Ratas kaitses "katuseraha" jagamist

Foto: Erik Peinar/riigikogu

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas ei näe probleemi, et eelseisva, riigikogu valimiste aasta riigieelarvest eraldatakse regionaalseteks invsteeringuteks ehk nn katuserahaks ligi 30 miljonit. Küll aga ei pea ta õigeks, kui poliitikud käivad Heimar Lengi kombel sümboolseid tšekke lehvitamas.

Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister" küsisid saatejuhid, miks selliste suurte probleemide nagu näiteks kõrge alkoholiaktsiis või teaduse rahastamine asemel otsustasid koalitsiooniparteid üle Eesti laiali pudistada ligi 30 miljonit eurot nn katuseraha.

"Need on erinevad investeeringud, mis pole üle öö lauale tulnud, vaid ministrid ja ametnikud on neid probleeme näinud ja need ettepanekud lauale pannud. Ja kui paneme kaalukausile, siis minu hinnangul on näiteks hariduse invsteeringud palju olulisemad kui alkoholi aktsiisi langetamine," vastas peaminister.

Ratas tõi ka näiteid, kus tema hinnangul on nn katuseraha jagamine igati õigustatud.

"Igas Eesti maakonnas peaks olema korralik spordihoone, aga Hiiumaal seda siiani polnud. Nüüd on selleks ette nähtud 2,9 miljonit eurot. Või Kuressaare haigla helikopteri maandumisplats, et saaks kiiresti sealt patsiente peale võtta. Ka see oli probleemne. Või Ruhnu õpetajate kodu probleem, kes pidid suvel telgis elama. Aga anname lisaraha ka Lennart Meri konverentsile, kõrgematele riigikaitse kursustele, osalemisele Davose majandusfoorumil jne. Need on kõik konkreetsed regionaalsed investeeringud."

Täpsustavale küsimusele, miks on vaja luua Eesti pere sihtkapitali, mis võtab riigieelarvest miljon eurot ja mille kohta isegi asjassepuutuvad poliitikud ei oska öelda, milleks seda vaja, vastas Ratas napilt: "Selle küsimuse on pannud lauale üks minister ja selle sihtkapitali programm on väljatöötamisel."

Samas tunnistas Ratas, et talle ei meeldi, kui katuseraha hakatakse jagama nii nagu tegi seda Heimar Lenk ehk andma üle sümboolseid tšekke.

"Mulle niisugused asjad ei meeldi. Neid asju ei saa olla. See ei ole ühe poliitiku raha, vaid Eesti maksumaksja raha. Aga minna sellega, et mina tõin selle või tolle, ma ei pea seda õigeks," märkis Ratas.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: