X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Omanik puhub Tallinna hipodroomi kinnisvaraarendusele taas elu sisse

Aastate eest soiku jäänud plaan rajada Tallinnasse hipodroomi alale mitme tuhande uue korteriga elurajoon on taas aktuaalseks muutunud: arendaja Alfa Property OÜ nüüdisajastab praegu projekti infrastruktuuri ja loodab järgmisel aastal seda ka rajama hakata.

Ajast, mil Alfa Property üks omanikke Jaan Manitski tuli avalikkuse ette plaaniga Tallinna hipodroomi ligi 19-hektarisele alale elurajoon rajada ja hobuste võidujooksud Harjumaale kolida, on möödas üle kümne aasta, kuid detailplaneeringu üle tekkis vaidlusi, plaan jäi seisma ning hipodroomil kappavad senini hobused.

Siiski ei tähenda see, et ettevõte oleks loobunud kavatsusest piirkond elurajooniks ehitada. Alfa Property juhatuse liige Jaanus Mikk rääkis ERR-ile, et juba aasta otsa on seal infrastruktuuriga tegeldud.

"See, mis meil detailplaneeringuga oli kehtestatud ja sisse joonistatud, on praeguseks hetkeks ajast ja arust. Kaasajastame neid, aga iga projekteerimise protsess ja kooskõlastamised võtavad mingi aja," selgitas ta. "Põhimõtteliselt selle arendusprojektiga minnakse edasi."

2011. aastal kehtestatud detailplaneering näeb ette, et aadressile Paldiski maantee 50 ehitatakse kahe- kuni 13-korruselised hooned, seejuures kõrgemad majad tulevad Paldiski maantee äärsetele kruntidele, mis jäävad vanalinna vaatekoridorist väljapoole. Planeeringu järgi tuleb vältida viiekorruselisi hooneid, mis oma tüübilt meenutavad modernseid paneelmaju. Alale on ette nähtud ka üks vaatekoridor-tänav suunaga Merimetsa teelt Toompea suunas Pika Hermanni torni poole.

Lisaks kortermajadele tulevad piirkonda ka büroopinnad, lasteaed-perekeskus, spordikeskus jpm.

Miku sõnul jäävad arenduse mahud samasuguseks nagu varem kavandati, kuid praegu tegeldakse sellega, kuidas lahendada sadevete ära juhtimist, kanalisatsiooni, tuua elektrit ja vett. Hipodroomi linnast välja kolimisega ei kiirustata - kõigepealt soovib arendaja taristuküsimused ära lahendada ja siis sellele keskenduda.

Hipodroom on aadressil Paldiski maantee 50 tegutsenud alatEs 1923. aastast. Kui arendusprojekti algaastatel räägiti, et uus ja uhke hipodroom rajatakse Saku valda Lokuti külla, siis praeguse plaani järgi viiakse see hoopis Saue valda.

"Nii kaua, kui on võimalik Tallinnas hipodroomil toimida, nii kaua ta toimib. Ja siis mingil hetkel viime ta sujuvalt üle Saue valda. Kuna Keilas olid keskkonnaprobleemid - mitte reostusprobleemid, aga seal oli turbamaardla ja ehitusprotsess läks kolm korda kallimaks kui tavaliselt, ei olnud lihtsalt majanduslikult mõttekas sinna rada rajada," sõnas Mikk.

Taristu rajamisega tahab Alfa Property juba järgmisel aastal peale hakata, kuid selleks on vaja, et Tallinna keskkonnaamet ja kommunaalamet kõigi uute lahendustega nõusse jääksid.

"Siis me üritaks kohe taotleda ehitusloa ja kohe peale hakata nii ruttu kui võimalik," lausus Mikk, kelle sõnul tähendab taristuehitus sisuliselt hipodroomi territooriumist väljaspool tegutsemist, et suured otsad hipodroomi juurde ära tuua.

Kui on teada, et taristuehitus võib alata, saab hakata arendama ka uut hipodroomi. See ei tohiks Miku hinnangul kaua aega võtta ning eesmärk on ehitada uut hipodroomi paralleelset taristuga, nii et kui käes on aeg hipodroom Tallinnas sulgeda, oleks teine rada Saue vallas juba olemas.

Rääkides arenduse maksumusest, ütles ettevõtte juhatuse liige, et kogu arenduse maht on umbes 250 000 ruutmeetrit, seega saab igal hetkel keskmise ehitushinna järgi võimaliku maksumuse välja arvutada. Sellele lisanduvad aga veel taristu ja teedevõrk. Projekti mahukus tähendab, et kõiki maju ei panda püsti korraga.

"Meil on mingid projektid käivitunud, et ühest otsast peale hakata, aga meie näeme seda arendust seal etapiviisiliselt," lausus Mikk ja lisas, et kogu arendus peaks valmis saama viie kuni kümne aastaga.  

Praegu on hipodroomi ala siiski veel üsna räämas ning munitsipaalpolitsei on teinud aadressil Hipodroomi 13 omanikule ettekirjutuse kinnistut korrastada ja sulgeda sissepääsud hoonetesse.

"Ettekirjutuse tähtaegselt täitmata jätmise korral rakendatakse sunniraha, mida võib määrata korduvalt, st seni kuni ettekirjutus on täidetud. Omalt poolt kontrollime Hipodroomi 13 kinnistut pisteliselt," sõnas Põhja-Tallinna linnaosa menetluse ja piirkonnatöö peainspektor Pavel Boitsov.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: