Seeder: sotsid manipuleerivad parlamendi ja valitsusega

Marina Kaljurand, Helir-Valdor Seeder ja saatejuht Andres Kuusk
Marina Kaljurand, Helir-Valdor Seeder ja saatejuht Andres Kuusk "Esimeses stuudios". Autor/allikas: ERR

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles "Esimeses stuudios" ÜRO ränderaamistikust ajendatud väitluses, et Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) manipuleerib nii parlamendi kui ka valitsusega.

Vastates saatejuhi väitele, et koalitsiooni lagunemist on võimalik ära hoida, kui nii sotsid kui ka Isamaa tunnistavad oma vigu, ütlesid nii Seeder kui ka SDE liige Marina Kaljurand, et nende hinnangul ei ole nad vigu teinud.

"Sõltub sellest, mida te nimetate veaks. Ma ei saa aru, kus sotsid on selle vea teinud. Ma olen nõus, et protsess oleks võinud olla natuke teistsugune. Jah, võib-olla oleks pidanud selle eestikeelse teksti varem inimestele informeerimiseks üles panema, aga need põhilised protsessireeglid - konsulteerimine valitsusega, konsulteerimine väliskomisjoniga - see kõik toimus. Ja see, millest me täna räägime, on Eesti välispoliitikasse mõra löömine, Eesti välispoliitika muutmine ja asjadega, mis ei tohiks üldse välispoliitika muutmisse puutuda," rääkis Kaljurand.

"Meil ei ole küll kuhugi tagasi astuda, sest meie oleme küll sügavalt veendunud, et ajame õiget asja ja oleme õigel teel," vastas Seeder. Ta lisas, et erimeelsused koalitsioonipartnerite vahel ei tähenda veel seda, et koalitsiooni ei olegi.

Saatejuht küsis ka, mida kumbki erakond teeb, kui esmaspäeval otsustab riigikogu nende eelistustele vastupidiselt. Kaljuranna sõnul on siiani riigikogus rändepaktile väga suur toetus.

Seeder aga küsis omakorda vastu, kuhu Isamaal minna on. "Kas me näiteks heidaksime ühte Reformierakonnaga, kes praegu juhtiva opositsioonierakonnana on välja öelnud, et nad toetavad samuti seda pakti. Selles riigikogu koosseisus ei ole võimalik moodustada mingit enamuskoalitsiooni, mis selles küsimuses oleks rändepakti vastu," ütles ta.

Kaljurand selgitas, et SDE põrgatas ÜRO ränderaamistiku arutelu riigikokku, kuna see on üks võimalus protsessiga edasi liikuda. "Vastasel juhul jätame oma riigi ja inimesed hüpiknukuks. See raamistik toob kokku kõik: lähteriigi, sihtriigi, transiitriigi. Ja see raamistik annab võimaluse vaadata, kuidas migratsiooniga, rändega tegeleda, mitte seda soosida," põhjendas ta.

Seeder tunnistas, et toetab seda, kui parlament erinevaid küsimusi arutab. Samas süüdistas ta SDE-d manipuleerimises.

"Praegu küll sotsid manipuleerivad erinevate institutsioonidega - nii parlamendi kui valitsusega. Kõigepealt püüti mööda minna arutelust parlamendis. Veel natuke rohkem kui nädalapäevad tagasi välisminister Sven Mikser ütles, et selle teemaga parlamenti minna on täiesti äraspidine ja täiesti vale. Siis, kui valitsuses arutelude järel jäime erimeelsusele, sotsid otsustasid, et lõpetame nüüd arutelu valitsuses ja püüame valitsuse arutelust mööda minna nii, et läheme parlamenti. Minu arvates see pole hea poliitilise kultuuri näide, kui manipuleeritakse erinevate institutsioonidega ja lähtutakse "eesmärk pühitseb abinõu" lähenemisest," rääkis ta.

Seeder kinnitas, et Isamaa ei asunud ränderaamistiku suhtes koalitsioonipartneritest erinevale arvamusele partei reitingu tõstmise eesmärgil.

"Meie reiting on pikka aega madal ja meil ei ole mingeid dramaatilisi muudatusi toimunud, et me peaksime just nüüd selle teemaga tulema üles. Selles mõttes ajakirjandus on täiesti valel teel. Miks teema praegu on eskaleerunud, see ei tulene üldse Eesti valimistest, ega ühe või teise erakonna reitingu muutusest -kõige rohkem muutus ju sotsiaaldemokraatidel, mitte meil -, vaid sellest, et ÜRO rändepakti aruteluloogika ja -protses on liikunud sinnamaani, kus detsembri alguses tuleb väga oluline sündmus selle pakti menetlemise käigus ja praegu riigid kujundavad oma seisukohti," selgitas ta.

"Valitsus otsustas, valitsus arutas seda märtsis ja kõik need ettepanekud, mis märtsis lauale pandi, on täidetud. Ehk see, et nüüd Isamaa taganeb sellest, mida rääkis märtsis, ei ole õige. Kõik need ohud, mis seal nimetati, on selles paktis kajastatud ja kõik on tehtud nii nagu valitsus märtsis kokku leppis. Ja hakata seda praegu arutama, no ei ole sellel midagi pistmist ÜRO ja valitsuse protsessidega," kommenteeris seepeale Kaljurand.

Seeder kinnitas, et märtsis ei ole valitsuses midagi heaks kiidetud. "Valitsuses anti märtsis ainult mandaat läbirääkimisteks ja lõpptekst on valminud tegelikult hoopis hiljem ja seda me nüüd arutame."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: