Erdogan: Saudi ametnikud kavandasid Khashoggi tapmist mitu päeva ette ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1540293600000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

Saudi Araabia ametnikud kavandasid ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmist mitu päeva ette, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teisipäeval parlamendi ees.

Erdoğani sõnul on Türgil õigus uurida juhtumit, kuigi see leidis aset Saudi Araabia konsulaadis.

"Ma nõuan, et 18 inimese üle mõistetaks kohut Istanbulis," ütles Erdoğan ja lisas, et kõik mõrvas mingit osa etendanud inimesed peaksid saama karistuse.

Türgi president nõudis, et Saudi Araabia ametnikud avalikustaksid Khashoggi tapmise kavandaja, olenemata tema staatusest. Samuti nõudis ta, et saudid avalikustaksid ajakirjaniku surnukeha asukoha.

"Saudi Araabia on astunud olulise sammu, tunnistades mõrva toimumist. Siit edasi peab Saudi Araabia valitsus leidma inimesed, kes vastutavad mõrva toimepanemise eest - kõige madalamatest kõige kõrgemateni - ning tooma nad kohtu ette," rääkis Erdoğan.

Erdoğani sõnul kavandas ajakirjaniku tapmist meeskond, mis just sel eesmärgil Istanbuli saadeti.

Türgi president ütles, et nõuab ediselt vastust mitmele küsimusele, eriti sellele, kes andis tapmiseks käsu.

Istanbuli konsulaadi seiresüsteem deaktiveeriti enne tapmist sihilikult, ütles Erdoğan. "Kõigepealt kõrvaldasid nad kaamerasüsteemist kõvaketta. See on poliitiline mõrv."

Ta nõudis mõrva uurimiseks sõltumatu komisjoni moodustamist, kuid lisas, et on kindel Saudi Araabia kuninga Salmani koostöösoovis.

Vaatlejate sõnul püüab Türgi juhtumist kasu lõigata

Poliitikavaatlejate hinnangul kruvis Erdoğan oma kõnet reklaamides ootused teadlikult väga kõrgele, sest Türgi üritab Khashoggi juhtumist lõigata maksimaalset kasu ning pruukida seda oma huvides igal võimalikul ja ka võimatul juhul, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kõrgetele ootustele järgnes aga seda suurem pettumus, kui kõnes lubatud sensatsiooni asemel juba teadaolevaid fakte üle kordama hakati.

"Igaüks lootis veel paar minutit varem sellest avaldusest midagi suurt. Tuli välja, et tegelikult ütles ta oma avalduses väga vähe peale nõudmise, või vähemalt soovituse, et 18 saudist kahtlusaluse üle mõistetaks kohut Türgis. See on äärmiselt ebatõenäoline. Ma ei pea võimalikuks, et Saudi Araabia nõustuks 18 oma kodanikku kohtumõistmiseks Türgile loovutama," kommenteeris Carnegie Lähis-Ida Keskuse direktor Maha Yahiya.

Sky News teatas Khashoggi surnukeha tükkide leidmisest

Leitud on tükke tapetud Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi surnukehast, teatas uudistekanal Sky News teisipäeval oma allikatele tuginedes.

Kanali allikate sõnul Khashoggi surnukeha tükeldati ja nägu moonutati.

Ühe allika andmetel leiti ajakirjaniku tükid Saudi Araabia Istanbuli konsuli ametikorteri aiast.

Ar-Riyad: kõik Khashoggi tapmisega seotud isikud võetakse vastutusele

Saudi Araabia valitsus lubas teisipäeval võtta vastutusele kõik isikud, kes on seotud ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmisega.

"Kuningriik on rakendanud meetmed, et paljastada tõde ja võtta vastutusele kõik, kelle ebakompetentsus (viis tapmiseni) või kes vastutavad selle eest otseselt, hoolimata sellest, kes nad on," teatas valitsus.

Avaldus ilmus riiklikus uudisteagentuuris SPA. 

Allikas: CIA juht saabus Türki Khashoggi surma kohta vastuseid saama

USA Luure Keskagentuuri (CIA) juht Gina Haspel saabus teisipäeval Türki, et saada vastuseid Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi tapmise kohta, ütles anonüümsust palunud USA ametnik.

USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et pole rahul Saudi Araabia ametlike selgitustega sellest, kuidas Khashoggi 2. oktoobril Istanbulis asuvas Saudi konsulaadis suri.

Pence: USA rahvas tahab vastuseid Khashoggi tapmise kohta

USA rahvas tahab Saudi Araabialt vastuseid ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmise kohta, ütles USA asepresident Mike Pence teisipäeval.

"Terve maailm vaatab pealt. Ameerika rahvas tahab vastuseid ja nõuame, et need vastused ka antakse," sõnas Pence ajalehe

Ta ütles seda ajalehes Washington Post toimunud üritusel. Avalduse koht on sümboolne, sest Khashoggi oli Washington Posti kolumnist.

Saudi kuningas ja kroonprints kohtusid Khashoggi poja ja vennaga

Saudi Araabia kuningas ja kroonprints kohtusid tapetud ajakirjaniku Jamal Khashoggi poja ja vennaga teisipäeval Ar-Riyadis, teatas Saudi Araabia riiklik meedia. 

Kuningas Salman ja kroonprints Mohammed bin Salman kohtusid Khashoggi poja Salah' ja venna Saheliga kuningapalees, vahendas uudisteagentuur SPA. 

Kuningas ja kroonprints väljendasid perekonnale kaastunnet. 

Saudi ajakirjanik Khashoggi tapeti 2. oktoobril Istanbulis Saudi konsulaadis. 

Saudi Araabia eitas kaks nädalat ajakirjaniku tapmist, kuid laupäeval ütles, et 59-aastane ajakirjanik hukkus konsulaadis kakluses. Ar-Riyadi sõnul ei käskinud valitsus Khashoggit tappa. 

Khashoggi läks USA-sse eksiili 2017. aastal pisut pärast seda, kui Mohammed bin Salman määrati Saudi Araabia troonipärijaks.

Hispaania parlament ei toetanud relvaekspordi peatamist Ar-Riyadile

Hispaania parlamendisaadikud lükkasid teisipäeval tagasi ettepaneku peatada relvaeksport Saudi Araabiale.

Võimuloleva Sotsialistliku Töölispartei (PSOE) saadikud ja konservatiivid lükkasid tagasi mittesiduvad ettepanekud, mille olid esitanud vasakpoolsed ja väiksemad parteid. Ärimeelse Ciudadanose fraktsioon jättis hääletamata. 

Ettepaneku vastaste sõnul tuleb kaitsta töökohti Hispaania kaitsetööstuses.

Hispaania valitsus mõtles vahepeal peatada relvamüügi Saudi Araabiale, sest riik on rikkunud inimõigusi Jeemeni sõjas. Valitsus kaalus jätta Saudi Araabiale tarnimata 400 laserjuhitavat pommi.

Hiljem otsustas valitsus ümber, sest ei tahtnud riskida leppega, millega ehitatakse Saudi Araabiale 1,8 miljardi euro eest viis fregatti.

Oodatakse, et peaminister Pedro Sanchez annab kolmapäeval parlamendisaadikutele relvamüügist ülevaate.

Lääneriigid vaatavad üle relvatehinguid Saudi Araabiaga pärast teisitimõtlejast Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi tapmist 2. oktoobril. 

Khashoggi juhtumit analüüsis "Ringvaates" EPLi ja Delfi välistoimetuse juhataja Kadri Veermäe:

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: