Raivo Vare: avatud nimekirjade eesmärk on tõsta riigikogu sisukust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raivo Vare
Raivo Vare Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigireformi SA nõukogu liikme Raivo Vare sõnul on sihtasutusel riigikorralduse uuendamiseks praeguseks 67 ettepanekut, mille põhjal tehakse hiljemalt 14. maiks mustandid eelnõudeks.

"Võib öelda, et me oleme poolel teel, aga praegu on see pigem idee pool. Me tahame, et oleks selge visiooniga, hästi juhitud ja ergas riik," ütles Vare "Terevisioonis".

Vare sõnul on praeguseks riigil puudu visioonist, riik ei ole enam hästi juhitud. "Ja kõige olulisem, me pole enam erksad, mis oli meie loomulik tunnus 90ndatel," nentis ta.

Vare tõi näiteks avatud nimekirjade ettepaneku, mille järgi saaksid riigikokku need, kes said enam hääli, mitte need, kes olid nimekirjas eespool.

"Eesmärk on tugevdada riigikogu sisukust ja võimekust ja ka autoriteeti. Inimesed näevad, et sinna satuvad tõepoolest inimesed, keda sinna on valitud, mitte need inimesed, keda partei on premeerinud mingite teenete eest," selgitas ta.

"Eelkõige osutuvad valituks ikkagi need inimesed, kel on veendumus ja võimekus ka. Kindlasti on sealhulgas mõnevõrra pastakaid ja populismi.
Kuid eelkõige on nende valijatel see veendumus, et valitutel on veendumus ja võimekus," ütles ta.

"See natuke puhastaks ka õhku, sest üks hädasid, mis meie parlamentaarse vabariigi arengus on olnud, et liiga suur otsustusvõim on läinud tagatubadesse ära ja ütleme ausalt välja, et ega parlamendi kummitempli imago ei ole õige. Paketti, mida me pakume tuleb vaadata kontekstis, et me tahame võimestada parlamenti ja et see sisulisemate probleemidega tegeleks," ütles Vare.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: