Pompeo: saudid ei tee ajakirjaniku kadumise uurimisel erandeid

{{1539759600000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Saudi Araabia lubas, et ajakirjanik Jamal Khashoggi kadumise uurimisel ei tehta kellegi suhtes erandit, ütles kolmapäeval USA välisminister Mike Pompeo.

Küsimusele, kas juhtunu eest võiks vastutavaks teha ka Saudi kuningliku perekonna liikmeid, vastas Ar-Riyadis kõnelusi pidanud Pompeo: "Nad ei rääkinud mingitest eranditest Khashoggi juhtumi uurimisel." 

Pompeo pidas Riyadis Khashoggi üle kõnelusi kuningas Salmani ja teiste kõrgete ametiisikutega. Välisminister rääkis ajakirjanikega lennukis, olles teel Türki, kus tal on kavas kohtuda president Recep Tayyip Erdoğaniga.

President Donald Trump saatis Pompeo Riyadi, et leevendada kriisi seoses kuningliku perekonna kriitiku Khashoggiga, keda nähti viimati 2. oktoobril sisenemas Saudi Araabia konsulaati Istanbulis, et ajada korda abiellumisega seotud dokumente. 

Türgi ametnike sõnul tapeti USA elanik Khashoggi konsulaadi ruumides.

Terve päeva kestnud kõnelustel eitas Saudi juhtkond kategooriliselt, et nad teadsid konsulaadis toimunust, eitamata samas otseselt intsidenti. 

Oma esimestes kommentaarides kirjeldas Pompeo kõnelusi Saudi Araabias uskumatult edukaina, sest saudid olevat lubanud põhjalikku ja läbipaistvat uurimist. 

Pompeolt küsiti, kas saudid ütlesid talle, kas ajakirjanik on elus või surnud.

"Ma ei taha faktide kohta midagi öelda. Nemad ei tahtnud samuti. Sel moel tahavad nad võimalust viia see juurdlus põhjalikult lõpuni."

"Minu hinnang nende kohtumiste põhjal on see, et eksisteerib tõsine tahe selgitada välja kõik faktid ja tagada vastutuselevõtmine, seal hulgas vastutuselevõtmine Saudi Araabia kõrgete liidrite või kõrgete ametnike osas," kinnitas Pompeo varem.

Pompeo sõnul olid tema kõnelused kuninga ja kroonprintsiga väga otsekohesed ja avameelsed.

Pompeo arutab Ankaras Khashoggi kadumise küsimust

USA välisminister Mike Pompeo saabus kolmapäeval Ankarasse, et arutada Türgi juhtkonnaga Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumist kuningriigi Istanbuli konsulaadis.

Saudi Araabiast tulnud Pompeo kohtus juba lennujaamas Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga, kes valmistus lendama Moldovasse.

Hiljem saab Pompeo kokku ka Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğluga.

Trump: Khashoggi saatus selgub ilmselt nädala lõpuks

USA presidendi Donald Trumpi sõnul selgub kaduma läinud saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi saatus ilmselt nädala lõpuks.

"Ilmselt teame seda nädala lõpuks," lausus Trump kolmapäeval Valges Majas.

Presidendi sõnul saab ta välisminister Mike Pompeolt täieliku ülevaate, kui viimane naaseb kohtumistelt Saudi liidritega.

Trump: USA vajab Saudi Araabiat terrorismivastaseks võitluseks

USA president Donald Trump teatas kolmapäeval, et ei soovi eemalduda Saudi Araabiast ajakirjanik Jamal Khashoggi väidetava tapmise tõttu, sest USA toetub riigile terrorismivastases võitluses.

Trumpilt küsiti kanalis Fox Business, kuidas ta kavatseb Saudi Araabiale vastata, kui selgub, et Ar-Riyad tõesti tappis Khashoggi.

"Loodetavasti oleme selle võrrandi paremal poolel," lausus ta.

"Teate, me vajame Saudi Araabiat meie võitluses terrorismi vastu, kõige selle vastu, mis toimub Iraanis ja mujal," ütles Trump.

Lisaks küsiti, kas USA kavatseb Khashoggi tapmise puhul Saudi Araabiast eemalduda.

"Ma ei taha seda teha ja ausalt öeldes on neil tohutu tellimus -- 110 miljardit," vastas Trump. Ta pidas silmas tehinguid, mille raames USA on lubanud Saudi Araabiale relvi.

G7 nõuab Khashoggi juhtumi läbipaistvat uurimist

G7 välisministrid kutsusid teisipäeval Saudi ajakirjaniku ja režiimi kriitiku Jamal Khashoggi kadumise "läbipaistvale uurimisele", väljendades oma sügavat muret selle juhtumi üle.

"Me oleme väga mures prominentse Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumise pärast. Need, kes kannavad vastutust tema kadumise pärast, tuleb võtta vastutusele," edastas G7 juhtriik Kanada ministrite avalduse.

"Me julgustame Türgi-Saudi koostööd ja ootame Saudi Araabia Kuningriigilt põhjaliku, usaldusväärse, läbipaistva ja kiire uurimise läbiviimist nagu teada anti," ütlesid ministrid avalduses.

Khashoggi jäi kadunuks 2. oktoobril pärast seda, kui oli sisenenud Saudi Araabia konsulaati Istanbulis. Türgi võimud kardavad, et ta tapeti ja tükeldati konsulaadis.

Türgi ajaleht: Khashoggil võeti pea maha

Saudi Araabia ajakirjanikku Jamal Khashoggit piinati kuningriigi Istanbuli konsulaadis, väidab Türgi valitsusmeelne ajaleht Yeni Şafak kolmapäeval helisalvestistele tuginedes.

Khashoggi väidetavad tapjad lõikasid tal ülekuulamise ajal sõrmi küljest, kirjutas ajaleht, öeldes, et on kuulnud mitut juhtumi salvestust.

Ajalehele Washington Post töötanud Khashoggil võeti lõpuks pea maha, väidab leht.

Saudi Araabia võime teravalt kritiseerinud ajakirjanik jäi kadunuks 2. oktoobril Saudi Araabia Istanbuli konsulaati sisenedes. USA-s elanud mees läks abiellumiseks vajalikke dokumente korda ajama, kuid ei väljunud konsulaadist.

Türgi politsei on veendunud, et Khashoggi tappis 15-liikmeline Saudi eriüksus, kuid Ar-Riyad on väite kui alusetu tagasi lükanud.

Washington Post on varem kirjutanud tundmatuks jäänud USA ja Türgi ametnikele viidates, et Khashoggi tapeti konsulaadihoones ning tükeldati seejärel. Väidetavalt salvestas ajakirjanik oma tapmise telefoniga.

Nüüd teatab Türgi meedia esmakordselt, et on seda helisalvestust kuulnud.

Yeni Şafaki väitel on kuulda, kuidas Saudi Araabia Istanbuli konsul Mohammed al-Otaibi ütleb Khashoggi piinamise ajal: "Tehke seda mujal. Mul tuleb sellest probleeme."

Teises salvestuses ütleb tundmatu hääl Otaibile: "Kui tahate Saudi Araabiasse tulles ellu jääda, olge vait!"

Yeni Şafaki  ei avalda, kuidas salvestused saadi ja kuidas nad lehe kätte sattusid.

Otaibi sõitis teisipäeval enne kavandatavat konsulaadihoone läbiotsimist Istanbulist Ar-Riyadi.

CNN teatas esmaspäeval kahele allikale viidates, et saudid valmistuvat teatama Khashoggi surmast käest läinud ülekuulamise käigus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: