Koalitsioonipartnerid ei jõudnud kriisikohtumisel lahenduseni, arutelud jätkuvad

{{1542550020000 | amCalendar}}

Koalitsioonipartnerid kogunesid pühapäeval Stenbocki majja, et arutada valitsuses tekkinud pingeid. Lahendust pühapäeval ei leitud ning arutelud jätkuvad.

Peaminister Jüri Ratas, Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski kinnitasid pühapäeva õhtul, et ei leidnud veel tekkinud pingetele lahendust.

Ratas ütles, et lahendusele ollakse siiski lähemal kui veel 24 tundi tagasi. "Aga lõplikku lahendust ei ole," lisas ta.

"Kohtumine oli konstruktiivne, kolm osapoolt teevad jõupingutusi, et leida lahendusi ja üheskoos edasi minna. Jätkame arutelusid homme. Ränderaamistiku küsimuses on jätkuvalt erimeelsused," rääkis peaminister.

Ta märkis, et justiitsminister Urmas Reinsalu tagasiastumine ei saa olla lahendus.

Ossinovski kinnitas, et kohtumine oli positiivne. "Ühekorraga lõpplahenduseni jõuda ei olnudki eesmärgiks seatud. Usun, et tänase arutelu kulgu hinnates, ma arvan, et me ka lahenduse leiame," ütles ta.

Seeder ütles, et Isamaa on jätkuvalt seisukohal, et Eesti ei peaks ÜRO ränderaamistikku heaks kiitma. "Neli tundi arutelu ja ühisele seisukohale me ei jõudnud. Eks tuleb edasi arutada."

Nii peaminister Jüri Ratas kui ka Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski läksid kohtumisele optimistlikult.

"Küsimus on selles, kas kolmel poolel on tahet koos edasi minna ja ma näen, et see tahe on. Ma saan täiesti aru, et nii sotsiaaldemokraadid, Isamaa kui ka Keskerakond - kõik mõistavad seda vastutust. Selge on see, et tänases seisus peavad kõik võib-olla mingi sammu tagasi tegema, et seda ühisosa leida ja tulla kokku ja edasi minna," rääkis Ratas enne kohtumist "Aktuaalsele kaamerale".

"Ootan argumenteeritud arutelu ja lähen ka põhjendama, miks Isamaa on sellisel seisukohal nagu me oleme. Nii et, loodan partnereid kuulata ja neid ära veenda," ütles Seeder kohtumise eel.

"Kummutades veidi ennatlikult tehtud järeldusi, siis sotsiaademokraatide eesmärk ei ole seda valitsust lõhkuda, sellest valitsusest lahkuda või Isamaa opositsiooni lükata. Meie eesmärk on taastada Eesti ühtne nägemus välispoliitikast ja ma usun, et need lahendused on võimalik leida," sõnas Ossinovski.

Neljapäeval viis välisminister Sven Mikser (SDE) valitsusse viimasel nädalal palju poleemikat tekitanud ÜRO ränderaamistiku, millele ei saanud ta Isamaa toetust. Keskerakond oli valmis seda toetama. Kuivõrd valitsus langetab otsuseid konsensuslikult, jäi ränderaamistik heakskiiduta. Mikseri ettepanek kolleegidele oli raamistikku toetada.

Valitsuspartnerite vahel tekkisid pinged pärast seda, kui Ossinovski tegi peaministrile ettepaneku, et see vabastaks justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ametist, sest Reinsaluga koos sotsid valitsuses ei jätka.

ÜRO globaalse ränderaamistiku eesmärgiks on leppida kokku ühistes põhimõtetes rahvusvahelise rände haldamisel, mis oleks turvaline, korrapärane ja reeglitel põhinev.

Raamistiku abil soovitakse muu hulgas ennetada kontrollimatut rännet ja sellega kaasnevat inimkaubandust. Samuti soovitakse raamistikuga motiveerida lähteriike võtma senisest suuremat vastutust ning tegema koostööd ka tagasipöördumise küsimuses. 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: