Ratas: valitsus jätkab seni, kuni kolm partnerit seda soovivad

Koalitsioonierakondade juhid
Koalitsioonierakondade juhid Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Peaminister Jüri Ratas ütles, et valitsus töötab ning jätkab seni kaua, kuni kõik kolm koalitsioonipartnerit seda soovivad.

"Eilne otsus jäi vastuvõtmata tänu sellele, et Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid pidasid õigeks ränderaamistikuga edasi minekut ja selle toetamist, Isamaa ei pidanud seda õigeks ja selles olukorras otsust ei sündinud," ütles Ratas ERR-ile.

"Ei saa kindlasti väita seda, et valitsus oleks teinud otsuse, et me oleme selle vastu," lisas Ratas.

Valitsus oma töövõimet Ratase sõnul kaotanud ei ole. "Kas valitsus on kaotanud töövõime, selle ühe otsuse põhjal, mis küll on kindlasti negatiivne, pidades silmas Eesti välispoliitika ja ka julgeolekupoliitika arhitektuuri, aga see ei lõhu seda. Kindlasti ei saa väita, et valitsus enam ei tööta," sõnas peaminister.

Ratas kinnitas, et valitsus jätkab oma tööd kuni 3. märtsini, kui toimuvad riigikogu valimised.

Ratas märkis, et valitsusliit saab edasi minna siis, kui see on kolme partneri ühine soov. "Nii kaua kuni on see soov edasi minna selle valitsusega, valitsus töötab. Kui seda soovi enam ei ole ühel poolel, siis seda valitsust ka ei ole," lausus Ratas.

Välisminister Sven Mikser (SDE) jätab seoses pingetega valitsuses ära oma visiidi Kanadas Halifaxis. Mikseri visiit oli planeeritud 16.-20. nobembrile.

Ratase sõnul sotsid valitsusest lahkumisest rääkinud ei ole. "Minul oli jutuajamine eile (neljapäeva -toim.) õhtul Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovskiga ja ka ministritega. Ma ei lugenud sealt kelleltki välja seda mõtet, et sotsiaaldemokraatidel oleks soov valitsusest ära minna," kommenteeris Ratas.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ütles neljapäeval ERR-ile, et ta ei näe, et kerkinud pingete tõttu hakkaks valitsus lagunema.

"Oleks väga veider, kui 108 päeva enne valimisi keegi hakkaks uut valitsuskoalitsiooni kokku panema. Eks ta valimisteni ikka püsib, aga selge on see, et selle vähese aja jooksul, mis valimisteni on jäänud on juba selliseid suuri otsuseid niikuinii suhteliselt vähe ja seda tüüpi küsimustes sellise puhtalt parteipoliitilise kasu otsimise eelistamine Eesti riiklikele huvidele sellist usaldust ei süvenda," rääkis Ossinovski.

Neljapäevase valitsuse otsuse puhul ränderaamistikuga mitte ühineda, oli Ossinovski sõnul tegemist puhtalt valeuudistel põhineva hirmu üleskütmisega.

"Valitsuse juhterakonnal peab olema seda riigimehelikkust ja tugevust, et Eestile olulistele välispoliitilistele väärtustele kindlaks jääda. Seda kahetsusväärselt ei toimunud. Millist mõju ta täpsemalt hakkab valitsuse tööle omama tulevikus, eks seda näitab aeg," lisas ta.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles rändepakti ümber tekkinud pinged valitsuskriisi esile kutsunud ei ole. "Mina ei saa küll aru, et praegu oleks tegemist valitsuskriisiga. Täiesti töine olukord, kus koalitsioonierakondade osapooltel on erinevad seisukohad rändepakti osas," ütles Seeder.

Mikseri Kanada visiidi ära jätmise kohta ütles Seeder, et ühe visiidi ära jätmine ei tähenda seda, et oleks tegemist valitsuskriisiga või, et valitsus ei oleks töövõimeline. Seederi sõnul usub ta, et valitsus jätkub 3. märtsini.

Reede hommikul kogunesid aga sotsiaaldemokraatide ministrid arutama poliitilist olukorda ja esimees Jevgeni Ossinovski tegi peaminister Jüri Ratasele (KE) vabastada ametist justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa).

Jüri Ratase ja Helir-Valdor Seederiga tegi ERR intervjuud ajaliselt enne Jevgeni Ossinovski üleskutset Urmas Reinsalu valitsusest tagandada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: