Riigi loodav pere sihtkapital võtab eelarvest miljon eurot ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Urmas Reinsalu ja Helir-Valdor Seeder
Urmas Reinsalu ja Helir-Valdor Seeder Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Järgmise aasta riigieelarve eelnõus on miljon eurot ette nähtud Eesti Pere Sihtkapitali loomiseks, kuid veel ei ole selge, mitu inimest ja millal seal tööle hakkab ning millise ministeeriumi juures asutus tegutseb.

Justiitsministeeriumist, mille eelarverealt sihtkapitalile ette nähtud miljon eurot leiab, öeldi ERR-ile, et asutuse loomist valmistavad nad ette koos teiste ministeeriumitega ja selle algkapitali maksab riik oma eelarvest.

"Sihtkapitali eesmärk on olla eestseisja selle nimel, et sünniks rohkem lapsi, et eesti rahvas jääks arvuliselt kestma, vanemad hooliksid lastest ja rahvastikusuundumused tagaksid, et eesti rahvas jääks Eestis enamuseks," loetles pressiesindaja Kristin Rammus.

Ettepaneku niisugune sihtkapital luua tegi Isamaa, mille esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et idees ei ole midagi uudset, sest selle käis ligi 30 aasta eest välja president Lennart Meri, kuid Eesti praeguse demograafilise olukorra taustal on teema veel aktuaalsem.

Küsimusele, kuidas täpselt loodav sihtkapital demograafilisi probleeme lahendama hakkab, vastas Seeder, et kõigepealt tuleb välja töötada selle organisatoorne vorm.

"Oleks mõistlik, et riik oleks initsiaator ja tõenäoliselt peaks see olema sihtasutus, aga kas selle loob riik üksinda või haaratakse juba asutamisel kaasa ka kas teadusasutusi või kodanikuühendusi, kes selle valdkonnaga tegelevad, on üks läbiarutamise koht, see organisatoorne pool ettevalmistamisest kuni selle registreerimiseni välja," lausus ta.

Teiseks tuleb Seedri sõnul täpsustada, millega asutus tegeleb, sest kindlasti ei hakka sihtkapital dubleerima ministeeriumite või omavalitsuste tegevust, vaid seda täiendama ja tugevdama.

"Asutamise käigus tuleb kõik need asjad täpselt läbi mõelda," lisas ta.

Isamaa juhi sõnul on veel vara öelda, mitu töötajat sihtkapitalis tööle hakkab, millal või kuskohas. Praegu on see justiitsministeeriumi eelarvereal, sest valitsus pole neid teemasid põhjalikult arutanud, aga edaspidi arutletakse, kas see liigub sotsiaalministeeriumi alla või kuskile mujale.

Seeder märkis, et näiteks kultuurkapital toimetab edukalt kultuuriministeeriumi ja muude asutuste kõrval ja on end igati õigustanud. Pere sihtkapital saaks olla valimistest sõltumatu ja järjepidev, kuid samas ei ole selle eesmärk kindlasti nii ambitsioonikas, et määratleda tulubaasina mingit protsenti maksudest.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: