Saudi Araabia tunnistas, et Khashoggi suri konsulaadis

{{1540006080000 | amCalendar}}
Foto: Video stoppkaader

Saudi Araabia tunnistas reedel pärast enam kui nädal kestnud eitamist, et ajakirjanik Jamal Khashoggi suri riigi Istanbuli konsulaadis, selgitades, et tegu oli kaklusega, mis lõppes surmaga. USA president Donald Trump pidas seda versiooni usutavaks.

Saudi Araabia võimud teatasid, et on vallandanud juhtumiga seoses kaks kõrget ametiisikut ning uurimise all ja arreteeritud on 18 Saudi kodanikku.

Võitlius puhkes Khashoggi ja temaga kohtunud inimeste vahel, teatas Saudi prokurör.

Türgi politsei otsis reedel tapetud Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi jäänuseid metsast Yalova linna lähedalt. Valitsuskriitiline ajakirjanik jäi kadunuks, kui ta läks Istanbulis Saudi Araabia saatkonda abiellumiseks vajalikke dokumente korraldama. Kahtluste kohaselt tapeti ta saatkonnas, surnukeha tükeldati ning toimetati sealt välja.

Politsei on võtnud konsulaadist ja konsuli ametikorterist ohtralt proove, mille abil otsitakse Khashoggi DNA-d.

USA on ähvardanud Saudi Araabiat karmide meetmega, juhul kui ajakirjaniku surma asjus põhjalikku juurdlust ei korraldata.

Juhtunuga seoses on kinni peetud 18 inimest, kes kõik on Saudi Araabia kodanikud.

Merkel: Khashoggi tapjad peavad vastutama oma tegude eest

Saksa kantsler Angela Merkel ütles laupäeval, et Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi tapmise eest vastutavad inimesed tuleb tuua kohtu ette.

"Need, kes vastutavad, peavad andma vastust oma tegude eest," ütlesid Merkel ja välisminister Heiko Maas ühisavalduses.

"Me ootame Saudi Araabialt läbipaistvust tema surma asjaoludes," ütlesid nad ja lisasid, et senised andmed selle kohta, mis juhtus Saudi Araabia Istanbuli konsulaadis, on ebapiisavad.

Trump pidas Saudi Araabia versiooni juhtunust usutavaks

USA president Donald Trump ütles reedel, et peab usutavaks Saudi Araabia esitatud versiooni sündmuste käigust seoses ajakirjanik Jamal Khashoggi surmaga.

"Ma tõepoolest arvan, et nii see asi juhtuski. Kuigi on veel vara ja me pole veel oma uurimisega lõpule jõudnud," märkis Trump.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres nimetas reedel ajakirjanik Jamal Khashoggi surma asjaolusid äärmiselt murettekitavaks. "Peasekretär peab taolist asjade kulgu äärmiselt murettekitavaks ja edastab mister Khashoggi perekonnale ja sõpradele kaastundeavaldused," märgiti peasekretäri ametkonna teadaandes.

Ühtlasi nõudis peasekretär põhjaliku ja läbipaistva uurimise läbiviimist ja süüdlaste vastutuselevõtmist.

RSF: ärge andke Saudi Araabiale luba tappa

Rahvusvaheline üldsus peab jätkama survet Saudi Araabiale, kes tunnistas ajakirjanik Jamal Khashoggi surma oma Istanbuli konsulaadis, teatas laupäeval meediaõiguste ühendus Piirideta Ajakirjanikud (RSF).

Ar-Riyad peab Khashoggi surma ja teiste ajakirjanike vangistamise eest vastust andma, ütles RSF-i peasekretär Christophe Deloire Twitteris.

"Igasugused katsed lõpetada surve Saudi Araabiale ja nõustuda kompromissiga tähendaks sisuliselt anda kuningriigile, kes vangistab, piitsutab, röövib ja tapab uurida ja vaielda söandavaid ajakirjanikke, luba tappa."

 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: