Isamaa hääletaks riigikogus ränderaamistiku vastu

Helir-Valdor Seeder.
Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et kui ÜRO ränderaamistikuga ühinemine riigikogus hääletamisele tuleb, siis Isamaa hääletaks selle vastu.

"Isamaa jääb oma seisukohtadele kindlaks. Me täna ka fraktsioonis arutasime seda. Valitsusdelegatsioon lähtus oma otsuse kujundamisel fraktsiooni otsusest, et me ei toeta selle ränderaamistikuga ühinemist ja jätkuvalt jääme selle juurde. Kui see teema peaks tulema nüüd parlamendis hääletamisele, siis Isamaa fraktsioon hääletab loomulikult paktiga ühinemise vastu," ütles Seeder ERR-ile.

Seeder tõi välja, et kui kõigepealt selle pakti arutelu käigus püüti vältida arutelu parlamendis, siis nüüd on jõutud pakti menetlemisel selleni, et püütakse vältida valitsust.

"Kuna valitsuses ei saavutatud Isamaa vastuseisu tõttu kokkulepet, siis nüüd püütakse paraadukse kaudu minna parlamenti, et mööda minna valitsusest. See ei ole tegelikult aus ja mõistlik asi," sõnas ta.

Seeder märkis, et rändepakti arutelu käigus on mitmed tõsised küsimused üles tõstatatud.

"Kui selle loo juures midagi head leida, siis minu arvates on mitu olulist asja, mis protsessi käigus välja tulnud. Kõigepealt on Eesti ühiskond ja avalikkus saanud rohkem teada ja selgemaks probleemi, mis puudutab rahvusvahelist õigust. Kuidas üldse ühe deklaratsiooni või pakti heakskiitmine käib, kui ebamäärane on see protsess. See on meile mõtlemiseks," lausus Seeder.

"Teine, kuidas Eesti riigi siseselt on mandaadid-volitused minna ühte deklaratsiooni või pakti heaks kiitma. Kas see riigipea vajab valitsuse otsust, parlamendi otsust või ei vaja üldse ja saab minna oma mandaadi ja volitustega. Või läheb välisminister või hoopis suursaadik," lisas ta veel.

Sotsiaaldemokraatlik erakond tegi ettepaneku, et riigikogu võiks otsustada Eesti liitumise üle palju poleemikat tekitanud ÜRO ränderaamistikuga.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: