Hüpnotisöör, teadlik muutuja, refleksoloog: töötukassa koolitusnimekirja eksib ka ebateadusi

Töötukassa kinnitab, et vaatamata koolitusnimekirja jõudmisele nad eneseabi- ja esoteerikakoolitusi siiski ei rahasta.
Töötukassa kinnitab, et vaatamata koolitusnimekirja jõudmisele nad eneseabi- ja esoteerikakoolitusi siiski ei rahasta. Autor/allikas: Freepik

Töötukassa, kes korraldab töötutele ümber- ja täiendusõpet, pakub oma kodulehel koolituste all ka eneseabi- ja esoteerikakoolitusi, kuni need vastavad haridus- ja teadusministeeriumi nõuetele. Samas kinnitab töötukassa, et tegelikkuses nad eneseabikoolitusi töötutele ei võimalda.

Töötukassa kodulehelt leiab lehekülgede kaupa koolitusi, mis on mõeldud inimestele, kes on uue töö otsingul ja vajavad oma teadmistes-oskustes täiendus- või suisa ümberõpet kas siis uue eriala omandamiseks või palgatöö asemel ettevõtlusega alustamiseks.

Koolitused nagu koolitused ikka: kursused elektrikutele, keele tasemeõpe, ekskavaatorijuhi väljaõpe, fotokoolitus jne.

Ent tavaliste kutsete kõrval torkavad silma ka koolitused, mida riiklikes ameti- ja kõrgkoolides ei õpetata, näiteks esoteerik Ingvar Villido teadliku muutuse kunsti koolitustesari, kus osalejaid õpetatakse vabastama end elu häirivatest emotsioonidest ja kontseptsioonidest, kasutama intuitsiooni ja inspiratsiooni ja teisiti oma sisemaailma sukelduma. Või siis refleksoloogia ja hüpnoosi praktiseerija koolitused, mis kumbki pole teaduspõhise meditsiini praktikad.

Töötukassa selgitusel peavad kõik teenust pakkuvad koolitajad olema täienduskoolitusasutuse pidajad täiskasvanute koolituse seaduse (TÄKS) mõistes ja täitma seadusest tulenevaid nõudeid. Muuhulgas sätestab TÄKS nõuded täienduskoolitusasutuse pidajatele, täienduskoolituse õppekavale, õppekeskkonnale ja koolitustele. Nõudeid haldab ja korraldab riikilikku järelevalvet haridus- ja teadusministeerium.

Töötukassa rõhutab, et võimaldab koolituskaardi partneritel info jagamise eesmärgil lisada töötukassa portaali kõik oma koolitused, aga nad ise ei ole neid koolitusi tellinud - nad peavad avaldama kõik koolituspakkumised, mille pakkujad haridusministeeriumi kehtestatud TÄKS nõuetele vastavad.

Töötukassa rõhutab, et koolituste kuvamine süsteemis ei tähenda veel seda, et töötu inimene neil koolitustel ka osaleda saab.

"Töötukassast ei saa inimene soovipõhiselt koolitusi. Koolitusel saab inimene osaleda, kui nõustamise käigus on selgunud, et ta vajab tööleidmiseks uusi oskusi. Alles siis saab inimene alustada õppimist töötukassa poolt hankega tellitud koolitusel või valida sobiva koolituse töötukassa koolituskaardi partnerite poolt pakutavate koolituste hulgast. Viimasel juhul kontrollib töötukassa alati, kas kliendi poolt valitud koolitus vastab sellele, milles nõustamise käigus kokku lepiti," tutvustas töötukassa kommunikatsiooniosakunna peaspetsialist Lauri Kool koolitustele saamise korda.

Hankega tellib töötukassa koolitusi, mille järele on püsiv vajadus, nt arvutiõpe, ettevõtluskoolitus koos äriplaani koostamisega, keelekoolitused ja teatud ametikoolitused (keevitaja, kokk, puhastusteenindaja, hooldustöötaja, tõstukijuht). 

"Töötukassa ei toeta osalemist eneseabi koolitustel," rõhutab Kool.

Näiteks hüpnoosi praktiseerija koolitustest pole osa võtnud ükski tööotsija. Ingvar Villido ettevõtte OÜ Human koolitusel on üks inimene siiski saanud osaleda. Ka refleksoloogia kursustel on üks inimene osaleda saanud.

"Töötukassa toetab osalemist koolitustel, mis aitavad inimese tööle või annavad töötavale inimesele uusi tööks vajalikke oskuseid. Töötukassal on õigus otsustada, milliseid koolitusi rahastab ja milliseid mitte. Kui klient on leidnud koolituse, mis tema sõnul aitab teda tööle ja nõustajal jääb ebaselgeks, kuidas see kursus inimest tööle aitab, siis me palume kliendil selgitada, kuidas ta näeb, et see koolitus teda aitab ning tutvume ka koolituse õpitulemustega," lisas töötukassa töötuse ennetamise ja oskuste arendamise osakonna asejuht Karin Andre.

"Inimesed saavad ise otsustada, millistel koolitustel osaleda soovivad, töötukassa eesmärk on aga tööalaste oskuste arendamine, sh eesti keele oskus ja digipädevused," nimetas Andre.

Töötukassa kutsub oma kliente koolituse valimisel üles põhjalikule eeltööle. "Kui selgub, et valitud koolitus ei vasta TÄKS nõuetele, oleme koostöö koolitajaga selle pakkumise peatanud või lõpetanud. Probleemidest teavitame alati ka haridus- ja teadusministeeriumi," ütles Kool.

Nüüdseks ongi töötukassa koostöö hüpnoosi praktiseerimise koolitust pakkuva OÜ-ga FRM lõpetanud ja selle koolituse info oma andmebaasist maha võtnud. Ka Ingvar Villido "eluõpetuse" koolitused on sellest nädalast töötukassa koolituste andmebaasist eemaldatud.

Töötukassa, kes on sunnitud oma koolitusnimekirja panema kõik TÄKS-iga vastavuses olevad koolitused, olgu need esoteerilised või mitte, leiab, et koolitusturg vajab korrastamist.

"Erinevate valdkondade koolituste korrastamisest on olnud juttu (näiteks iluteenuste valdkond), tänaseni on aga asi reguleerimata. Koolitused ja valdkonnad on spetsiifilised ja kindlasti ei saa töötukassa standardeid kehtestada. Olukord ei ole aga lootusetu, sest selle aasta sügisest töötab Eesti kõrg- ja kutsehariduse kvaliteediagentuur vastavalt haridus- ja teadusministeeriumiga sõlmitud lepingule välja täienduskoolituse kvaliteedihindamise süsteemi ning asub seda ka ellu viima," kommenteeris Kool.

ERR.ee kirjutas hiljuti ka sellest, kuidas alternatiivravipakkujad oma teenust riikliku SA Kutsekoja abiga "parketikõlblikumaks" teevad, taotledes sealt oma teenusele standardile vastavuse sertifikaadi, mille on välja töötanud nende endi esindajad ning mille Kutsekoja all tegutsevad kutsenõukogud kinnitavad.

Üks Ingvar Villido juhitava OÜ Human pakutavatest täienduskoolitustest, mis töötukassa koolitusnimekirjas veel möödunud nädalal leidus. Kuvatõmmis töötukassa kodulehelt.

Miks tunnistab haridusministeerium altenatiivikute ja esoteerikute pakutavad koolitused seadusele vastavaks, mis seab töötukassale kohustuse need oma koolitusnimekirja kanda?

"Seaduse ja muude õigusaktidega ei ole keelatud täiskasvanutele koolitusi konkreetsest sisust tulenevalt. Spetsiifilisi kvalifikatsiooninõudeid koolitajatele ei ole täienduskoolituse mitmekesisuse tõttu kehtestatud," põhjendab ministeeriumi pressiesindaja Jelena Zemskova.

Zemskova selgitas, et info koolitajate ja nende kvalifikatsiooni või eelneva töö- või õpikogemuse kohta peab olema koolitusasutusel avalikustatud veebilehel, et õppijal ja koolituse tellijal oleks võimalik hinnata koolitajate vastavust oma vajadustele. Samuti on kehtestatud nõuded täienduskoolituse õppekavadele, milles lepitakse kokku koolitusega seotud aspektid, nt õppe eesmärk ja õpiväljundid, õppe alustamise tingimused, õppe kogumaht, õppekeskkonna kirjeldus, koolitaja kompetentsi tagava kvalifikatsiooni kirjeldus, õppe sisu jne.

"Täiskasvanute koolituse seaduse mõte seisneb selles, et koolitajate tegevus oleks läbipaistev ja tellijal, õppijal ning rahastajal oleks piisavalt palju koolitusinfot, mille põhjal saab otsuse langetada, kas koolitus vastab ootustele ja vajadustele. Õppijal ja koolituse tellijal on õigus ja vastutus ise otsustada, millisele koolitusele ta läheb või inimesi suunab. Enne otsustamist on mõistagi soovitav analüüsida ja kriitiliselt hinnata, kas koolitus vastab ootustele ja vajadustele – nii on mõistlik talitada ju iga teenuse puhul," teatas Zemskova.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: