Trump: Khashoggi näib kahtlemata olevat surnud

{{1539933000000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ütles neljapäeval end uskuvat, et ajakirjanik Jamal Khashoggi on surnud ning ähvardas väga ränkade tagajärgedega, kui leiab tõestust Saudi Araabia vastutus selle eest.

"See kahtlemata näib mulle nõnda. See on väga kurb," lausus Trump ajakirjanikele, vastuseks küsimusele, kas ta usub, et rohkem kui kahe nädala eest kadunud Khashoggi ei ole enam elus. 

Presidendi sõnul saab Ühendriikide vastus olema väga karm, kui selgub, et Saudi võimud on ta tapnud.

Khashoggit ei ole nähtud sestsaadik, kui ta sisenes enam kui kahe nädala eest Saudi Araabia konsulaati Istanbulis.

Türgi võimude andmeil on ta tapetud ja tükeldatud. Saudi kuninglik perekond on oma seotust eitanud.

Pompeo: USA annab saudidele veel mõne päeva Khashoggi kadumist uurida

USA annab Saudi Araabiale veel mõne päeva aega juurdluseks ajakirjanik Jamal Khashoggi kadumise asjus, ütles välisminister Mike Pompeo neljapäeval.

Pompeo külastas president Donald Trumpi lähetusel Saudi Araabiat ja Türgit ning kinnitas, et saudid lubasid kõiki fakte põhjalikult uurida.

USA rahandusminister loobus osalemast Saudi Araabia konverentsil

USA rahandusminister Steven Mnuchin teatas neljapäeval otsusest mitte osaleda järgmisel nädalal Saudi Araabias tähtsal investeerimiskonverentsil.

"Ma ei osale Tuleviku investeerimisalgatuse tippkohtumisel Saudi Araabias," ütles Mnuchin Twitteris pärast kohtumist USA presidendi Donald Trumpi ja välisministri Mike Pompeoga.

Pompeo naasis äsja Saudi Araabiast ja teavitas Trumpi ajakirjanik Jamal Khashoggi kadumise uurimise hetkeseisust.

Saudi Istanbuli konsulaadi töötajad annavad Türgi ametnikele ütlusi

Istanbulis asuva Saudi Araabia konsulaadi töötajad annavad reedel Türgi prokuratuurile ütlusi osana ajakirjanik Jamal Khashoggi kadumise uurimisest, teatas Türgi riigimeedia.

Ütluste andmine käib Istanbuli peamises kohtumajas asuvas prokuratuuri kontoris.

Telekanali NTV andmeil annab tunnistajatena ütlusi 15 inimest, kes on kõik türklased.

Uudisteagentuuri Anadolu sõnul on nende seas konsulaadi autojuht, tehnikud, raamatupidajad ja administraatorid.

AÜE: Khashoggi kadumist ei tohi kasutada Saudi Araabia destabiliseerimiseks

Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumist ei tohi kasutada Saudi Araabia destabiliseerimiseks, hoitasid Araabia Ühendemiraadid (AÜE) reedel. 

AÜE välisasjade riigiminister Anwar Gargash kirjutas Twitteris, et Abu Dhabi on kindlalt vastu juhtumi politiseerimisele ja jõupingutustele destabiliseerida Saudi Araabiat. 

Türgi eitas Khashoggi juurdlusega seotud helisalvestise andmist USA-le

Türgi pole andnud ühelegi USA ametnikule saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi juurdlusega seotud helisalvestisi, ütles Türgi välisminister reedel.

Kahtlustatakse, et Saudi Araabia ametnikud piinasid surnuks ja tükeldasid Khashoggi, kui ta sisenes 2. oktoobril Istanbulis Saudi Araabia konsulaati. Türgi uurimises keskmes on väidetav helisalvestis, mille olemasolust kirjutab Türgi riigimeedia. Väljaannete sõnul tõestab see, et Khashoggit piinati ja siis tapeti.

USA telekanal ABC tsiteeris neljapäeval anonüümsust palunud Türgi ametnikku ütlemas, et USA välisminister Mike Pompeo kuulis salvestist ning talle näidati ka salvestise kirjalikku varianti, kui ta hiljuti Ankaras Türgi tippametnikega kohtus.

"Türgi jaoks on välistatud ükskõik mis helisalvestise andmine Pompeole või ühelegi teisele USA ametnikule," ütles Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu Albaania pealinnas Tiranas.

"Meile on täiesti välistatud selle või tolle informatsiooni jagamine mis tahes riigiga," lisas Çavuşoğlu.

Ta lubas jagada juurdluse andmeid "läbipaistval viisil", kui aeg on selleks küps.

Salvestise kuulmist-nägemist eitas ka Pompeo.

Türgi: Khashoggi jäänused võidi viia konsulaadist ära

Türgi uurijad peavad võimalikuks, et Saudi Araabia Istanbuli konsulaadist kaduma läinud ajakirjanik Jamal Khashoggi tapeti ja tema jäänused viidi linnalähedasse metsa või kaugemale.

Üks kõrge Türgi ametnik ütles uudisteagentuurile Associated Press, et politsei on tuvastanud kaks konsulaadile kuulunud autot, mis Khashoggi kadumispäeval 2. oktoobril hoone juurest lahkusid.

Üks auto sõitis Belgradi metsa, teine üle Marmara mere Yalova linna, ütles anonüümsust palunud ametnik.

Türgi ajakirjanduse andmetel tapeti USA-s elanud ja Saudi Araabia võime kritiseerinud ajakirjanik konsulaadis jõhkralt ja tema surnukeha tükeldadi. Tapmises süüdistab ajakirjandus kroonprints Mohammed bin Salmaniga seotud mõrvarühma.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: