Euroala ministrid toetasid pangandusliidu tugevdamist

{{1543928760000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Euroala rahandusministrid on kokku leppinud reformides, mille eesmärk on tagada, et ühisvaluuta ala suudab toime tulla ka uute kriisidega.

Kokku lepiti Euroopa stabiilsusmehhanismi ja pangandusliidu tugevdamises, kuid arutelud euroala eelarve üle veel jätkuvad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vaidluste tuumaks on kujunenud Prantsusmaa soov eurotsooni turvavõrku laiendada vastasseisus põhjapoolsete riikide soovimatusega finantsriske jagada.

Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire rõhutas, et eurotsooni eelarvel peab olema stabiliseeriv funktsioon.

Hollandi rahandusminister Wopke Hoekstra seevastu teatas, et jääb vastu seisma täiendavale stabiliseerivale funktsioonile.

Euroala eelarves ja eelkõige selle stabiliseerivas ehk raskustes majandusi turgutavas funktsioonis kokkuleppele pärast 19 tundi kestnud kohtumist ei jõutud, kuid Euroopa stabiilsusmehhanism saab juurde ülesandeid ja jõudu.

Selle raames antakse ka nii-öelda lisagarantii pangandussektori rahastatud fondile, mis kriisi korral hädast välja aitab.

Eurorühma esimees Mario Centeno ütles, et pangandusliidu kriisilahendusfondi kaitsemeetmes on tähtis samm pangandusliidu usaldusväärsuse suurendamisel.

"See jõustub varem kui algselt räägitud 2024, aga ainult juhul kui riskide vähendamine läheb piisavalt edukalt aastaks 2020," märkis Centeno.

Ehk kõigepealt tuleb tegeleda halbade laenudega, alles seejärel pakume turvavõrku. Just sellises solidaarsuse ja ranguse vahelise võitluse vaimus võib kirjeldada vaidlusi, kus ühel pool on Prantsusmaa ja selle ambitsioonikas president Emmanuel Macron, teisel pool Saksamaa ja põhjapoolsed riigid. Põhjamaade ja Balti riikide ning Hollandi ja Iirimaa koostöö on saanud Euroopa Liidus uue hansa liidu nime.

Viimastel nädalatel ongi see kõik päädinud sõnasõjaga Prantsusmaa ja Hollandi rahandusministrite vahel.

Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire ütles ERR-ile, et koostöögrupid euroliidus on head ainult seni, kuni nad on kompromissivalmid.

"Kui Hansa liidu grupp sobitub selle vaimuga, kompromisside ja ettepanekute tegemise vaimuga, siis on hästi. Vahel kritiseeritakse ka Prantsusmaa ja Saksamaa paari, aga me teeme täpselt sedasama, kui me teeme ettepanekuid eurotsooni reformiks, siis et edendada debatti ja leida kompromiss," rääkis Le Maire.

Eurotsooni reformid on teemaks ka järgmise nädala riigijuhtide kohtumisel Euroopa Liidu ülemkogul.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: