Kaju: Khashoggi juhtum mõjutab paljude riikide suhteid

Foto: ERR

Poliitikavaatleja Andreas Kaju hinnangul mõjutab Istanbuli saatkonnast kadunud ajakirjaniku Jamal Khashoggi juhtum oluliselt nii Türgi ja USA, Türgi ja Saudi Araabia, Saudi Araabia ja USA, samuti suhteid Lähis-Idas laiemalt.

Türgi politsei otsib tapetud Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi jäänuseid metsast Yalova linna lähedalt. Valitsuskriitiline ajakirjanik jäi kadunuks, kui ta läks Istanbulis Saudi Araabia saatkonda abiellumiseks vajalikke dokumente korraldama. Kahtluste kohaselt tapeti ta saatkonnas, surnukeha tükeldati ning toimetati sealt välja.

Politsei on võtnud konsulaadist ja konsuli ametikorterist ohtralt proove, mille abil otsitakse Khashoggi DNA-d.

USA on ähvardanud Saudi Araabiat karmide meetmega, juhul kui ajakirjaniku surma asjus põhjalikku juurdlust ei korraldata.

Kaju rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et siiani on USA jätnud endale n-ö strateegilist tegutsemisruumi Khashoggi juhtumiga seoses. "Ameeriklaste positsioon seni on olnud see, et kuni saudid ise oma uurimistulemusi pole avaldanud, nad oma otsest reaktsiooni sellele kohutavale sündmusele, mis eeldatavasti on aset leidnud, ei avalda," ütles Kaju.

Samas on tema sõnul USA retoorika paari päeva jooksul muutunud. "Kui alguses oli see väga pehme, stiilis, et me ei tea midagi, mis on juhtunud ja ei tasu kedagi veel hukka mõista, siis täna see on juba väga palju rangem, karmim ja piiritletum nii administratsiooni poolt, rääkimata senatist ja kongressist, kus meeleolud on päris karmid ja nõuavad isegi relvade müügi peatamist saudidele," selgitas poliitikavaatleja.

Kaju hinnangul ei ole Khashoggi kadumise juhtum niivõrd suureks paisunud selle tõttu, et ta oli ajakirjanik, kuigi oma osa on sellel, et ta oli Washington Posti kaasautor.

"Antud juhul on see lihtsalt - nii ebamugav kui mul ei ole ka seda öelda - mitmete asjaolude kokkulangemise summa, et sellest ühe inimese võib-olla eeldatavasti untsu läinud äraviimisest Türgist Saudi Araabiasse on saanud nii suur rahvusvaheline skandaal. Ja see tõenäoliselt seondub lihtsalt sellega, et mingitel asjaoludel on Türgil olemas väga füüsilised tõendid tema tapmise kohta ja selle võimalik väljatulemine ongi see kaalukeel või kauplemisvahend, mis täna mõjutab oluliselt nii Türgi-USA suhteid, Türgi-saudide suhteid, saudide-USA suhteid ja tegelikult ka mitmeid muid suhteid ja dünaamikat Lähis-Idas laiemalt," kommenteeris Kaju.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: