravimisele," rääkis TÜ Eesti Geenivaramu vanemteadur Tõnu Esko.

Kitsaskoht ongi andmete suurus ja ka kiirus. Kohati me ei suuda olla nii efektiivsed, et neid andmeid kiiresti välja võtta, kiiresti analüüsida süstematiseerida, et anda neid vastuseid piisavalt kiiresti just erasektori jaoks.

Tervise ja tööminister Riina Sikkut läheb riigifirma asutamise plaaniga sel neljapäeval valitsusse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: