Tallinna vangla vana krunt läheb uuel aastal müüki

Riigi kinnisvara aktsiaselts (RKAS) lasi teha Tallinna vangla vanale krundile aadressil Magasini 35 uue detailplaneeringu ja paneb selle järgmisel aastal müüki, sest riigil puudub huvi kinnistu ja selle hoonete vastu.

Kuna uue vangla ehitus ja kolimine olid pikalt ette teada, hakati RKAS-i müügijuhi Märt Mäe sõnul ammu koostama uut detailplaneeringut. Selle järgi jaguneb Magasini 35 kinnistu 15 krundiks, millest kaheksa on äripinnad ja neli mõeldud elamispindadeks. Ülejäänud kolm on transpordimaa.

Kogu kinnistu on ligi viie hektari suurune, sellest suletud netopinda on plaanitud 39 000 ruutmeetrit maa peale ja 31 000 ruutmeetrit maa alla, kuhu tuleb kahele korrusele parkla.

"See detailplaneering on kehtestatud ja selle tulevik on see, et me hakkame järgmisel aastal seda arendajatele müüma," ütles Märt Mäe. "Tõenäoliselt on ta huvitav kolmele-neljale suuremale arendajale Eestis."

Kinnisvarafirma Arco Vara juht Tarmo Sild ütles, et krunt on vägagi ahvatlev, sest asub kesklinnas, on heade transpordiühendustega ja esindab korralikku mahtu. "Ma usun, et selle kinnistu müüki võib saata edu," märkis Sild, kuid lisas samas, et Arco Vara sellest ei huvitu.

"Arco Vara on kahjuks liiga väike. Kogu meie varade maht on 30 miljonit eurot, mille oleme juba ära paigutanud, nii et meie huvi selle kinnistu vastu puudub," märkis Sild.

Märksa suurema ehitaja ja arendaja Merko Ehitus Eesti kinnisvaraarendusdivisjoni direktori Tiit Kuusiku sõnul teeb Tallinna vangla endisele kinnistule kehtestatud detailplaneering selle ostjale isuäratavamaks.

"Kuna detailplaneeringute protsess Tallinnas on suhteliselt pikk – meie praktika järgi keskmiselt viis aastat –, siis loomulikult juba seadustatud ehitusõigus millegi uue ehituseks on kindlasti väärtus, mille võrra on see kinnistu ka müüjale kallim," selgitas Kuusik.

Merko vaatest ütles ta, et kindlasti ettevõte tutvub müügipakkumisega põhjalikult ja vaatab, kas osaleb ka ise enampakkumisel.

Krundi alghinnast saab konkreetsemalt rääkida aasta lõpus, kui RKAS on järgmise aasta müügiplaani kinnitanud.

Kuidas aga hindavad arendajad selle väärtust? Tarmo Sild ütles, et hind sõltub ostuhuviliste riskitaluvusest ja maksejõust. "Ma arvan, et on üks hind, kui ostetakse väikeseid mahte, ja teine hind, kui ostetakse suuri mahte. Kui ostja suudab korraga osta palju, siis tuleb suhteline ühiku hind talle sellevõrra odavam."

Tiit Kuusik ütles, et eelkõige maksab uus ehitusõigus. Ta hindas, et suurusjärk, mida brutoruutmeetri eest küsida, võiks olla 150 eurot. See teeb kokku 6 miljonit eurot. "Tõenäoliselt pakutakse sellest ka rohkem. Eks tegelik hind selgub enampakkumise käigus," sõnas Kuusik.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: