Konkurentsiamet andis Eesti Postile loa rohkem postkontoreid sulgeda

{{1568031660000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kui seni pidi Eesti Post universaalset postiteenust osutama vähemalt 245-s postkontoris, siis konkurentsiameti otsustas esmaspäeval seda numbrit 30 võrra vähendada. Samuti vähendati kohustuslike kirjakastide arvu.

Konkurentsiamet tegi esmaspäeval otsuse anda universaalse postiteenuse osutamise tegevusluba järgmiseks viieks aastaks AS-ile Eesti Post (rahvusvaheliselt Omniva) ning tegevusloa kohaselt jääb Omniva universaalset postiteenust osutatavate postkontorite miinimumarvuks 215, teatas konkurentsiamet. Eesti Post ise oleks soovinud postkontorite miinimumarvu viimist 201 postiasutuseni.

Praegu on Omnival üle Eesti 267 postkontorit. Postkontorite avamine või sulgemine jääb ettevõtte otsustada, kuid miinimumarvust vähem kontoreid olla ei tohi.

Lisaks postkontorite arvule on tegevusloas määratud kirjakastide miinimumarvuks 1453. Praegu on kirjakastide miinimumarvuks üle Eesti 1845. Kirjakastide miinimumarvu vähendamisel arvestati kirjakastidesse jäetud kirjade arvu ühes kuus keskmiselt.

Kirjakastide paiknemise tingimus on, et igas linnas ja vallas peab olema vähemalt kaks kirjakasti, linnas asuvast või elavast postiteenuse kasutajast ei või kirjakasti keskmine kaugus olla rohkem kui kolm kilomeetrit ning vallas asuvast või elavast postiteenuse kasutajast ei või kirjakast asuda kaugemal kui viis kilomeetrit.

Eesti Post: muudatustest on veel vara rääkida

Kuivõrd uus tegevusluba kehtib viis aastat, on kõikidest võimalikest muudatustest, kaasaarvatud kohtadest, kus postkontor suletakse, praegu vara rääkida, ütles ERR-ile Eesti Posti kommunikatsioonijuht Kaja Sepp.

2019-2024 kehtiva tegevusloa järgi tuleb Eesti Postil universaalset postiteenust osutada 215 postiasutuses ning viiel päeval nädalas, iga päev kahe tunni jooksul.

"Maapiirkondades, kus postiasutus jääb kaugemale kui viis kilomeetrit, osutatakse teenust kirjakandja vahendusel kliendi elu- või asukohas. Juurdepääsupunktide hulka kuulub tegevusloa alusel ka 1453 kirjakasti, kuhu inimesed saavad kirju postitada," ütles Sepp.

Enne kui psotkontorite võrku muutma hakatakse, peetakse kohalike omavalitsustega läbirääkimisi, kinnitas Sepp.

"Ümberkorraldused postiteenuste osutamisel lähtuvad inimeste teenusekasutusest ning kõigepealt räägitakse neist kohaliku omavalitsusega. Kindlasti jätkub see samamoodi ka uue tegevusloa kehtima hakkamisel," ütles ta.

Sepp märkis, et universaalse postiteenuse ja sellega kaasnevad perioodika teenused tõid 2018. aastal Eesti Postile kahjumit 4,9 miljonit eurot.

2019-2024 kehtiva tegevusloa nõuded:

  • 215 postiasutust, avatud 5 päeval nädalas, iga päev 2 tundi;
  • maapiirkondades, kus postiasutus jääb kaugemale kui viis kilomeetrit, osutatakse teenust kirjakandja vahendusel kasutaja elu- või asukohas;
  • 1453 kirjakasti;
  • pensionide ja toetuste väljamaksmine postivõrgu vahendusel;
  • rahasiirde teenuse osutamine postivõrgu vahendusel;
  • perioodiliste väljaannete edastamine üle Eesti kuuel päeval nädalas üks kord päevas.

Tegevusluba jõustub 9. oktoobril.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: