Reinsalu: Teesalu väide on pehmelt öeldes eksitav

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu hinnangul on eksitav välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsleri Paul Teesalu väide, et praegu valitsuses tüliõunaks tõusnud ränderaamistikus kajastuv oli sees juba 17 aastat tagasi Mart Laari valitsuses heaks kiidetud ÜRO peaassamblee resolutsioonis "Protection of Migrants".

Rändeleppe teemal on käiku läinud erisugused infooperatsioonid ja nagu viitas president, valeinfo levitamine. Loen Paul Teesalu väidet, et rändeleppega sisult samane dokument kiideti ÜRO-s 2001 aastal heaks Isamaaliidu valitsuse poolt. Lugesin huviga seda 2001 aasta resolutsiooni. Teesalu väide on pehmelt öeldes eksitav.

2001. aasta resolutsioon on lühike suursaadikute poolt hääletatud 12-punktiline üleskutse, mis kutsub riike üles täitma võetud rahvusvahelisi lepingulisi kohustusi ja kaitsma inimõigusi. Valitsused, Isamaaliidu või muud, sellega muidugi mingi protseduuriga ühinenud pole, sest see poleks olnud ÜRO protseduuri järgi võimalik. Praegune rändelepe on riikide ühine deklaratsioon sellest, mida riigid kohustuvad globaalse rände vallas tegema, sisaldades ulatusliku ja konkreetse nimekirja.

Kui Teesalu väidab et 2001. aasta paber on sisult ja tähenduselt sama, miks siis on vaja 2018. aastal valitsuste poolt heaks kiidetud dokumenti, mis on suurusjärkudes detailsem? Et Teesalule veel põnevust pakkuda, viitan, et 2001. aasta resolutsioon viitab omakorda 1999. aasta resolutsioonile. On võimalik, et ka sel hetkel oli Isamaaliit võimul.

Reinsalu arvamus ilmus algselt sotsiaalmeedias.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: