Talvik: me siiamaani analüüsime, kuidas meist erakond sai

Artur Talvik
Artur Talvik "Esimeses stuudios". Autor/allikas: ERR

Vastloodud Elurikkuse Erakonna üks eestvedajaid Artur Talvik ütles ETV saates "Esimene stuudio", et ka erakonnaks saamine oli üllatus ka selle liikmetele ja siiamaani analüüsitakse, kuidas see võimalikuks sai. Talvik rääkis intervjuus ka sellest, et riigikogu võiks tulevikus keskenduda põhiliselt välispoliitikale ja muud otsused tuleks langetada kohalikes omavalitsustes.

"Mingi selline väike ime juhtus küll. Võib-olla kaks nädalat tagasi minagi sügasin kukalt nagu paljud meie aktiivi liikmed. Aga siis läks pall äkki veerema ja me siiamaani analüüsime, mis see põhjus oli," ütles Talvik.

Talvik arvas, et põhjus võis olla selles, et just kaks nädalat tagasi hakkasid nad esimest korda põhjalikult selgitama, et mismoodi on Elurikkuse erakond erakond, mis ei ole tavamõistes erakond.

Talvikule teeb aga eriti suurt rõõmu liitujad ise. "See on väga kihvt seltskond, seal on täiesti ootamatuid inimesi. Inimesi, kes annavad oma süütuse selles mõttes, et nad pole kunagi kuulunud ühtegi poliitilisse erakonda. Inimesi, kes on teinud oma alal vinge karjääri. Inimesi, kes elavad ja töötavad välismaal," rääkis Talvik.

Ta rääkis, et Elurikkuse Erakonna latt on seatud oluliselt kõrgemale kui pelgalt valimiskünnise ületamine. "Me teeme asju teistmoodi ja kui laiem üldsus sellest aru saab, siis me oleme võidumehed," ütles ta.

Talvik rääkis, et isekeskis nimetatakse Elurikkust poliitilise ühistegevuse platvormiks, mitte erakonnaks, aga tänaste seaduste järgi on vaja see erakonnaks registreerida.

Elurikkuse Erakonna juhatus on Talviku sõnul vaid tehniline ja poliitikasse ei sekku. Kõik otsused tehakse digitaalsel platvormil.

"Üks olulisemaid printsiipe on see, et meil ei ole väike punt, kes otsuseid teeb. Otsuseid tehakse väga laiapõhjaliselt. Põhimõtteliselt toimub permanentne üldkogu" lausus ta.

"Me ei tule lihtsalt protestima millegi vastu, vaid meil on ka väga selge idee, mida me teha tahame," sõnas Talvik. "Mahe nutiriik on see eesmärk," lisas ta.

Talvik tunnistas, et tema suur eeskuju Elurikkuse Erakonna loomisel on Itaalia Viie Tähe Liikumine ja Beppe Grillo.

Talvik rääkis, et talle tunduvad sümpaatsed Riigireformi Sihtasutuse ideed, mis puudutavad riigikogu ja valitsuse töö ja ülesehituse ümber korraldamist ja riigiasutuste reformimist. Küll aga arvab ta, et need ideed kuhugi ei jõua.

"See on Eesti kodanikuühiskonna kõige suurem probleem. Häid ideid on palju, aga need head ideed ei realiseeru poliitikas. Ja seetõttu me oleme stagneerunud riik, kuigi võiks väga ägeda ja kogu maailmale eeskujuks oleva riigi ehitada," lausus Talvik.

Saatejuht Andres Kuusk küsis Talvikult ka seda, kas president Kersti Kaljulaid peaks minema Marrakechi rändepakti allkirjastama. Talvik arvas, et sellised asjad peavad olema kõigepealt riigikogu suures saalis läbi arutatud. "Selliseid asju ei saa teha ümber nurga. Ja sealt on see jama peale hakanud," sõnas ta.

Talvik märkis, et Elurikkuse Erakonna plaanide järgi peaks riigikogu roll poliitikas vähenema ja riigikogu peaks keskenduma välispoliitika- ja julgeoleku küsimustele ja mõningatele üleriigilistele taristuküsimustele. "Enamus asju tuleks otsustada kohalikus omavalitsuses," rääkis Talvik.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: