ERR Riias | Seimi esimees: koalitsioonikõnelused tulevad seekord eriti keerulised ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Lätis valitakse laupäeval parlamenti. Lahkuva seimi esimees ütles "Aktuaalsele kaamerale", et koalitsiooniläbirääkimised kujunevad seekord eriti keerulisteks, sest 16 parlamenti pürgivast nimekirjast seitse võib saada sisse ja neist enamiku populaarsus on valimispäeva eelõhtul enam-vähem võrdne.

Suure tõenäosusega vahetub seekord seimis päris palju parlemendi liikmeid. Sinna pürgivaid parteisid on rohkem ja konkurentide poolt Kremli-meelseks peetud Koosmeele kõrval ühtki teist populaarsusliidrit pole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seitsmest tõenäoliselt viie protsendi künnise ületavast nimekirjast on kolm praeguse koalitsiooni osalised ja kolm uued parteid, kuigi uus võib mõnegi liidri puhul tähendada ammuunustatud endist.

Rahvas ootab Lätis muutusi, kuid kui vaadata ka uute parteide nimekirju, siis nende eesotsas on poliitikud, kes on mõnes teises erakonnas ja isegi valitsuses juba olnud.

Kuigi kolmandik valijaist pole küsitluste põhjal veel oma otsust teinud ja osa neist ei pruugigi üldse hääletama minna, võib aimata, et valimiste järel poliitikute vahel üksmeelt saavutada võib olla väga keeruline.

"Kohtade jagunemine parteide vahel kujuneb seimis killustatumaks kui praegu. Niisugune olukord võib viia selleni, et koalitsiooni ja valitsuse moodustamine kujuneb keeruliseks," tõdes seimi esimees, Rahvuslaste Ühenduse liige Inara Murniece.

Teemasid on valimiste eel olnud ühest äärmusest teise - alates ministrikohtade vähendamisest kuni julgeolekuasutuste ühendamiseni. Rahvuslaste Ühendus on arutellu toonud ka kohustusliku ajateenistuse ning Uus Ühtsus radikaalse haldusreformi.

"Meie partei üks tähtsamaid teemasid on turvalisus - nii väline kui ka siseturvalisus," ütles Murniece ning kinnitas, et partei arutleb kohustusliku ajateenistuse üle.

Seimis partei Uus Ühtsus saadik Veiko Spolitis märkis, et Läti on muutnud oma valimisseadust harva ning selle tõttu on erakonnad väikesearvulised ning neid on palju.

Peaministri Roheliste ja Talurahva Liit on algatanud mitu reformi, kuid nende tulemusi pole veel tunda. "Läti inimesed ootavad muutusi ja on nendeks valmis, kuid meie algatatud reformide tulemusi nad veel ei tunneta, sellepärast võib osa valijaid oma poliitilisi eelistusi muuta," arvas fraktsiooni esimees Armands Krauze.

Seimi 100 kohale kandideerib 1461 inimest vanuses 21 kuni 88 aastat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: