Aasta pärast pääseb Eesti ID-kaardiga ligi kõigi EL-i riikide e-teenustele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Alates järgmise aasta sügisest peavad kõik Euroopa Liidu riigid tagama Eesti ID-kaardiga ligipääsu oma e-teenustele ning sama kohustus on ka Eestil. Euroopa Liidu liikmesriikidest koosnev koostöövõrgustik otsustas, et Eesti ID-kaartide usaldusväärsus on kõrge, sarnane otsus on praeguseks tehtud veel nelja Euroopa Liidu riigi isikut tõendava dokumendi osas.

Suurim kasu liikmesriikide koostöövõrgustiku möödunud kuul tehtud otsusest on inimestel, kes elavad ja töötavad näiteks Soomes, Saksamaal, Belgias ning teavad ilmselt liigagi hästi, kui palju uksi peab kulutama mistahes lubade hankimiseks, toetuste saamiseks või ametkondadega suhtlemiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hea näide võib-olla oleks meil siit kõige lähemalt kohe võtta - väga paljud eestlased töötavad Soomes ja nüüd nad siis aasta jooksul peaksid saama Eesti ID-kaardiga sisse logida näiteks Soome maksuametisse. Või siis paljud eestlased töötavad ka Belgias, ka nendel on oma ID-kaart olemas ja kui sinna on lubatud Belgia ID-kaardiga sisselogimine, siis nüüd saavad seal ka eestlased oma ID-kaarti kasutada," selgitas riigi infosüsteemi ameti eID valdkonna juht Margus Arm.

Hetkel veel Belgia sellesse nimekirja ei kuulu, kuid on juba taotluse esitanud. Meiega samaaegselt said heakskiidu veel neli liikmesriiki.

Otsus toob kaasa ka kohustused, kuid valdavalt need ka rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.

"Samamoodi peavad Eesti e-teenused aasta pärast tagama ligipääsu oma e-teenustesse kas siis Saksamaa, Hispaania, Horvaatia, Itaalia või Luksemburgi vahenditega," ütles PPA identiteedi ja staatuste büroo peaekspert Anna Mõtlik-Talumäe.

Arvamus aga, et Eesti on e-teenuste osas kõigist teistest riikidest pika puuga ees ja mujal Euroopas e-teenuseid eriti pole, on valdkonna ekspertide sõnul ajale jalgu jäänud.

"Suund on sinnapoole, et avalikud e-teenused liiguksid e-kanalisse ja seda kõikides liikmesriikides. Selle jaoks ongi see eID skeemide teavitamine ning võimaldab näiteks väliseestlastel vähendada bürokraatiat ja toimetada e-kanalite kaudu," rääkis Mõtlik-Talumäe.

Kindlasti on rõõmustamiseks põhjust ettevõtjatel, kes vastavate liideste saamiseks peaksid nüüd pöörduma RIA poole.

"Tänu sellele eID regulatsioonile saavad nad oma teenustele palju rohkem kasutajaid juurde ja seda tõsikindla eID alusel. Kui mõni erasektori ettevõte, e-pood või mingi muu e-teenus pakub ID-kaardiga autentimist, siis tulevikus on võimalik pakkuda ka Saksa, Belgia, Hispaania ID-kaardiga autentimist. Turud lähevad palju laiemaks, kliendigrupid suuremaks ja nii saab seda ära kasutada," rääkis Arm.

Saksamaa oli esimene, kes Euroopa Komisjonile oma eID skeemi esitas ja ka esimene, kes sai rohelise tule. Eestis elavatele sakslastele tähendab see nüüd seda, et kuna meie saame näiteks relvaluba taotleda ennast PPA e-keskkonnas autentides ja taotlust digiallkirjastades, siis samamoodi peab seda siin teha saama ka Saksa kodanik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: