Ratas: kultuuriautonoomia ettepanekut valitsuse laual pole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Peaministri ja Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul oli Yana Toomi poolt väljaöeldud vene kogukonna kultuuriautonoomia idee vaid üks arvamusmõte ning valitsusele ühtegi konkreetset taotlust esitatud pole.

"Kui me räägime Yana Toomi väljaütlemisest, siis see oli üks arvamusmõte ühes intervjuus. Et selle üle võiks diskuteerida. Kultuuriautonoomia ei tähenda Eestis mingisugust territooriumiga sidumist. Mul on kurb meel, et Reformierakonna poliitikud tõmbasid selle teema poliitilisse debatti ja rääkisid seda, mis ei vasta tõele," ütles Ratas ERR-ile.

Ratas lisas, et on inimlikult mõistetav, et ka vähemusrahvused soovivad säilitada oma rahvuskultuuri ning tavasid.

"Vähemusrahvuse kultuuriautonoomia seadus, mis kehtib alates 1993. aastast pakub tõepoolest võimalust moodustada vähemusrahvuse kultuuriomavalitsusi saksa, vene, rootsi ja juudi vähemusrahvusest isikutel ning nendest vähemusrahvustest isikutel, kelle arv on üle 3000. Seni on vastavat võimalust kasutanud ingerisoomlased 2004. aastal ning eestirootslased 2007. aastal. Täna ei ole laekunud valitsusele mitte ühtegi uut taotlust," sõnas Ratas.

Keskerakonna riigikogu valimisplatvormi töörühma juht Tanel Kiik kinnitas ERR-ile, et ka Keskerakonna valimisplatvormi kavandis pole rahvusvähemuse kultuuriautonoomia küsimust käsitletud.

Keskerakonna Narva piirkonna juht Yana Toom ütles Raadio 4-le parteis toimuvatest muudatustest rääkides, et aeg on kaaluda venekeelse kogukonna kultuuriautonoomiat.

"Praegu on tekkinud olukord, kui seda teemat tasub arutada. Sest praegu käib töö erakonna programmiga, mida esitletakse kongressil oktoobri keskel. On mitmeid asju, mille eest ma iga päev võitlen ja mis peavad seal olema: venekeelse kooli arenguprogramm, võib-olla peaks mõtlema kultuuriautonoomiale," lausus Toom.

Reformierakonna Tallinna piirkonna juhi Kristen Michali hinnangul on Toomi jutt tagurlik ning see viiks Ida-Virumaa eraldamiseni.

"Eestis on täna juba tugev toetus ideele, et eestikeelne haridus peab algama lasteaiast. Yana Toom üritab endiselt minna vastassuunas, rääkides kultuuriautonoomia varjus tegelikult venekeelsete inimeste segregatsioonis hoidmisest ehk sisuliselt Ida-Virumaa eraldamisest ja vene hariduse osakaalu kasvust," kommenteeris Michal.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: