Omavalitsuste allasutused toetavad esoteerika vohamist

Tartu Forseliuse kool ütles esoteerikust ruumirendisoovijale ainsana ära.
Tartu Forseliuse kool ütles esoteerikust ruumirendisoovijale ainsana ära. Autor/allikas: KRISTJAN TEEDEMA/Eesti Meedia/SCANPIX

Esoteerika on muutunud nii elujõuliseks moevooluks, et nende viljelejad saavad oma loengute ja seanssidega sisse ka kohalike omavalitsuste asutustesse, kes eelarve täitmise nimel posijate ruumisoovile ära ei ütle. Ebateaduste toetamist õigustatakse suure publikuhuviga - kui nõudlust on, milleks keelduda. Vaid üks kool ütles esoteerikule ära.

Esoteerika ehk ebateaduste viljelejad leiavad järjest uusi kohti, kus oma loenguid või seansse läbi viia - tänuväärsed soodsad kohad on omavalitsuste hallatavad asutused: koolid, raamatukogud, huvikeskused. Kaude korraldavad aga ka omavalitsused ise ebateaduste koolitusi, põhjendades seda asjaoluga, et nende järele on suur nõudlus ning neil omakorda lasub kohustus täita eelarvet, mistap on nende silmis hundid söönud ja lambad terved.

Pealinna allasutus Tallinna Lauluväljaku SA majutab sel nädalavahetusel oma ruumes Kolmanda Silma Festivali, mida korraldab Buduaar Meedia. Juba teist korda toimuvale festivalile on oodatud "kõik alternatiivravi- ja maagiahuvilised", nagu ütleb ürituse pressitekst. "Alternatiivse maailmakäsitluse suursündmus kannab endas mõtet, et kõik maailmas on omavahel seotud, isegi siis, kui me kõigest teadlikud pole või kõigesse ei usu," teatab reklaamtekst enesekindlalt.

Kohaletulnud saavad kahe päeva jooksul kuulata kümneid loenguid, osaleda töötubades ja osta esoteerilist kaupa. Festivali terviseturul paisatakse müüki väekivid, ravimtaimed ja "targad raamatud", nagu lubavad korraldajad; isiklikku nõu saab küsida astroloogidelt, hüpnotisööridelt, tarokaartide panijatelt, ravitsejatelt ja terapeutidelt.

Korraldajad ärgitavad kahepäevast festivalipiletit ostma, sest sellega on esoteerikutega kohtumine soodsam, kui ükshaaval seanssidel käimine. Miks aga majutab sellist ebateaduste pühitsemise sündmust Tallinna allasutus?

Tallinna Lauluväljaku SA teenindus- ja arendusjuht Kristel Oitmaa selgitas ERR-ile, et ruumide rentimisel selgitavad nad ürituse korraldajaga välja selle sisu ning otsustavad selle põhjal, kas ruumid välja rentida või mitte, ent esoteerikafestivalile ruumide rentimisel neil kõhklusi ei olnud, sest ürituse korraldaja Buduaar Meedia OÜ on nende hea ja pikaajaline klient, kellega senine koostöö on alati meeldiv olnud.

Esoteerikafestivalile ruumide väljarentimist ei pea Oitmaa alternatiivmeetoditele võimenduse andmiseks: "Tallinna Lauluväljak ei võimenda omalt poolt antud ürituse toimumist. Rendime ürituse korraldajale ruume ja mööblit."

Haridusameti allasutus soovitab: tarokaardid algajatele

Mõni Tallinna allasutus on aga veelgi kaugemale läinud. Nimelt korraldab Raekoja platsis ajaloolises majas tegutsev Tallinna haridusameti hallatav Tallinna Õpetajate Maja ise esoteerikakoolitusi. Iga kursus kestab mitu kuud.

Linna palgal oleva õpetajate maja koolitusjuhi Tiiu Paasi tutvustustekst asutuse kodulehel lubab: "Tiiu tegeleb järgmiste teemadega: fotograafia ja video kunst, sise- ja kodukujundus, aiandus, meditatsioon, mood, ilu ja stiil, tarokaartid, hiina tradistiooniline meditsiin, ajajuhtimine, mälutreening, psühholoogia ja eneseabi, avalik esinemine…"

Ehkki õpetajate maja tegeleb ka õpetajate täienduskoolitusega, on muist koolitusi suunatud igaühele, kel teema vastu huvi ja valmisolek selle eest raha välja käia. Umbes neljakümne loenguteema seas on ka tarokaartide koolitus algajatele, mida viib läbi taronõustajaks nimetatud Ravi Ramlov, ja astroloogia algkursus, kus varem rootsi keele õpetajana töötanud, ent 1997. aastast üksnes astroloogiale pühendunud Taimi Uuesoo õpetab isiklikku sünnikaarti koostama. "Ta annab teadmisi põhimõttel, et astroloogia on eluabi õpetus," tutvustab Tallinna Õpetajate Maja kodulehel olev tekst kursuse läbiviijat.

Tallinna haridusameti alluvuses töötava asutuse direktor Allan Kaljakin, kes on õpetajate maja kodulehele riputanud oma motona lause "Pole olemas probleemi, millel puuduks lahendus!", põhjendab esoteerikakursusi nende meeletu populaarsusega, lisades, et koolitusjuhid käisid need teemad välja kohe kui täiskasvanukoolitusega aastaid tagasi tegelema hakati, mistõttu need on aianduskursuste kõrval kõige kauem koolituskavas olnud kursused. Muuhulgas on sinna pidevalt rohkem tahtjaid kui kohti.

"Selline väga lihtlabane põhjendus – kuna on huvi. Kui me hakkaksime midagi keelama, siis me räägiksime ühest teisest ajaperioodist," viitab Kaljakin Nõukogude režiimile. "Inimesed on ise targad, kui neil on huvi, siis ka pakume. Mis puudutab teaduspõhisisust, siis mitte kuskil pole kirjas, et me pretendeerime olla ülikool või rahvaülikool."

Kaljakin juhib õpetajate maja kolmandat aastat. Tema nägemuses peaks nende asutuse koolituste fookus olema inimese isiksuslikul arengul.

"Kuna tänasel päeval on väga oluline hakkama saada eluoluga, infot on palju, inimesed on stressis, siis oleme toonud minu käe all juurde stressiga toimetulemise, ajajuhtimise, psühholoogia," loetleb direktor. "Meie kaudsem huvi on pakkuda võimalikult mitmekesiseid koolitusteemasid ja ikkagi lähtume sellest, et inimesed ise valivad. Me ei saa kellegi eest otsustada, mis sobib ja mis mitte, vaid leiame, et iga inimene peaks ise olema võimeline oma elu juhtima ja otsustama: mis kursused on mulle vajalikud, et oma eluga hakkama saada ja seda sisustada."

Kaljakin lisab, et linna tellitud õpetajakoolitus täidab vaid väikest nišši nende eelarves. 78 protsenti eelarvest tuleb täita omatuludest, selleks peabki pakkuma populaarseid koolitusi ja rentima välja oma ruume.

Direktor lisab, et on ka ise tarokaartide koolitusel käinud ega näe selles midagi halba.

"Võin kinnitada, et viirukit klassinurgas ei ole ja keegi tõsimeeli ei ennusta, mis homme või ülehomme juhtub. Kui arvata, et ennustame, milline on homme riigikord või kuidas läheb valimistel, siis selleks ta pole. Tarokaardid on selleks, et oma elu tõlgendada, sõltuvalt millises eluetapis inimene ise parasjagu on. Kui näen üht kaarti, siis minu jaoks seostub see ühe asjaga, teisele inimesele aga hoopis teisega. Inimene tõlgendab neid läbi iseenda, et saaks iseendast paremini aru. See mõju on pigem psühholoogiline - kui inimesel on probleemid, siis nad otsivad lahendusi," põhjendab Kaljakin koolituse pakkumist, jättes kõrvale asjaolu, et abi vajav inimene peaks siis ehk päris psühholoogi juurde pöörduma, kellest ka abi võib olla.

Tallinna haridusameti pressiesindaja Leini Jürisaar kommenteeris, et nemad teevad õpetajate majaga koostööd just õpetajate erialaste täienduskoolituste osas, mis keskenduvad peamiselt õpetajate toetamisele muutunud õpikäsitluse elluviimisel. Tasulised huvikursused toimuvad aga üksnes Tallinna Õpetajate Maja initsiatiivil.

"Teemade valik on sõltunud tarbijate soovidest ja õpetajate maja otsustest. Tarbijale jääb alati võimalus valida, kas ja millisel kursusel osaleda," ütles Jürisaar, jättes vastamata küsimustele, kas ebateaduste õpetamine ja levitamine linnaametile kuuluvas hoones, milles tegutseb nende allasutus, läheb kokku haridusameti väärtuste ja tõekspidamistega ning miks peaks selliseid koolitusi pakkuma linnaasutus.

Ka Tallinna kultuuriameti alluvuses tegutsev rahvaülikool on tervise valdkonnas keskendunud just alternatiivse eneseabi kursuste pakkumisele, alates praktilise õnne töötoast ja lõpetades käeteraapiatega läbi energiakanalite süsteemi.

Tallinna Õpetajate Maja populaarseim tasuline huvikoolitus täiskasvanutele on tarokaartide kursus. Sinna on tahtjaid pidevalt rohkem kui kohti, mistõttu ei kavatse õpetajate maja ebateaduste kursust kavast maha võtta. Foto: kuvatõmmis õpetajate maja kodulehelt.

Šamaani rännakud Viimsis

Esoteerika ei voha üksnes pealinnas. Ka teised omavalitsused võimaldavad alternatiivterapeutidel ja muudel "ravitsejatel" oma ruumes huvilistele õpetusi jagada.

"Kõigile soovijatele maalib Evald šamaani rännakus nähtud kogemusest Kotkasule maali, mis on sinu hingemaal. Sulemaal valmib hiljem ja selle saab endale lunastada 30 euro eest. Ürituse kestus on kolm-neli tundi ja osalustasu 20 eurot." Nõnda reklaamis end üritus "Šamaani rännak ja armastuse loitsupalve", mille "šamaan" Evald viis nädala eest läbi Viimsi huvikeskuses, mida haldab Viimsi vald.

Novembris on aga teises Viimsi vallale kuuluvas asutuses, raamatukogus tulekul kohtumisõhtu esoteerik Ingvar Villidoga. Muuhulgas jõudis ta oktoobris esineda täiskasvanud õppija nädala raames ka Rae valla hallatavas kultuurikeskuses. Samuti pidas perekond Seeder Rae kultuurikeskuses huvilistele loengut "perekonna, sugupuu ja mineviku feng shui'st".

Viimsi valla kommunikatsioonijuht Elis Tootsman ei näe esoteerikutele valla ruumide rentimises probleemi.

"Esoteerika ei ole keelatud, ning mis ei ole keelatud, on lubatud. Nii võib poelettidelt leida raamatuid esoteerikaõpetuste kohta kui ka poode, millest esoteerilisi vahendeid osta," põhjendab kommunikatsioonijuht. "Siinsete sündmuste korraldamise eesmärk on toetada silmaringi avardamist läbi mitmekesiste võimaluste ning kui Viimsi huvikeskus on korraldamas esoteerikaloenguid või -seansse, sest nõudlus selle järele on olemas, on see nende valik."

Tootsman lisab, et Viimsi vallavalitsuse ruumides on võimalik korraldada sündmusi, mis vastavad seadustele.

"Usun, et meil kõigil on õigus valida omale suund, tegevused või arusaamad. Ehk me anname vallaelanikele sõnumi, et aksepteerime mitmekesiseid arvamusi seaduste piires," vastas Tootsman küsimusele, milliseid signaale esoteerikute ürituste korraldamine valla ruumes selle elanikele saadab.

Ainus erand: ahhaalikust koolist ei saanud uhhuukooli

Ka koolid pole sellest patust puhtad. Koolidel on lubatud oma ruume välja rentida ja see on iga kooli enda valik, kelle nad oma ruumesse lubavad. Nii näiteks avas Tartu Mart Reiniku Gümnaasium oma uksed paljude ebateaduslike raamatute autorile Mai-Agate Väljatagale, kes seal oma jüngritele loengut on pidanud. Näiteks usub Väljataga, et kui ajukasvaja tekib alla 8-aastasel lapsel, siis võib see olla seotud hoopis emaga, kes kardab näida rumal, nagu ta kirjutab ühes oma paljudest teostest.

Iga kool aga esoteerikuid üle oma läve ei lase. Ehkki end loodusravi terapeudiks nimetav Heli London teatas sotsiaalmeedias, et hakkab Tartu Forseliuse Kooli ruumides iga kahe nädala tagant loenguid pidama, jäi see kaup tegelikkuses katki.

Esoteerik London ei õpeta lihtsalt inimesi taimeteed jooma, vaid jutlustab teooriaid, mida teaduspõhine meditsiin ei toeta. Muuhulgas teeb ta "sooleuuringuid" sertifitseerimata aparaadiga, ehkki tervishoiuteenuseid ei tohi tervishoiutöötajate registrisse kandmata inimesed üldse osutada. Samuti levitab London teooriaid sooleparasiitidest ja organismis tekkivast limast, mida meditsiiniteadus ei tunne. Ometi pakub ta kõigile neile väljamõeldud kontsitsioonidele ise "ravi".

Tartu Forseliuse Kool on positsioneerinud end teadust populariseeriva koolina. Nimelt on kool alates 2016. aastast koostöös Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi ja AHHAA teaduskeskusega välja töötamas ja piloteerimas ahhaaliku kooli mudelit, mille eesmärgiks on elavdada õpiprotsessi ning arendada õpikeskkonda viisil, mis toetaks akadeemiliste tulemuste paranemist üldiste oskuste ja hoiakute süsteemse kujundamise kaudu. Seejuures peab kool oluliseks kriitilist mõtlemist, positiviset suhtumist loodusteadustesse ja uurimuslikke oskusi. Selleks plaanib kool muuhulgas arendada välja teadusklasse ja ja külastab järjepidevalt AHHAA teaduskeskust.

See oli ka põhjuseks, miks kool Heli Londonile ruumisoovi üles ütles.

Kooli direktor Jüri Sasi ütleb, et kuna tegemist on nende kooli lapsevanemaga, siis alul tulid nad ta soovile kooli ruumes tasuta heategevat raamatumüüki korraldada vastu, ent kui London asus sinna kõrvale kihutustööd tegema, öeldi algne kokkulepe üles ning ruumirendileping jäeti sõlmimata.

Sasi ütleb, et neil on ruumide rendile kindlad tingimused: näiteks kui mõni korteriühistu tahab seal koosolekut pidada, mõni teine kool vajab ajutiselt klassiruume või noorteorganisatsioonid vajavad kohta, kus koos käia. Esoteerikaseltsidega nad aga koostööd ei tee.

"Üldiselt on tore hoida sidet oma kooli lapsevanematega, aga kuskilt läheb meie jaoks piir. Ma ei pea seda õigeks, et kui me päeval räägime, et maakera on ümmargune, siis õhtul samades ruumides seda, et maakera on hoopis lapik. Kuna ma ise õpetan ka matemaatikat ja füüsikat, siis vaatamata kõigele see maakera, kuramus, on ikkagi ümmargune!" põhjendas direktor Sasi ERR-ile.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: