Uue ID-kaardi plaanitust varasem väljaandmine võib e-teenustes tõrkeid tuua ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Uut ID-kaarti hakatakse anda välja plaanitust kuu aega varem ehk juba alates 3. detsembrist, kuid riigi infosüsteemi amet (RIA) on mures e-teenuste pärast, kuna suur osa teenusepakkujatest ei pruugi probleeme teadvustada.

Pangaliidu hinnangul võib uue ID-kaardi varasema väljaandmise tõttu e-teenustes tõrkeid tulla. Arendaja sõnul on sotsiaal- ja tervishoiu infosüsteemid ajagraafikus, kuid lõplik valmisolek sõltub tervishoiuteenuse osutajatest, kelle üle kontrolli ei tehta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigi infosüsteemi ameti eID valdkonna juht Margus Arm kutsus e-teenuste pakkujaid üles, et nad tuleks ja küsiks testkaarte.

"id.ee lehel on olemas kõik juhendid, mis muutuvad, kuidas muutuvad, et oma e-teenuseid seadistada ja oleks hea, kui uue ID kaardi tulemisel teie e-teenused toetaksid ka uut ID-kaarti," soovitas Arm.

Uue ID kaardi omanikuks saavad need, kes taotlevad kaarti alates 3-ndast detsembrist.

Politsei- ja piirivalveameti dokumendieksperdi Karoline Paide sõnul antakse uued kaardid välja plaanitust varem, sest arendused on olnud lõpusirgel ning amet on selleks valmis.

Järgmisest nädalast ehk siis paarkümmend päeva enne uue kaardi tulekut hakkab PPA pilootgrupi abil uut kaarti testima.

RIA palub uutel kaardiomanikel, kes kasutavad e-teenuseid, varuda esialgu kannatust.

"Eestis e-teenuseid, mis toetavad ID-kaarti, umbes 5000 tükki. Meil kasutatakse ID-kaarti kliendikaardina, see sõltuvus ID-kaardist on nii suur lihtsalt ja ei saa tagada seda, et esimesest päevast, kui uus ID-kaart välja tuleb, kõik need e-teenused toetavad ID-kaarti," sõnas Arm.

Pangad lubavad, et klientide jõuluostud saavad tehtud. Pangaliidu infoturbe toimkonna juht Tiit Hallas ütles, et tõrgete korral on mobiil-ID ja smart-ID näol olemas alternatiiv, et pangateenuseid kasutada.

Sotsiaal- ja tervishoiuteenuste infosüsteeme haldava TEHIK-u juht Meelis Kerbo ütles, et nemad arendajana on ajagraafikus, palju aga sõltub tervishoiuasutustest.

"Oleme saatnud neile infokirja ja üle korranud, et mida tuleb teha, aga lõpuks peavad nende oma süsteemide arendajad need valmis tegema. Selle üle meil kontrolli pole ja me loodame, et nad on sellega tegelenud ning saavad valmis," lausus Kerbo.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: