Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Surm konnamürgiseansil: keskealise mehe süda seiskus

Konnamürgi manustamiseks tehakse käsivarre sisse augud, millest pärast jäävad järele väikesed armid. Ka Mati käsivarrel olid need seanssidel osalemist tõendavad armid olemas.
Konnamürgi manustamiseks tehakse käsivarre sisse augud, millest pärast jäävad järele väikesed armid. Ka Mati käsivarrel olid need seanssidel osalemist tõendavad armid olemas.

Eestis on viimastel aastatel kogunud populaarsust konnamürgiseansid, mille korraldajad lubavad teadvuse avardumist ja isiklikele probleemidele kõiksuse abil lahenduse leidmist. Tegelikkuses võib oksendamise, kõhulahtisuse, südamepekslemise ja iiveldusega kulgeva seansi käigus ka surra, nagu juhtus tänavu ühe konnamürgiusku pöördunud keskealise eesti mehega.

54-aastane Mati (nimi muudetud – toim.) töötas ehitajana. Mõned aastad tagasi oli ta käinud ehitustöid tegemas ka end selgeltnägijaks ja osteopaadiks* nimetava Ragna Oro-Visteri kodus Jõelähtmel. Ent tänavu maikuus, kui Mati Oro-Visteri kodus kokku kukkus ja suri, ei olnud ta seal ehitamas, nagu väideti hiljem kohale kutsutud kiirabile. Mehel olid isiklikus elus olnud viimase aasta jooksul pöördelised ajad, nii et see polnud tal esimene kord Oro-Visteri korraldatavatel seanssidel konnamürgist eluküsimustele vastuseid otsimas käia. Kuid see kord jäi tal viimaseks.

Matil hakkas seekordsel seansil halb. Tõsi, konnamürgiseanss möödub kõigil osalejatel iiveldades, öökides ja südame pekseldes, kõhugi võib lahti lüüa, ent Matil hakkas tavalisest halvem, ta tõmbus siniseks, nii et kohe oli selge – seekord pole asi õige.

Ametlik versioon mureneb

Häirekeskuse andmetel sai kiirabi väljakutse Jõelähtme valda 26. mail kell 10.35, kui neile helistas mees, kes väitis, et tema 54-aastane sõber minestas umbes veerand tundi tagasi ja ei hinga enam. Sõber oli toimetanud Mati duši alla, et talle külma vett peale lasta, ent sellest polnud abi. Häirekeskus edastas teate kiirabile ja ühendas sõbra valvemeedikuga, kes telefonitsi esmaabijuhiseid andis. Kohale sõitnud kiirabi tuvastas kell 11.51 aga mehe surma – teha polnud enam midagi. Kohapeal käinud kiirabile väideti, et Mati oli majas ehitustöid tegemas.

"Ei olnud seal mingeid ehitustöid! Ta kunagi käis seal ehitamas jah, tema selle maja ehitas 90 protsenti. Ei, ei läinud ta mingeid ehitustöid tegema! Vaba päev oli, laupäev," hüüatab Mati pikaajaline abikaasa ametliku versiooni peale ERR-ile. "Ta oli juba tükk aega siin Pärnus ühes ettevõttes tööl, ta ei käinud enam kuskil ise mingeid ehitustöid tegemas."

Mati täiskasvanud poeg on ametliku versiooniga kursis, kuid ka tema teab, et see on jama. Politsei tutvustas talle kohapeal selgunud versiooni: isa olla Oro-Visteri maja õuele ehitustöid tegema läinud, ent kuna oli lämbe maikuu hommik, siis Matil hakanud halb, ta istunud veranda äärele ja arvanud, et on saanud päikesepiste. Peremees Erki olla Matit märganud ja ta duširuumi vedanud, et talle vett näkku pritsida, ent duširuumi jõudes olnud Mati näost sinine – süda oli seiskunud. Erki alustanud siis elustamist.

"Läbi ühe teise isiku, kes ka käib nendel üritustel, sain hoopis selliseid asju teada, et tol hommikul toimus konnalima ehk kambo trip, oli päris suur üritus olnud, mitukümmend inimest. Isa oli üks esimesetest, kes aine sisse võttis. Oli kohe olnud näha, et asi polnud õige, midagi on jama. Oli rahvamassi minema hakatud ajama, ilmselt ta vedeles tükk aega seal, kuni nad inimesi ära ajasid," kirjeldas poeg ERR-ile.

Mati soovis pool aastat enne oma surma ootamatult lahutada abielu oma pikaajalisest abikaasast ja laste emast. Nad olid terve oma täiskasvanuelu koos veetnud, kuid äkki teatas Mati naisele, et on vaja lahutada, sest pärast seda hakkavad energiad teistmoodi liikuma. Pärnus elav mees oli nimelt Tallinnast uue, "vaimse" armastuse leidnud.

"Lahutasime ära, aga elasime ikka ühes majas, tema teisel korrusel ja mina esimesel. Vahel vaidlesime, aga ega me siis riius olnud. Käis nädalavahetustel oma uue naise juures. Ütles, et tema enam ketikoeraks ei hakka - selline arusaam oli tal abielust," kirjeldab lesk. "Hea mees oli. 40 aastat olime koos. Mina olin 18, tema 15, kui me hakkasime sõbrustama. Ma olin truu naine, mul pole ühtegi teist meest olnud."

Mati muutumise paneb ta keskeakriisi arvele.

"See hakkas tal pihta juba mingi viis aastat tagasi. Meestel tuleb see keskeakriis või üleminekuiga ja hakatakse oma "mina" otsima, nagu Neeme Raud ütles "Hommik Anuga" saates väga õigesti. Üks asi viis teiseni, ta tutvus selliste inimestega. Trip'id tulid. Seda kambot oli ta varem ka teinud, aga ta otsis ennast, lootis, et nende ainete tarvitamisel leitakse see "mina" muudetud teadvuse seisundis. Lapsepõlvetraumasid oli vaja parandada. Sellega kaasnesid tal mingid imelikud nägemused, mis lõpuks viisid perekonnast võõrdumiseni," meenutab pikaajaline abikaasa.

Kuna Mati uus, Tallinnas elav kaaslanna oli new age-usku, hakkaski mees temaga sellises seltskonnas käima ja seanssidel psühhedeelikume tarvitama.

Pole välistatud, et ka Mati uus sõbratar võttis saatuslikul hommikul toimunud seansist osa. Varem olid nad seal koos käinud. Kes teavad, ei räägi ja kaaslanna ise eitab seda. Igatahes oli tol hommikul ette võetud sõit hetke ajel minek, mitte mingi pikalt planeeritud käik, teab Mati eksabikaasa.

"Nüüd, lõpu poole, selle viimase aasta jooksul, oli üllatav minu jaoks, et ta üldse läks nende inimeste juurde," viitab abikaasa Oro-Visteri korraldatavale seansile. "Ta vist oli hakanud aru saama, et see värk pole päris puhas. See oli tal täiesti eksprompt minek."

LSD, ayahuasca, kambo...

Ka Ragna Oro-Vister on pärit Pärnu kandist nagu Matigi, täpsemalt Torist. Juba siis, kui naine Toris elas, korraldas ta konnamürgiseansse. Siis hakkaski Mati neist osa võtma. Hiljem, Oro-Visteri ära kolides, läks ka Mati Jõelähtme seanssidele üle. Alul aitas ehitada, pärast käis teistpoolsusega kontakti otsimas.

"Tunnihinna asemel olid ilmselt tasuta trip'id. Mingi raha ta sai ka, aga suurema osa ajast töötas ta seal tasuta trip'ide eest," meenutab poeg.

Mati ei varjanud seda koduste eest. "Kui ta algul hakkas seal käima, rääkis ta mulle hästi palju. Aga siis nägi, et mulle on mõttetu rääkida, sest ma niikuinii teemaga kaasa ei tule," ütleb naine.

Kodused teadsid, et kõik jätkub, kuid teemat välditi.

Konnamürk polnud esimene asi, mida Mati katsetas. Kõik algas LSD-laadset mõju tekitavast ayahuasca'st. See on ühe, psühhedeelset mõju omava komponendi tõttu Eestis keelatud aine. Ometi on see populaarne ja üsna levinud.

Olgu öeldud, et ayahuasca on Eestis keelatud, sest selles sisalduv dimetüültrüptamiin (DMT) on psühhotroopne aine, mis kuulub narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja, mille käitlemine on Eestis keelatud. See keeld puudutab ka kõiki seda ainet sisaldavaid segusid, nagu ayahuasca.

"Ayahuasca oligi vist esimene asi, mida mindi tegema sinna," ütleb poeg. "Ega ma usu, et see on puhas ayahuasca, segatakse igasugu muid asju ka sinna sisse, LSD-d ja konnalima jms," loetleb poeg. "Igasugu eri üritusi oli Oro-Visteri juures, LSD-trip'id ka."

"Seal tarvitati kõiki aineid eraldi, ei olnud mitut asja korraga. Ayahuasca't tegi ta mitu korda. Väidetavalt käisid Peruust mingid šamaanid, kes seda tõid. Aga see ayahuasca oli äkki paar aastat tagasi, mitte nüüd viimastel aastatel," meenutab naine. "LSD-d tehti, "muudeti teadvust", arvati, et elu läheb paremaks, leitakse elu siht. Minu meelest on see vale tee – läbi jooga ja meditatsiooni jõuaks ju ka selle kõigeni," ütleb lesk kibedalt.

Konnamürgiseansse jäid Mati käsivarrel, selle koha peal, kus tavaliselt on vaktsineerimisarmid, meenutama väikesed ümmargused, pisut eenduvad armikesed. Iga kord, kui inimene konnamürgiseansil käib, tehakse ta käsivarrele uued augud, mille kaudu mürk organismi lastakse. Neid arme oli Mati käsivarrele aeg-ajalt juurde ilmunud.

"Jah, tal oli neid. Neid on näha, need vanad armid olid nagu heledad täpid," meenutab naine. "Väidetavalt teeb see konnamürk restardi immuunsusele, aga kas üldse on konnalima, ei tea ju? Ma küll ei julgeks kellegi käest neid aineid võtta, ei tea, kust toodud."

Poeg isa uusi kaaslasi ei tunne, sest kõigi nendega on isa tutvunud oma seanssidel, välja arvatud ühised tuttavad, kes isa võõrasse seltskonda viisid. Sestpeale, kui isa seanssidel käima hakkas, muutus ta paari aastaga pere jaoks tundmatuseni.

"Alguses oli normaalne mees, hoolitses kodu eest, aga mida enam aega edasi läks, seda enam ta muutus – nagu turist oli kodus, istus oma toas, midagi teha ei tahtnud, kuulas trance-muusikat, sellist haiget muusikat. Enne kuulas ikka klassikalisi normaalseid laule. Meeletud tujumuutused olid tal vahel," kirjeldab poeg.

Naine ütleb, et Matile oleksid nende seansside käigus nagu kellegi teise mõtted pähe pandud, mida ta esitama hakkas, teisisõnu – Oro-Vister tegi Matile täielikku ajupesu.

"Kui sul on selle seansi käigus nö open mind (avatud meel - toim), siis võib sulle igasuguse programmi peale panna," usub naine, kes on kuulnud, et Oro-Vister tegeleb ka musta maagiaga. "Ta võõrandus kõigist - naisest, lastest. Rääkimine ka ei aidanud. Lõpuks lepid pärast kõiki neid aastaid, vaatad, mis saab. Mitte keegi meie perest ei saanud temast enam aru. Ta nimetas seda vaimseks arenguks."

"Ta isiksus muutus täiesti. Miski muu teda enam ei huvitanud. Käis tööl ainult selleks, et oma maksud maksta ja siis seal seltskonnas käia. Oli oma eluga juba pahuksisse läinud, ei teadnud enam, mis on õige. Kes on sellele teele juba läinud, neile on mõttetu selle ohtlikkusest rääkida, õpivad ehk ainult kurva kogemuse põhjal," loodab ta sellest juhtumist äratajat neile, kes muidu kamboseansse ohutuks peavad.

Mati naine hoiatab, et ohutusest on asi kaugel. Kuigi osalejatele väidetakse, et nendel seanssidel kasutatavad droogid sõltuvust ei tekita, on tema näinud muud. Ka ühised tuttavad, kes Mati uude seltskonda tõmbasid, ei suuda enam teisiti elada.

"Ta sinna viinud tuttava vend on järgmine ohver, kes on sinna seltskonda tõmmatud. Nüüd ta müüb juba oma ema maja, sest raha on nii väga vaja selleks," räägib Mati lesk.

Aga tagasi traagilisse hommikusse. 26. mail startis Mati oma Pärnu kodust varakult, kella poole seitsme ajal. Tuttav, kellega koos ta seansile suundus, tuli ja võttis ta kodu eest auto peale.

"Ilus laupäeva hommik ja päikesepaiste," meenutab naine saatuslikku hommikut.

Seanss võis Jõelähtmel alata kella üheksa paiku. Mati suri hiljemalt pooleteise tunni pärast.

"Seda tehakse neile kordamööda. Ilmselt oli ta üks esimesi, kellele [mürgidoos] tehti. Head inimesed surevad nii," ohkab naine.

Igaks juhuks otsustasid abikutsujad seansi toimumise kiirabi ees maha vaikida ja jätta mulje, nagu oleks Mati käinud seal ehitamas, mille käigus tal paha hakkas ja ta kokku kukkus. Politsei tähelepanu mõjuks ärile halvasti. Seetõttu on pere kindel, et kiirabi kutsuti Matile liiga hilja ning tema elu võinuks õigeaegse abi korral päästa. Kuid öökivad inimesed oli ju vaja enne jalust ära saada.

"Kui seal oligi suurem ports inimesi, siis tuli need enne laiali ajada. Neil on seal esmaabikohver nagu kiirabil, et kui kellegagi midagi juhtub, siis midagi temaga seal tehakse. Midagi neile siis süstitakse," oli naine Matilt varem kuulnud.

Lähedased said pärast surma politseist kätte Mati isiklikud esemed, ent mitte telefoni. Lähedased usuvad, et seal oli tõendusmaterjali, mida Oro-Vister ei soovinud kedagi avastavat.

"Telefon jäigi kaotsi. Ma sain aru, et see jäi sinna. Kadunuks, ja kogu lugu. Ei tea, mis seal võis olla, kas telefoninumbrid või Facebooki kirjavahetus. Aga seal nad räägivad ju ka tingmärkidega," ütleb naine.

Poeg ütles ERR-ile, et tal on isa Facebooki messenger'is peetud vestlused Oro-Visteriga alles, mis tõestavad, et nad rääkisid omavahel mõistukõnes ainete ostmisest ja seanssidest.

""Kommid" ja muu," annab poeg tingmärkidest aimu. Ta on kindel, et Oro-Visteri kinnisvara on kõik heausksetelt enesetervendajatelt saadud narkoraha eest soetatud.

Alul vestlusi ERR-ile näidata lubanud poeg, kelle soov on, et tõenäoliselt narkorahade eest omale kinnisvara soetanud Oro-Vister oma tegude eest vastutaks, mõtles aga artikli valmimise käigus ümber, hakates isa Facebooki-vestluste eest ERR-ilt raha küsima.

"Kuna huvi teema vastu on suur, siis jagan vestlusi raha eest," teatas poeg lakoonilises SMS-is, justkui viidates, et maksvaid huvilisi tal on.

Kuna ERR raha eest infot ei hangi, jäid vestlused nägemata. Et need aga olemas on, selles kahtlus puudub, sest politsei sai vestlustega tutvuda ja kinnitas ERR-ile, et sealt nähtuvad Mati korduvad külaskäigud Oro-Visteri juurde seanssidele ja temalt ainete ostmine.

"Meile on hiljuti edastatud kirjavahetus, kus nüüdseks surnud mees ja konnamürgi pakkuja arutasid erinevaid seanssidega seotud asjaolusid, kasutades seejuures koodsõnu," kirjeldas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talitusejuht Roger Kumm ERR-ile.

Segadus surmapõhjuse ja toksikoloogilise ekspertiisiga

Mati surnukeha saadeti lahangule. Surma põhjuseks märgiti äge südamepuudulikkus. Surmajärgselt politseiga suhelnud poeg ütleb, et talle väideti pärast lahangut, nagu oleks isa süda juba pikemat aega nõrk olnud. Lähedased ei teadnud sellest midagi – Mati oli täiesti terve mees, süda oli korras, kaebusi ei esinenud, arstil ei käinud, kinnitavad kõik kui ühest suust.

"Minu jaoks on see täiesti uskumatu diagnoos. Ta oli sale, ei joonud, oli täiesti vitaalne, tugev välimuselt, terve. Minu meelest ei olnud tal häda mitte midagi," rõhutab abikaasa.

Eksabikaasa heidab seansikorraldajale ette, et võimalike terviseriskide kohta patsientidelt infot ei küsita.

"Niipalju, kui ta minu andmetel seal enne käis, mitte keegi seal midagi ei küsinud. Minu arust oli see puhtalt rahapõhine – mida rohkem käiakse, seda rohkem tuleb raha," ütleb naine.

Šamaaniseansid maksid eksabikaasa teada 150 eurot. Neil käis Mati iseäranis suviti tihti. Kui palju raha Mati sinna tassis ja kui palju ta tasuta sai, naine täpselt ei tea. Kuna see tekitas kodus pingeid, siis võis Mati neid maksumusi varjata ka.

Lahanguarst, olles ilmselt märganud konnamürgi rituaali käigus õlale tehtavaid vaktsiinisüstijäljele sarnanevaid korrapäraseid auke, mille kaudu mürk paremini imenduda saab, oli perekonnale soovitanud lasta teha toksikoloogilise ekspertiisi. Ent lähedased, kes niikuinii teadsid, miks Mati tegelikult suri ning häbenesid, et ta sellistesse asjadesse üldse uskus, jätsid soovitatud ekspertiisi tellimata. Pealegi ei soovinud nad Mati surmale liigset tähelepanu tõmmata, muuhulgas seetõttu, et mehe tütar töötab politseis.

"Lahkamise käigus otseselt toksikoloogilist analüüsi ei tehtud, see pidi käima kuidagi edasikaebamisega ja otsustasime perega, et ei hakka torkima. Rääkisin mingi narkotalituse politseinikuga, aga ta ei tundunud väga huvitatud olema sellest, ütles, et inimesed ikka teevad [narkot], kõik teavad, et teevad, ja siis ma edasi ei viitsinud tegelda selle teemaga," ütleb poeg.

Politsei soovitas kevadel pereliikmete jutu peale ka interneti teel kuriteoteate juhtumi uurimiseks esitada, aga kui ekraanile kuvati hoiatav standardtekst, et kui avalduse tegija poolt antav info peaks osutuma valeks, ähvardab avalduse tegijat rahatrahv, lõid pereliikmed käega.

"Kodus tegime koosoleku, arutasime, aga keegi ei tahtnud seda enda peale võtta – milleks rohkem endale sellist jama kaela tõmmata, ela seda nüüd veel mitu korda läbi, inimest see niikuinii tagasi ei too," põhjendab naine. "Tema jaoks oli see ehk parim lahendus – ta ju ei teadnud enam, mis on õige, mis vale."

Et aga pärast matuseid lasi pere Mati surnukeha tuhastada, siis tagantjärele ei saa ka toksikoloogilist ekspertiisi enam teha.

Nüüd, ERR-i küsimuste peale, kas lahanguarst võis märgata Mati käsivarrel konnamürgiarme ja kas politsei Mati surmajuhtumit uuris, võttis politsei juhtumi uuesti lahti.

"Seda, kas ja mida saame selle info pinnalt edasi teha, ei saa me veel hetkel kommenteerida," ütles Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talitusejuht Roger Kumm ERR-ile.

Ta selgitas, et maikuisele sündmusele reageerisid ka politseinikud.

"Kiirabi andis sündmuskohal esmase hinnangu, et tegu võis olla terviserikkega, vägivalla tundemärgid surnukehal puudusid. Politsei suunas surnukeha surma põhjuse selgitamiseks kohtuekspertiisi instituuti lahangule. Lahangu käigus leidis ekspert, et vägivalla tundemärke surnukehal ei olnud ning surma põhjus oli südamerike. Üks surnud mehe lähedastest rääkis lahangu järel politseinikule, et surma eel võidi sealsamas Jõelähtme vallas viia läbi alternatiivmeditsiini seanssi ning manustada konnamürki. Surnud mees oli kuulduste järgi ka varem korduvalt konnamürki sellistel seanssidel manustanud. Kuna politseiniku hinnangul puudusid teadlikul mürgi manustamisel süüteole viitavad tunnused, siis kriminaalmenetlust tollal ei alustatud ega tellitud kohtuekspertiisi instituudist täiendavat toksikoloogilist uuringut. Surnukeha lähedaste soovil tuhastati," kirjeldas Kumm.

"Nn konnamürk ei ole Eestis keelatud ainete nimekirjas ning selle manustamine ei ole keelatud ega karistatav," lisas Kumm, soovitades siiski igal juhul selliseid seansse vältida ning mitte riskida oma elu ja tervisega, valides tervishoiuteenuseid üksnes terviseameti registreisse kantud teenuseosutajatelt.

"Mööname, et politseinik, kes mehe surma põhjuste selgitamisega tegeles, võinuks juhtida kohtueksperdi tähelepanu sellele, et antud juhul oleks õigustatud teha täiendav toksikoloogiline ekspertiis. Ilmselt poleks see küll kaasa toonud kellelegi süüdistuse esitamist, kuid juhul, kui veres oleks olnud vastava mürgi tunnused, oleks saanud küsida ekspertidelt arvamuse, kas mürk võis soodustada südamerikke avaldumist. Toksikoloogilise ekspertiisi läbiviimist oleks saanud taotleda ka lähedased, kuid seda sai teha aja jooksul, mil mehe vereproovi säilitati ehk kaks kuud," selgitas Kumm.

Ta avaldas kahetsust, et selline juhtum üldse aset leidis ja inimesed pimesi alternatiivmeditsiini usuvad.

"Oleme suhelnud ka terviseametiga ning uurime võimalusi, kuidas saab selliseid alternatiivmeditsiini seansse piirata või vähemalt nende ohtudest avalikkust teavitada. Usume, et ükski mure pole nii suur, et nii äärmuslike ja kontrollimatute ainete manustamine oleks õigustatud," ütles Kumm.

ERR pöördus kommentaari saamiseks ka saatuslikku seanssi läbi viinud Ragna Oro-Visteri poole, selgitades telefonivestluses, milles on küsimus. Oro-Vister oli intervjuuga kohe nõus, aga teatas, et kohe rääkida ei saa, nimetas aja, mis talle vestluseks sobib. Oro-Visteriga jäi igaks juhuks veel kokkulepe, et juhul, kui talle sobiv intervjuuaeg peaks vahepeal muutuma, annab ta teada uue sobiva aja. Uut aega Oro-Vister ei nimetanud, nii et jõusse jäi kokkulepitud aeg. Siis oli aga Oro-Visteri telefoninumber välja lülitatud ning sestpeale pole ta oma telefoni enam uuesti sisse lülitanud. Samuti pole Oro-Vister saatnud uut sobivat intervjuuaega, nii et ta otsustas teadlikult intervjuust hoiduda.

Mis on konnamürk ehk kambo?

Oro-Vister pole ainus, kes kamboseansse korraldab. Internetist leiab analoogse seansi kuulutuse, mida viib läbi teine end šamaaniks nimetav terapeut. Seansside läbiviijad on endale isegi katusorganisatsiooni loonud, nimetades seda kambo terapeutide liiduks.

Kambo on äärmiselt tugev närvimürk, mida eritab Amazonase vihmametsades elav roheline puukonn Phyllomedusa Bicolor. Kambokonna võib leida Boliivias, Brasiilias, Kolumbias, Peruus, Prantsuse Guianas, Surinames ja Venetsueelas. Mürk saadakse kätte konna pealt seda kaapides, mis hakkab konna masseerimise peale erituma.

"Kambot võib teha ühe või kahekordse teraapiana, mis tähendab kolm teraapiat kolme tunni sees. Mida rohkem teraapiaid Sa teed, seda sügavam on Sinu tervenemine ja seda sügavamale ravim Sinu sisse läheb. Aga kõik saavad tulemusi ka ühekordse teraapia seansiga," lubab teine konnamürgiseansse korraldav "šamaan", end Jaya Shivaniks nimetav Katrin Silman.

Tema koduleht loetleb ka terviseseisundeid, millega seansse ette võtta ei tohiks, esimese asjana on seal nimetatud tõsised südamega seotud haigused. Kui Mati süda tõesti oli nõrk, nagu väitis lahanguarst, polekski ta tohtinud seda seanssi läbi teha. Et ta aga ise oma nõrgast südamest teadlik polnud, näitab kätte ühe kitsaskoha: seansitegijatel puudub ülevaade oma klientide tervislikust seisundist, sest inimesed ei pruugi seda ise ka teada.

"Kambol ei ole kahjulikke kõrval nähtusid, kui seda tehakse vastutustundlikult, siis see on täiesti turvaline. On väga vähesed inimesed, kes kambot ei talu. Kui Sul on astma, siis veendu, et su inhalaator on sinuga. Kui sa oled diabeetik, siis on oluline terapeudiga enne kooskõlastada. Sul on kohustus teatada, kui sul on hetkel või on olnud vaimse tervise häireid, olenemata sellest, kas sa võtad hetkel ravimeid või mitte. Ainus erand on kerge depressioon," annab Silmani kamboteraapia koduleht nõu.

"Kambo on intensiivne aga kiire. Ebameeldivad efektid on tugevad ja kohesed aga mööduvad umbes 30-45 minutiga. Kuivatatud Kambo eritis segatakse väikese koguse veega ja jagatakse väikesteks täppideks. Seejärel põletatakse peenikese viiruki otsaga väikesed punktid, ehk avad nahale, nendelt koortakse maha nahk ja sinna peale pannakse kambomürk. See on sama efekt, nagu siis, kui Sul on vill ja nahk tuleb maha. Kambot võib kasutada ainut sellisel viisil, mitte mingil juhul ei tohi kambot seespidiselt manustada või panna otse vereringesse. Kambomürk siseneb meie lümfisüsteemi ja seega on mõju väga kiire. Suurem osa inimesi kogevad kuumalainet ülakehas ja näo piirkonnas ja samuti kiireneb pulss. Sellel hetkel reageerivad inimesed erinevalt. Mõnedel hakkab pea ringi käima ja osad tunnevad justkui oleks nad vati sees. Kambo võib põhjustada näo piirkonna paistetust lühiajaiselt. Mürk liigub Su kehas ringi ja otsib probleemseid piirkondi, minnes seejärel otse nendesse kohtadesse. Kambo ei ole psühhedeelne aga võib tekitada lühiajalise muutunud teadvuse seisundi osadel inimestel ja paljud saavad inspiratsiooni enda seest tervislikumaks eluviisiks," selgitab "teraapia" koduleht mürgi mõju.

Silman lubab konnamürgi kirjelduses, et see ravib muuhulgas vähki, HIV-i, Parkinsoni ja Alzheimeri tõbesid, depressiooni, diabeeti, sõltuvusi jpm.

Ravimiameti selgitusel nimetatakse kamboks ainet, mis eraldatakse Amazonase rohelise puukonna (Phyllomedusa bicolor) nahasekreedist ning see sisaldab kõrges kontsentratsioonis opioidse toimega peptiide.

"Käesolevalt puudub igasugune tõenduspõhine informatsioon kambo soodsast mõjust inimese tervisele ning kambo manustamisega on seostatavad tõsised tervisekahjustused ning surmajuhtumid kogu maailmas," hoiatab ravimiameti inspektsiooniosakonna spetsialist Evelin Saar võimalikke kasutajaid.

Samas ei kuulu see keelatud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja.

Mürgistuskeskusele pole kaebusi konnamürgi tarvitamisega kaasnenud vaevuste kohta tulnud, mis on ka arusaadav – inimesed on teadlikud, et enese mürgitamine toob kaasa füüsilisi vaevusi ja selle eest nad maksavadki.

Mis on ayahuasca?

Ayahuasca all mõistetakse tugeva psühhoaktiivse toimega taimeteed, mille koostises on ka dimetüültrüptamiini (DMT) sisaldavaid taimi. Psühhotroopne aine DMT kuulub aga Eestis narkootiliste ja psühhotroopsete ainete I nimekirja, mis tähendab, et aine ja seda sisaldavate segude käitlemine on keelatud, välja arvatud meditsiinilisel või teaduslikul eesmärgil vastava loa olemasolul.

Kuidas ayahuasca üle piiri Eestisse jõuab?

Seansside läbiviijad levitavad oma klientide seas kena müüti, et ayahuasca't saab lennukiga rahus transportida, sest šamaanid teevad saadetisele "märgid" peale, nii et toll neid ei puutu ja kõik tuleb kenasti läbi.

Päris nii see siiski pole. "Ayahuasca kuulub keelatud ainete hulka, mida sellel aastal oleme avastanud kolmel korral tellituna postipakkides," kommenteeris ERR-ile maksu- ja tolliameti narkotalituse juhataja Raul Koppelmaa.

Keelatud aine avastamiseks kasutab tolliamet nii vihjeinfot kui narkokoeri ja muid tehnilisi vahendeid.

Kes on Ragna Oro-Vister?

Ragna Oro-Vister juhatab osteopaatia erakooli. See on alternatiivmeditsiini suund, mis sarnaneb kiropraktikale, manuaalteraapiale ja holistikale, lähtudes sellest, et keha on tervik, millel on isetervenemisvõime.

Vaatamata sellele, et Oro-Visteril endal puudub arstiharidus ja Eesti meditsiinitöötajate nimistusse ta ei kuulu, õpetab ta teisi. Ka osteopaatia erakooli astujatele seab ta kooli kodulehel tingimuseks, et õpilasel peab olema meditsiiniline haridus. See võib muidugi tähendada nii õe kui ämmaemanda eriala.

Ta ise nimetab end kooli kodulehel osteopaadiks ja selgeltnägijaks ning väidab, et on lõpetanud Vene kõrgema osteopaatilise meditsiini kooli, lisaks täiendanud end Prantsusmaal ja USA-s.

Mati lesel on Oro-Visteri meditsiinilise hariduse kohta oma versioon. Ta nimelt uuris seansside läbiviija tausta, kui Mati tema juures käima hakkas.

"Ta õppis mingit üleminekueas naiste uriinipidamatust seal Peterburis, mitte ei ole tal osteopaadipaberid. Kui sa lähed kooli, siis sa käid ülikoolis mitu aastat, aga kursused, mis kestavad 40 tundi, mille peale saad A4 paberi, siis kõiki pabereid saab võltsida, eriti Venemaalt tulnud pabereid," seab Mati eksabikaasa Oro-Visteri osteopaatiahariduse kahtluse alla.

Lisaks annab Oro-Vister loenguid. Näiteks on ta pidanud loengut "Psühholoogia ja psühhedeelikumid", mida tutvustatakse internetireklaamis nii: "Psühholoogia üks haru tegeleb teadvuse tasandite ja muutunud teadvuseseisundite uurimisega. Muutunud teadvuseseisundid tekivad kas spontaanselt või kutsutakse esile psühholoogiliste, füsioloogiliste või keemiliste vahenditega. Keemiliselt esilekutsutud muutunud teadvuseseisundid võivad olla kas patoloogiilised ja inimesele kahjulikud (mürgitused, deliirium, narkootikumide kasutamisel tekkivad seisundid) või transformatiivsed ja kasulikud (näiteks kohvi ärksuse tõstjana või psühhedeelsed ained vaimse arengu katalüsaatoritena). Kuna ühiskonnas on tihti narkootikumid ja psühhedeelikumid pandud ühte kategooriasse, siis käsitleb Ragna nendevahelisi erinevusi ja räägib psühhedeelikumide (ayahuasca, psilotsübiin, ibooga jt) rituaalsest ning terapeutilisest kasutamisest ja vastavatest teadusuuringutest."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: