Mikser: Eesti reageerib Khashoggi juhtumile EL-i kolleegidega sarnaselt

Välisminister Sven Mikseri kinnitusel reageerib Eesti kindlasti Euroopa Liidu kolleegidega sarnaselt ajakirjanik Jamal Khashoggi surmamisele Istanbulis Saudi Araabia konsulaadis.

"Tegemist on erakordselt häiriva juhtumiga. Need detailid, mis on seni avalikuks tulnud või seni lekkinud, on judinaid tekitavad, et mitte öelda tülgastavad," ütles Mikser "Aktuaalsele kaamerale".

"Tegemist on ühest küljest jõhkra rünnakuga ajakirjaniku vastu, teisest küljest kui rääkide de facto Saudi Araabia valitsejast kroonprints Mohammad bin Salmanist, siis on tegemist riigijuhiga, kel on kaks täiesti vastandlikku imidžit - üks edasipüüdlik, noor reformaator, teine verine despoot," tõdes ta.

Mikser nentis, et kaks nädalat on Saudi võimud täielikult eitanud igasugust osalust ja teadmist sellest, milline oli Khashoggi saatus ja selles valguses sunnivad ka laupäeval avalikuks tulnud kirjeldused vähemalt väga tugevale skepsisele.

"Kui süüdlased jäävad välja selgitamata ja vastutusele võtmata ja tegemist on mingisuguse näidisprotsessiga, siis see on kahtlemata ohtlik ja seda võib kahtlemata kirjeldada moraalikriisina. On selge, et eks Ameerika Ühendriigid on väga paljud oma regionaalsed algatused tegelikult riputanud just nimelt tänaste Saudi liidrite niiöelda nagisse. Olgu siis tegemist Lähis-Ida rahuprotsessiga, olgu tegemist mitmete mahukate relvatehingutega. On selge, et huvid võib-olla lähevad teinekord sellises keerulises piirkonnas väärtustega vastakuti, aga antud juhul on kindlasti oluline, et mindaks tuumani," märkis Mikser.

Mikseri sõnul on antud juhtumis kõige rohkem informatsiooni Türgil ja kui nad selle avalikustavad, siis pole teistel asjaosalistel võimalik pseudoversioonide või väljamõeldud versioonidega püsida.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: