Ettevõtlusminister tahaks avada debati postkontorite vähendamise osas

{{1539943680000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Ettevõtlusministri Rene Tammiste hinnangul tuleks Eesti Posti postkontorite arvu vähendamise plaani valguses avada debatt, otsustamaks kui palju võiks Eestis postkontoreid täpsemalt vähendada.

"2009. aastast sisuliselt muutumatuna püsinud postituru regulatsioon vajab selgeid otsuseid, sest universaalse postiteenuse maht on oluliselt vähenenud. Ümberkorraldused vajavad aga selget poliitilist mandaati, mistõttu vajab teema valimiskampaanias arutelusid," sõnas minister Tammist.

Infoühiskonna teenuste arenguga on tänane postiturg väga kiiresti muutunud ning traditsioonilistele postiteenustele pakuvad üha rohkem konkurentsi atraktiivsed telefoni, interneti ning muus digitaalses kanalis osutatavad teenused. "Areng on kaasa toonud universaalse postiteenuse mahu olulise vähenemise nii Eestis kui ka paljudes teistes riikides. Seetõttu vajab aastast 2009 sisuliselt muutumatuna püsinud postituru regulatsioon ajakohastamist, kasutades selleks võimalikult paindlikku lähenemist," rääkis Tammist.

Erinevalt teistest valdkondadest toimib postiturg jätkuvalt ristsubsideerimise põhimõttel, kus kasumlikumate ärisegmentide arvel kompenseeritakse kahjumlikku osa, kusjuures kahjum universaalsest postiteenusest kasvab iga-aastaselt. Pikemaajaliselt pole selline olukord ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri sõnul jätkusuutlik ja vajab selgeid poliitilisi otsuseid.

"Lahendamist vajab, kuidas finantseeritakse universaalset postiteenust, milline postivõrk on meie asustustihedust ja muutunud haldusstruktuuri silmas pidades optimaalne ja milline postiteenuse standard on meile ühiskonnana vastuvõetav. Hiiliv postivõrgu optimeerimine ja järeleandmised teenuskvaliteedis on toimunud aastaid, ent puudu on olnud ühiskondlik debatt muudatuste üle. Lähikuudel tuleb see debatt ära pidada ja seejärel saavad valitsuse moodustavad jõud otsustada, kas jätkatakse tänase süsteemiga või tehakse ümberkorraldused. Massilist postivõrgu koomale tõmbamist täna ei kavandata," lõpetas minister.

Eesti Post on saanud konkurentsiametilt loa sulgeda tuleva aasta oktoobriks kuni 75 postkontorit. Samas Omniva kaubamärki kasutav Eesti Post teatas, et nii palju nad neid sulgeda ei plaani.

Konkurentsiamet on muutnud Eesti Posti universaalse postiteenuse tegevusluba, kehtestades minimaalseks postiasutuste arvuks 245, varasema 320 asemel, ütles Eesti Post AS-i juhatuse esimees Ansi Arumeel. "Tegevusloa muutus ei tähenda postiasutuste sulgemise plaani tegevusloas toodud miinimumarvuni. Mis tahes muudatusi plaanides kohtume alati kõigepealt kohaliku omavalitsusega, sest nemad teavad kohalikke olusid kõige paremini," lisas ta.

"Lõpuks jäi miinumumarvuks 245 postkontorit ja meie otsuses on ka omavalitsusüksuste kaupa välja toodud, kui palju ühes või teises omavalitsusüksuses minimaalselt kontoreid olema peab. Aga rohkem võib alati olla," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" konkurentsiameti energeetika- ja postiosakonna juhataja Margus Kasepalu, kelle kinnitusel vastab minimaalselt 245 postkontorit seadusele.

Kehtiva regulatsiooni kohaselt on Eesti Postil kohustus pidada postkontorit igas linnas iga 20 000 elaniku kohta ja igas vallas vähemalt üht postkontorit ja kui vallas elab enam kui 2500 inimest, siis veel vähemalt üht postkontorit. Haldusreformi tagajärjel samas vähenes omavalitsuste arv 213 omavalitsuselt 79 omavalitsusele, mis võimaldab logistikafirmal kahjumlike postkontoreid hõlpsamalt sulgeda.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: